Dane dobre, ale nie przesądzające

Dane dobre, ale nie przesądzające
X-Trade Brokers Daily
Data dodania: 2008-02-14 (09:05)

Dane dotyczące sprzedaży detalicznej w USA za styczeń okazały się lepsze od oczekiwań rynku. Sprzedaż wzrosła o 0,3% m/m (zarówno wskaźnik headline, jak i po wyeliminowaniu samochodów) po spadku w podobnej skali w grudniu i wobec oczekiwań na wzrost o 0,2% m/m.

Rynek (szczególnie w segmencie akcji) zareagował na ten odczyt bardzo optymistycznie, jednak warto pamiętać o ograniczeniach związanych z tym raportem. Po pierwsze, jest to jedynie wielkość szacunkowa, oparta o badania statystyczne, co zawsze każe wliczyć pewien szacunek błędu. Po drugie, nawet jako taka pokrywa jedynie 7% amerykańskiego PKB i 13-14% konsumpcji prywatnej. Należy zatem traktować ją bardziej jako pewnego rodzaju indykator popytu – rzeczywiście lepszy niż mógł wskazywać ostatni odczyt wskaźnika ISM dla sektora usług. Obraz popytu wewnętrznego zostanie natomiast uzupełniony 27 lutego kiedy poznamy raport o zamówieniach na dobra trwałego użytku, wielkości dużo bardziej zmiennej, która (dzięki grudniowej zwyżce o 5,1%) „uratowała” wzrost gospodarczy w USA w czwartym kwartale 2007 roku.

Dziś podane będą dane dotyczące grudniowego bilansu handlowego USA oraz PKB w strefie euro za czwarty kwartał minionego roku. W pierwszym przypadku (dane podane będą o godzinie 14.30) rynek oczekuje spadku deficytu handlowego z 63,1 mld USD w listopadzie do 61 mld USD. Jeśli chodzi o PKB, oczekuje się wzrostu o 0,4% (w ujęciu kwartalnym) wobec 0,8% w trzecim kwartale.

Zaskakująco wysoki okazał się być w czwartym kwartale wzrost gospodarczy w Japonii. Według podanych dziś rano wstępnych danych, PKB zwiększył się aż o 3,7% (dane anualizowane), w zasadzie dwukrotnie szybciej niż oczekiwał rynek. Co więcej, wzrost ten osiągnięty został dzięki sprzedaży eksportowej. Takie dane w zasadzie wykluczają w chwili obecnej jakąkolwiek obniżkę stóp przez Bank Japonii.

Waluty – Jen nie wytrzymuje odreagowania na rynkach akcji

Kurs USDJPY wzrósł wczoraj powyżej poziomu 108 (przejściowo nawet do 108,40), czyli najwyżej od miesiąca. Powodem osłabienia jena była kontynuacja dobrych nastrojów na rynkach akcji, zaś zapalnikiem do wybicia powyżej wcześniejsze poziomy oporu dane o sprzedaży detalicznej w USA. Dane o PKB w Japonii nie miały istotnego wpływu na zachowanie się kursu, co nie dziwi, gdyż wpływ ten powinien być niejako przeciwstawny. Z jednej strony szybszy wzrost zawsze umacnia krajową walutę (jako iż reprezentuje ona wyższą wartość), z drugiej jednak związane z tym zwyżki na rynkach akcji (akcje w Japonii podrożały o niemal 4%) są dla jena niekorzystne.

Ciągle niejednoznaczna jest sytuacja na EURUSD, gdzie obecnie znajdujemy się w okolicach 1,4570. Wczoraj kurs euro próbował wyciągać brytyjski funt, który ponownie zyskał sojusznika – tym razem w opublikowanej projekcji inflacyjnej. Przewiduje ona utrzymanie się inflacji powyżej celu a nawet czasowe przekroczenie górnego progu odchyleń wokół celu, co ma przekazać rynkom, iż bank centralny nie może sobie pozwolić na dalsze obniżanie stóp. Inna sprawa, że rynek w taki scenariusz nie wierzy i póki co GBPUSD wzrasta tylko do 1,9630.

W środę złoty kontynuował umocnienie, choć tak jak w poprzednich dniach było ono relatywnie niewielkie oraz obarczone sporą zmiennością. Kluczem do spadków na USDPLN i EURPLN był wzrost apetytu na ryzyko widoczny w zachowaniu jena i rynków akcji, zaś o zmienności decydowało niezdecydowanie EURUSD. Po słabszym otwarciu (wobec wtorkowego zamknięcia) USDPLN i EURPLN wzrastały odpowiednio w okolice 2,48 i 3,6280, po czym nastąpiło spore umocnienie. Minima dzienne to odpowiednio 2,4630 i 3,5930. W końcówce notowań złotówka traciła do dolara, bo choć lepsze dane z USA oznaczały poprawę sentymentu giełdowego, przełożyły się również na umocnienie dolara, co przecież dla złotego jest niekorzystne.

Surowce – Wysokie rekordy na małych rynkach

Wtorkowa korekta na platynie była jedynie przyczółkiem do ataku na psychologiczną barierę 2000 USD za uncję. Bariera ta została pokonana wczoraj po niemal 6% wzroście z nowym maksimum ustalonym na poziomie 2003,50 USD za uncję. Nie ma wątpliwości, iż ostatnie wzrosty cen na tym kruszcu to „zasługa” kapitału spekulacyjnego i w związku z tym nie wykluczone, iż taki psychologiczny szczyt może zachęcać do głębszej korekty, choćby tak jak w przypadku ropy na początku stycznia. Zwłaszcza, iż szacunki spadku produkcji są diametralnie różne i wahają się pomiędzy 100 tys. i 500 tys. uncji w skali roku.

Nowy rekord na poziomie 2461 USD mamy też na kakao, gdzie sytuacja jest podobna do tej na rynku platyny. Co prawda wspomina się o braku deszczu w Zachodniej Afryce (Wybrzeże Kości Słoniowej i Ghana produkują większość światowych dostaw), jednak wygląda to trochę jak dopasowywanie argumentów do rynku, gdzie fundusze wyciągnęły ceny w tym roku już o 20%.

Wczoraj podane zostały dane o zapasach paliw w USA. Wzrosły zarówno zapasy ropy (o 1,1 mln baryłek), jak i benzyny (o 1,7 mln). Dane nie miały większego wpływu na rynek.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.