Sprzedaż detaliczna w USA wzrosła o 0,3 proc.

Sprzedaż detaliczna w USA wzrosła o 0,3 proc.
Komentarz wieczorny Open Finance
Data dodania: 2008-02-13 (22:49)

WYDARZENIE DNIA: Ekonomiści zakładali, że sprzedaż detaliczna w Stanach spadnie o 0,3 proc., a rozpiętość oczekiwań wynosiła od minus 1,2 proc., do plus 0,3 proc. Dane są więc pozytywną niespodzianką i przybliżają nieco wizję znacznego co prawda spowolnienia gospodarczego w Stanach, ale które rozminie się z recesją.

Wyłączając z zestawienia sprzedaż samochodów i pojazdów mechanicznych sprzedaż detaliczna także wzrosła o 0,3 proc., w porównaniu do spadku o 0,3 proc. w grudniu. Nie pozostaje nic innego niż domyślać się, że zmiast na świąteczne zakupy Amerykanie wybrali się liczniej na poświąteczne wyprzedaże. Dane sprowokowały wzrost notowań w pierwszej części sesji w USA.

SYTUACJA NA GPW

Zgodnie z planem zaczęliśmy od niewielkich spadków, a pierwsze godziny notowań koncentrowały się na próbie ich odrobienia, przy czym nie był to emocjonujący spektakl - obroty pozostały niskie. Dopiero publikacja wzrostu sprzedaży detalicznej w USA wyzwoliła nieco większe pokłady optymizmu. WIG20 zyskiwał przed końcem sesji ponad 1,1 proc. i dotknął poziomu 3109 pkt - tego samego (co do dziesiętnej częściu punktu), który powstrzymał wzrosty w zeszły poniedziałek. Ta zbieżność to raczej zabawa dużych inwestorów niż rzeczywista siła oporu.

Teraz było podobnie, fixing przyniósł realizację zysków. Wskaźniki techniczne na wykresie godzinowym wskazują już na wykupienie rynku.

Obroty podliczono na 1,6 mld PLN na całym rynku - zdecydowanie za mało, by uznać samą zwyżkę za wiarygodną (dobrze więc, że nie doszło do przełamania szczytu z 4 lutego - wypadło by równie nieprzekonująco).

GIEŁDY W EUROPIE

Niezbyt udana końcówka wczorajszej sesji w Stanach skusiła część europejskich inwestorów do realizacji zysków i na otwarciu główne indeksy Starego Kontynentu były na blisko jednoprocentowych minusach. Rynek oczekiwał na dzisiejszą publikację dotyczącą sprzedaży detalicznej w Stanach i do godz. 14.30 zachowywał się spokojnie powoli odrabiając straty. Kiedy okazało się, że dane zza oceanu są lepsze od oczekiwań indeksy podskoczyły o pół procenta i wyszły na lekkie plusy. Wprawdzie styczniowa sprzedaż wzrosła o zaledwie 0,3 proc., ale dawno nie mieliśmy pozytywnych danych makro i inwestorzy zareagowali trochę emocjonalnie. Niemniej, o godz. 16.30 niemiecki DAX zyskiwał 0,3 proc., a francuski CAC40 0,6 proc. Brytyjski FTSE radził sobie słabiej (tracił 0,4 proc.) po wypowiedzi prezesa Banku Anglii, który ostrzegł o ryzyku wysokiej inflacji i rozwiał nadzieje na głębokie obniżki stóp procnetowych. Wall Street rozpoczęło notowania 0,7 proc. na plusie.

WALUTY

Nadal niewiele ciekawego dzieje się na rynku walutowym. Kurs euro spadł wprawdzie do 1,455 USD, ale działo się to już rano. Nawet zaskakująco dobry odczyt danych o sprzedaży detalicznej nie wyrwał rynku z marazmu - widać potrzebne są silniejsze impulsy, albo przynajmniej potwierdzenie informacji o tym, że gospodarka USA może wymknąć się recesji.

Natomiast jen wyraźnie stracił do dolara - aż 0,9 proc. i jednocześnie 0,7 proc. wobec euro. Widać, że apetyty na ryzyko zaczynają na świecie rosnąć.

To pomogło nieco złotemu. Dolar spadł do 2,471 PLN, euro do 3,593 PLN. Najmocniej ucierpiał na tym frank, którego kurs spadł do 2,229 PLN i znalazł się na najniższym poziomie od tygodnia.

SUROWCE

Cena ropy utrzymuje się w okolicach 93,00 USD za baryłkę brent, pomimo, że rynek spodziewa się wzrostu zapasów paliw w Stanach, co powinien pokazać wieczorny raport. Niemniej, w ciągu dnia cena podskoczyła o blisko 1 proc. w wyniku dobrych danych zza oceanu oraz pogłosek, że OPEC może od marca obniżyć wydobycie. Wydaje się to jednak mało prawdopodobne, bowiem ceny historycznie rzecz biorąc znajdują się na bardzo atrakcyjnych poziomach i jeśli nie spadną poniżej poziomu 80,00 USD taka decyzja byłaby dla członków tej organizacji nieopłacalna.

Miedź odreagowała dzisiaj wzrosty z ostatnich pięciu dni spadając o ponad 2 proc. Cena tony tego surowca potaniała dziś rano na giełdzie w Londynie o 2,7 proc. do poziomu 7.898 USD, gdzie spadki się zatrzymały. Po części to wynik realizacji zysków, a po części arbitrażu z kontraktami na giełdzie w Szanghaju. Chińscy inwestorzy przez ostatni tydzień świętowali i cena miedzi na lokalnej giełdzie musi nadrobić ostatnie wzrosty.

Złoto potaniało dzisiaj o 0,9 proc. do poziomu 900 USD za uncję, gdzie jak na razie się skutecznie broni.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.