Dane dobre, ale nie przesądzające

Dane dobre, ale nie przesądzające
X-Trade Brokers Daily
Data dodania: 2008-02-14 (09:05)

Dane dotyczące sprzedaży detalicznej w USA za styczeń okazały się lepsze od oczekiwań rynku. Sprzedaż wzrosła o 0,3% m/m (zarówno wskaźnik headline, jak i po wyeliminowaniu samochodów) po spadku w podobnej skali w grudniu i wobec oczekiwań na wzrost o 0,2% m/m.

Rynek (szczególnie w segmencie akcji) zareagował na ten odczyt bardzo optymistycznie, jednak warto pamiętać o ograniczeniach związanych z tym raportem. Po pierwsze, jest to jedynie wielkość szacunkowa, oparta o badania statystyczne, co zawsze każe wliczyć pewien szacunek błędu. Po drugie, nawet jako taka pokrywa jedynie 7% amerykańskiego PKB i 13-14% konsumpcji prywatnej. Należy zatem traktować ją bardziej jako pewnego rodzaju indykator popytu – rzeczywiście lepszy niż mógł wskazywać ostatni odczyt wskaźnika ISM dla sektora usług. Obraz popytu wewnętrznego zostanie natomiast uzupełniony 27 lutego kiedy poznamy raport o zamówieniach na dobra trwałego użytku, wielkości dużo bardziej zmiennej, która (dzięki grudniowej zwyżce o 5,1%) „uratowała” wzrost gospodarczy w USA w czwartym kwartale 2007 roku.

Dziś podane będą dane dotyczące grudniowego bilansu handlowego USA oraz PKB w strefie euro za czwarty kwartał minionego roku. W pierwszym przypadku (dane podane będą o godzinie 14.30) rynek oczekuje spadku deficytu handlowego z 63,1 mld USD w listopadzie do 61 mld USD. Jeśli chodzi o PKB, oczekuje się wzrostu o 0,4% (w ujęciu kwartalnym) wobec 0,8% w trzecim kwartale.

Zaskakująco wysoki okazał się być w czwartym kwartale wzrost gospodarczy w Japonii. Według podanych dziś rano wstępnych danych, PKB zwiększył się aż o 3,7% (dane anualizowane), w zasadzie dwukrotnie szybciej niż oczekiwał rynek. Co więcej, wzrost ten osiągnięty został dzięki sprzedaży eksportowej. Takie dane w zasadzie wykluczają w chwili obecnej jakąkolwiek obniżkę stóp przez Bank Japonii.

Waluty – Jen nie wytrzymuje odreagowania na rynkach akcji

Kurs USDJPY wzrósł wczoraj powyżej poziomu 108 (przejściowo nawet do 108,40), czyli najwyżej od miesiąca. Powodem osłabienia jena była kontynuacja dobrych nastrojów na rynkach akcji, zaś zapalnikiem do wybicia powyżej wcześniejsze poziomy oporu dane o sprzedaży detalicznej w USA. Dane o PKB w Japonii nie miały istotnego wpływu na zachowanie się kursu, co nie dziwi, gdyż wpływ ten powinien być niejako przeciwstawny. Z jednej strony szybszy wzrost zawsze umacnia krajową walutę (jako iż reprezentuje ona wyższą wartość), z drugiej jednak związane z tym zwyżki na rynkach akcji (akcje w Japonii podrożały o niemal 4%) są dla jena niekorzystne.

Ciągle niejednoznaczna jest sytuacja na EURUSD, gdzie obecnie znajdujemy się w okolicach 1,4570. Wczoraj kurs euro próbował wyciągać brytyjski funt, który ponownie zyskał sojusznika – tym razem w opublikowanej projekcji inflacyjnej. Przewiduje ona utrzymanie się inflacji powyżej celu a nawet czasowe przekroczenie górnego progu odchyleń wokół celu, co ma przekazać rynkom, iż bank centralny nie może sobie pozwolić na dalsze obniżanie stóp. Inna sprawa, że rynek w taki scenariusz nie wierzy i póki co GBPUSD wzrasta tylko do 1,9630.

W środę złoty kontynuował umocnienie, choć tak jak w poprzednich dniach było ono relatywnie niewielkie oraz obarczone sporą zmiennością. Kluczem do spadków na USDPLN i EURPLN był wzrost apetytu na ryzyko widoczny w zachowaniu jena i rynków akcji, zaś o zmienności decydowało niezdecydowanie EURUSD. Po słabszym otwarciu (wobec wtorkowego zamknięcia) USDPLN i EURPLN wzrastały odpowiednio w okolice 2,48 i 3,6280, po czym nastąpiło spore umocnienie. Minima dzienne to odpowiednio 2,4630 i 3,5930. W końcówce notowań złotówka traciła do dolara, bo choć lepsze dane z USA oznaczały poprawę sentymentu giełdowego, przełożyły się również na umocnienie dolara, co przecież dla złotego jest niekorzystne.

Surowce – Wysokie rekordy na małych rynkach

Wtorkowa korekta na platynie była jedynie przyczółkiem do ataku na psychologiczną barierę 2000 USD za uncję. Bariera ta została pokonana wczoraj po niemal 6% wzroście z nowym maksimum ustalonym na poziomie 2003,50 USD za uncję. Nie ma wątpliwości, iż ostatnie wzrosty cen na tym kruszcu to „zasługa” kapitału spekulacyjnego i w związku z tym nie wykluczone, iż taki psychologiczny szczyt może zachęcać do głębszej korekty, choćby tak jak w przypadku ropy na początku stycznia. Zwłaszcza, iż szacunki spadku produkcji są diametralnie różne i wahają się pomiędzy 100 tys. i 500 tys. uncji w skali roku.

Nowy rekord na poziomie 2461 USD mamy też na kakao, gdzie sytuacja jest podobna do tej na rynku platyny. Co prawda wspomina się o braku deszczu w Zachodniej Afryce (Wybrzeże Kości Słoniowej i Ghana produkują większość światowych dostaw), jednak wygląda to trochę jak dopasowywanie argumentów do rynku, gdzie fundusze wyciągnęły ceny w tym roku już o 20%.

Wczoraj podane zostały dane o zapasach paliw w USA. Wzrosły zarówno zapasy ropy (o 1,1 mln baryłek), jak i benzyny (o 1,7 mln). Dane nie miały większego wpływu na rynek.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.