Przecena w USA, przecena w Azji

Przecena w USA, przecena w Azji
X-Trade Brokers Daily
Data dodania: 2008-03-03 (09:45)

Silne, bo sięgające ponad 2,5 proc., piątkowe spadki głównych indeksów w USA (sprowokowane m.in. informacjami o sięgającej 5,3 mld dol. straty kwartalnej AIG, braku planu ratunkowego dla ubezpieczyciela obligacji Ambac Financial oraz spadkiem indeksu aktywności w rejonie Chicago do recesyjnego poziomu 44,5 pkt.), w sposób naturalny znalazły przełożenie na dzisiejsze notowania na azjatyckich parkietach.

Wyróżniła się przede wszystkim tokijska giełda, która spadała o 4,5 proc. Zniżkę na poziomie 2,7 proc. zanotowała giełda w Hong Kongu, a o 2,9 proc. zostały przecenione akcji w Australii. Wyjątkiem był chiński rynek, który wbrew trendom, dziś zyskiwał na wartości.

GPW rozpocznie tydzień od przeceny

Pogorszenie klimatu inwestycyjne na świecie musi negatywnie odbić się na notowaniach akcji w Europie. W tym również w Warszawie. Zwłaszcza, że już wymowa piątkowej sesji mogła mocno niepokoić.

Indeks WIG20, kreśląc wówczas siódmą kolejną czarną świecę na wykresie dziennym, znalazł się niespełna jeden procent powyżej dołka z 7 lutego br. (2908,02 pkt.). Wiele wskazuje na to, że dziś odejdzie od do lamusa. To istotne, gdyż stanowi on ostatnią liczącą się barierę w drodze do styczniowych minimów.

Na możliwość przyśpieszenia spadków wskazuje zarówno obserwowana w poprzednim tygodniu relatywna słabość polskiego rynku na tle innych rynków, jak również wiele czynników technicznych.

Wystarczy tu wymienić brak wzrostów, w następstwie wybicia górą indeks WIG20 z trzymiesięcznego kanału spadkowego, które miało miejsce w połowie lutego br. (zamiast zwyżki do 3300 pkt., rynek wrócił do 2900 pkt.).

Innym czynnikiem potwierdzającym możliwy koniec wzrostowej korekty, jest odnowiony sygnał sprzedaży przez dzienny MACD. Wskaźnik ten zawrócił tuż poniżej linii równowagi, co jest zjawiskiem charakterystycznym dla kończących się ruchów korekcyjnych. Jeżeli to wszystko uzupełnić lokalną formacją gwiazdy wieczornej na wykresie WIG20 w kompresji tygodniowej, to sytuacja byków nie rysuje się w różowych barwach.

Analiza techniczna wskazuje na duże prawdopodobieństwo powrotu polskiego rynku do styczniowych minimów. I to jest jedyna w tej chwili dobra wiadomość dla posiadaczy akcji. Minima te mają szanse się obronić. Tym samym ich test może stać się początkiem kolejnej próby odreagowania, silnej przeceny z przełomu grudnia i stycznia.

Rosnąca awersja do ryzyka umacnia jen i franka

Dzisiejsza silna wyprzedaż akcji na azjatyckich parkietach, która była odpowiedzią na podobną wyprzedaż w piątek na Wall Street, zwiększyła awersję do ryzyka, prowadząc jednocześnie do dalszego umocnienia jena i szwajcarskiego franka. Kurs USD/JPY spadł do 102,64 i miał najniższą wartość od stycznia 2005 roku. Kurs EUR/JPY spadając do 156,19 przetestował trzytygodniowe minima. Natomiast notowania USD/CHF przetestowały poziom 1,0308. To nowy rekord słabości tej pary.

Proces umocnienia japońskiej i szwajcarskiej waluty, przybrał w ostatnich dniach dużego tempa. To w sposób naturalny prowadzi do ich wykupienia. Należy zakładać, że rynek powoli będzie przygotowywał się do korekty.

Ropa wciąż droga

Pomimo, że inwestorzy drżą o sytuację amerykańskiej gospodarki, obawiając się już nie tyle recesji, ale recesji trwającej przynajmniej kilka kwartałów, ceny ropy dalszym ciągu utrzymują się na rekordowych poziomach. Większego wpływu na notowania nie mają też publikowane w ostatnich tygodniach dane o zapasach paliw w USA, które generalnie wskazują na ich wzrost. Kurs ropy blisko rekordów utrzymuje bowiem słabnący dolar. Dopóki nie dojdzie odwrócenia lub zachowania tej tendencji, wyraźnie niższe ceny ropy są mało realne.

W poniedziałek o godzinie 8:40 za baryłkę ropy Brent należało zapłacić 100,33 dol., wobec 99,91 dol. w piątek na zamknięciu.

Kalendarium pełne danych

W poniedziałek na rynek dotrze spora grupa raportów makroekonomicznych. Inwestorzy poznają przede wszystkim indeksy opisujące kondycję sektora produkcyjnego w USA, poszczególnych krajach Europy oraz strefie euro.

Potencjalny wpływ na rynek mogą mieć tylko dane ze Stanów Zjednoczonych. Analitycy szacują, że w lutym kondycja amerykańskiego sektora produkcyjnego się pogorszyła, co przełożyło się na spadek indeksu ISM do recesyjnego poziomu 49 pkt. z 50,7 pkt. odnotowanych w styczniu.

Gdyby potraktować piątkową publikację indeksu Chicago PMI, jako pewien rodzaj wskaźnika wyprzedzającego, to ten dzisiejsze dane powinny być znacznie gorsze od oczekiwań. Indeks z Chicago spadł bowiem do 44,5 pkt. z 51,5 pkt. w styczniu. Oczekiwano odczytu na poziomie 50,5 pkt.

Źródło: Marcin R. Kiepas, X-Trade Brokers DM S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

10:25 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.
Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.