USA: ISM sektora usług wzrósł bardziej niż oczekiwano

USA: ISM sektora usług wzrósł bardziej niż oczekiwano
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2008-03-05 (18:40)

WYDARZENIE DNIA: Wskaźnik ISM sektora usług, które wytwarzają 80 proc. amerykańskiego PKB, wzrósł do 49,3 pkt i choć nadal znajduje się w recesyjnym obszarze, to wlał optymizm w serca inwestorów. Wszystko dlatego, że przed miesiącem odczyt tego wskaźnika miał fatalny wydźwięk - jego spadek z 54 do 42 pkt (wstępne dane, zrewidowane później do 44,6 pkt) odczytane zostały jako zapowiedź szybko zbliżającej się głębokiej recesji w USA.

Teraz te obawy zostały wyraźnie zmniejszone, na co reagowały indeksy na giełdach całego świata. Również w Europie odczyt indeksu PMI (odpowiednik amerykańskiego ISM) dla sektora usług wypadł powyżej oczekiwań (zwłaszcza we Francji i Wielkiej Brytanii). Z drugiej strony mieliśmy dziś słabe dane z amerykańskiego rynku pracy (gospodarka traci miejsca pracy według ADP) i spadek zamówień fabrycznych o 2,5 proc.

SYTUACJA NA GPW

Inwestorzy na warszawskim parkiecie w końcu mogli dziś odetchnąć od silnych zniżek. Główne indeksy wzrosły pierwszy raz od siedmiu sesji, pozwalając na odrobienie części strat. Najlepiej udało się to spółkom dużym, których indeks wzrósł dziś o 3 proc. wyciągając WIG o 2,1 proc. ponad kreskę. Warto jednak zauważyć, że w pierwszej fazie notowań dominowały spadki i dopiero bardzo udana końcówka wyciągnęła WIG20 powyżej 2.900 punktów. Czym była spowodowana? Tradycyjnie, poprawa nastrojów przyszła zza oceanu, gdzie inwestorzy kupowali przecenione akcje pomimo kolejnej serii kiepskich danych makro (tym razem z rynku pracy). To wynik zmęczenia serią spadkową i chociaż wskaźniki techniczne nie pokazują takiego wyprzedania akcji jak w styczniu, to odreagowanie się po prostu inwestorom należało. Obroty przez większość sesji były bardzo niskie i dopiero na zamknięciu podskoczyły do 1.263 mln PLN.

GIEŁDY W EUROPIE

Indeksy europejskie przerwały spadkową serię pięciu sesji z rzędu, rosnąc dzisiaj pierwszy raz od tygodnia. To wynik spekulacji, że ostatnie spadki banków, producentów samochodów oraz spółek technologicznych były zbyt głębokie biorąc pod uwagę prognozy ich zysków. Te branże (wraz ze spółkami surowcowymi) były więc, dzisiaj liderami wzrostów, które wypchnęły niemiecki DAX na 2 proc. plus. Francuski CAC40 zyskał 1,6 proc., a brytyjski FTSE 1,3 proc. Inwestorów nie zraziły nawet kiepskie dane zza oceanu, zwłaszcza te odnoszące się do sytuacji na rynku pracy, ale skoro Wall Street otworzyła się na blisko 1 proc. plusie, to dlaczego mieliby ograniczać zaangażowanie w swoich portfelach. Niemniej, w piątek mamy comiesięczny raport z amerykańskiego rynku pracy i dzisiejsze publikacje nie nastrajają optymistycznie przed tą publikacją.

WALUTY

Eurodolara kontynuuje trend wzrostowy, który wypchnął wspólną walutę na nowe rekordy. Za jedno euro płacono dziś prawie 1,53 USD, czyli 0,5 proc. więcej niż dnia wczorajszego. Kontynuacja trendu jest wynikiem lepszych od oczekiwań wskazań indeksów PMI mierzących aktywność gospodarczą w Europie oraz kolejnej serii kiepskich danych ze Stanów. Tym razem swoją słabość pokazał rynek pracy, gdzie w lutym zatrudnienie spadło. Dla inwestorów każde kiepskie dane z USA są dodatkowym argumentem za dużą obniżką stóp procentowych przez FED i osłabiają dolara.

Zmiany za granicą oznaczają dla złotówki umocnienie w stosunku do amerykańskiej waluty o 0,6 proc. do poziomu 2,31 PLN, natomiast euro utrzymało się na poziomie 3.53 PLN. Wzrosty na giełdach osłabiły również franka, który odreagował po czterech wzrostowych dniach taniejąc o 0,6 proc. do poziomu 2.23 PLN.

SUROWCE

Ropa powróciła do poziomu 100 USD za baryłkę pomimo decyzji OPEC, który postanowił pozostawić wydobycie na dotychczasowym poziomie. Członkowie organizacji kierowali się głównie wysoką ceną ropy i uznali, że nie przeprowadzać tradycyjnej obniżki produkcji po sezonie zimowym. Dlaczego więc ropa znów drożeje? To wynik spadku jej zapasów w Stanach, które niespodziewanie skurczyły się pierwszy raz od półtora miesiąca. To popchnęło cenę ropy w górę i po południu londyńską baryłką brent znów handlowano po 100 USD.

Po części wpłynął na to taniejący dolar, który windował również ceny miedzi i złota. Pierwszy z metali podrożał na londyńskim LME o 0,5 proc. do poziomu 8.450 USD, a drugi o 2,5 proc. do poziomu 983 USD. Dynamiczny powrót złota na rekordowe poziomy bierze się z faktu, że rosnące ceny surowców przełożą się na presję inflacyjną i inwestorzy chcą się przed nią zabezpieczyć.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.