USA: Gorsze nastroje, spadek cen domów, wzrost inflacji

USA: Gorsze nastroje, spadek cen domów, wzrost inflacji
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2008-02-26 (18:54)

WYDARZENIE DNIA: Trudno było wyobrazić sobie gorszy zestaw danych napływających dziś z USA. Inflacja producentów miała wzrosnąć o 0,4 proc., a było to 1,0 proc. A to tylko wstęp. Wzrost cen produkcji nie tylko przekroczył oczekiwania ekonomistów. Jego siła każe poważnie rozważać sytuację Fed, który chciałby jednocześnie i wspomóc gospodarkę i walczyć z inflacją.

W krótkim terminie tego nie da się pogodzić. A o tym, że gospodarka potrzebuje wsparcia świadczą inne napływające dziś dane - indeks cen domów w USA spadł w grudniu o 9,1 proc. (oczekiwano 9,8 proc.), a same ceny domów o 8,9 proc. Ekonomiści twierdzą, że tego regresu nie da się powstrzymać, skoro wciąż rośnie liczba domów wystawianych na sprzedaż. Sytuacja odbija się na nastrojach konsumentów - indeks je mierzący spadł do 75 pkt, wobec spodziewanych 82 pkt i 87,9 pkt przed miesiącem.

SYTUACJA NA GPW

Po kolejnej nieudanej próbie wyciągnięcia WIG20 powyżej 3100 punktów inwestorów znów czekała próba cierpliwości. Można było liczyć, że i tym razem skończy się na niewielkim spadku, ale kiedy z USA zaczęły napływać negatywne dane, same nadzieje przestały wystarczać.

WIG20 spadł do 3007 pkt i był na najniższym poziomie od prawie dwóch tygodni. Tym samym naruszył dolne ograniczenie konsolidacji (3030 pkt), w której znajdował się od ośmiu sesji. Spadkom tym towarzyszyły niewielkie obroty i dzięki temu w końcówce rynek mógł wrócić na nieco wyższe poziomy, dające nadzieję, że przed spadkiem uda się jeszcze wybronić. Pozostaje cierpliwie czekać i obserwować poziom obrotów na kolejnych sesjach.

Dziś mimo nerwowości w końcowce było to niespełna 1,4 mld PLN.

Podrożały akcje 105. spółek, potaniały 182.

GIEŁDY W EUROPIE

Inwestorzy z europejskich parkietów znacznie spokojniej podeszli do dzisiejszych danych ze Stanów niż ich warszawscy koledzy, bowiem drugi dzień z rzędu kupowali akcje, a indeksy rosły. Takie zachowanie nie dziwi, jeśli wspomnieć o motorze napędzającym te wzrosty. Był nim sektor finansowy, który odetchnął z ulgą po wczorajszej informacji o utrzymaniu wysokich ratingów (AAA) przez największych amerykańskich emitentów obligacji. To uchroniło (jak na razie) instytucje finansowe przed koniecznością ich sprzedaży po niekorzystnych cenach, jakie obecnie dyktuje rynek, czyli po prostu przed dalszymi stratami. Uratowaną w ten sposób wartość aktywów szacuje się na 70 mld USD. W tych okolicznościach niestraszne były rynkowi dane o wysokiej inflacji w Stanach (tym bardziej, że Wall Street otworzyła się na niewielkich minusach) i niemiecki DAX zyskał dzisiaj 1,4 proc., francuski CAC40 0,9 proc., a brytyjski FTSE 1,3 proc.

WALUTY

Seria słabych danych z USA pozwoliła wreszcie inwestorom na przeprowadzenie akcji, na którą wielu czekało. Euro atakuje rekordowe poziomy notowań wobec dolara. Kwadrans po tym, jak okazało się, że nastroje Amerykanów są najgrosze od pięciu lat, a ocena perspektyw najniższa od pierwszej wojny w Zatoce Perskiej, euro podrożało do 1,488 USD i jest najdroższe od miesiąca. Gdyby dzień zakończył się na tym poziomie, byłaby to najwyższa w historii cena na koniec dnia (rekord intra to 1,4964 USD).
Dolar spadł o 0,4 proc. do jena i niemal nie zmienił wartości wobec euro.

U nas kurs dolara zjechał do 2,373 PLN, euro trzyma się na 3,534 PLN, a frank nawet nieznacznie podrożał - do 2,189 PLN.

SUROWCE

Silny wzrost inflacji w Stanach osłabił dolara i wypchnął w górę ceny surowców.

Ropa wróciła w okolice rekordowych poziomów po dzisiejszym wzroście o 1,2 proc. w przypadku baryłki brent, którą po południu handlowano po 98,50 USD. Rano inwestorzy raczej sprzedawali kontrakty na ten surowiec w oczekiwaniu na jutrzejszy raport dotyczący stanu zapasów paliw. Najprawdopodobniej wzrosły one siódmy tydzień z rzędu, co potwierdza spowolnienie w Stanach oraz zdejmuje presję wzrostową z kursu ropy. Niemniej, wykres jednak szedł dziś w górę za sprawą osłabienia dolara. W takim razie, na wpływ ewentualnego wzrostu zapasów zobaczymy jutro.

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku miedzi, która również wróciła do trendu wzrostowego. Trzymiesięczny kontrakt na ten surowiec na giełdzie w Nowym Jorku podskoczył o 0,7 proc.

Jeszcze silniej drożał kontrakt na złoto, który jest traktowany przez rynek jako instrument świetnie zabezpieczający przed inflacją. Po południu uncja złota kosztowała 943 USD, czyli ponad 2 proc. więcej niż po porannych spadkach.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.
Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.