Stopy procentowe w Szwajcarii pozostaną bez zmian?

Stopy procentowe w Szwajcarii pozostaną bez zmian?
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2008-01-31 (18:05)

WYDARZENIE DNIA: Poziom stóp procentowych w Szwajcarii jest na odpowiednim poziomie - powiedział agencji Bloomberga Thomas Jordan, członek rady banku centralnego (SNB). Jego zdaniem można spodziewać się mocnych wyników w szwajcarskiej gospodarce w rozpoczętym roku.

Dodał jednak, że ostatnio wzrosło ryzyko spowolnienia, a prognoza wzrostu PKB o 2 proc. może okazać się zbyt optymistyczna. Przypomniał, że SNB może działać elastycznie i szybko w przypadku niespodziewanych wypadków obarczonych dużymi konsekwencjami. To ostatnie zdanie należy odczytać jako gotowość SNB do obniżania stóp procentowych, gdyby kryzys na rynkach finansowych miał jeszcze przybrać na sile.

SYTUACJA NA GPW

Sztuczka z Fed się nie udała. Skoro rynek nie miał dość sił by kontynuować wzrosty, nie pozostało nic innego niż sprzedać spekulacyjnie (bo pod "Fed") kupione akcje. Mieliśmy więc spadek krótko po otwarciu i kilkugodzinną konsolidację. O godz. 14.30 seria danych z USA, z których najgorsze wrażenie sprawił wzrost liczby osób ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych, wprowadziła nieco nerwowości w poczynania inwestorów i spadek jeszcze się pogłębił. Wzrost w końcówce w zasadzie można pominąć - znów sprawia wrażenie próby siłowego podciągnięcia rynku.

Obroty były mniej więcej takie same jak wczoraj - potwierdzają małą wagę dzisiejszych spadków w dłuższym terminie. Potwierdzają też hipotezę o możliwej konsolidacji, która czeka rynek, a być może już się rozpoczęła.

Podrożały akcje 94. spółek, potaniały 206.

GIEŁDY W EUROPIE

Po neutralnym otwarciu, główne indeksy europejskich parkietów traciły w wyniku pogorszenia nastrojów w sektorze finansowym. Inwestorzy obawiają się o ratingi banków w związku z wysokimi stratami w ostatnich kwartałach. Ich ewentualne obniżenie oznaczałoby dalsze straty, tym razem wynikające z niższych zysków przy emisji własnych obligacji. Co więcej, dzisiejsze publikacje makro również nie rozpieściły posiadaczy akcji. Inflacja w eurolandzie w styczniu wzrosła najbardziej od 14 lat (do 3,2 proc.), a cotygodniowy raport z amerykańskiego rynku pracy był gorszy od oczekiwań (jest to istotne w kontekście jutrzejszej publikacji zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w USA). Niemniej, po niskim otwarciu na Wall Street jego główne indeksy zaczęły rosnąć, co pozwoliło europejskim odpowiednikom odrabiać straty. W rezultacie, francuski CAC40 i brytyjski FTSE zakończyły dzień niewielką stratą, a niemiecki DAX na blisko 1-proc. minusie.

WALUTY

Kurs euro utrzymuje się sporo powyżej 1,48 USD, ale chęci do dalszego osłabiania dolara specjalnie nie widać. Mimo serii słabszych danych makro z USA (m.in. wzrost liczby osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych) mieliśmy tylko próbę wyjścia euro powyżej 1,49 USD, ale nieudaną. Zresztą ta próba miała miejsce już rano, a więc przed publikacją danych.

Jen umocnił się dziś o 0,1 proc. do dolara i o 0,2 proc. do euro.

U nas dolar spadł do 2,433 PLN, co jest w pewnym sensie naturalną konsekwencją rosnącego dysparytetu stóp procentowych między Polską i USA. Euro utrzymało się na wczorajszym poziomie 3,613 PLN, frank natomiast podrożał do 2,25 PLN, a w ciągu dnia był nawet o półtora grosza wyżej.

SUROWCE

Na rynku surowców utrzymują się duże wahania, co jest wynikiem wielu ważnych publikacji makro.
Ropa silnie potaniała odreagowując pięć wzrostowych dni z rzędu- cena londyńskiej baryłki brent spadła o 2,3 proc. i wróciła do wsparcia na 90,00 USD. Impulsem do tej zniżki była dzisiejsza rozczarowująca informacja z amerykańskiego rynku pracy, co obudziło obawy o kondycję gospodarki USA. Jej spowolnienie już przekłada się na rosnące od miesiąca zapasy ropy, pomimo, że sezon zimowy jest w pełni. W tej sytuacji można mieć obawy czy spadek cen ropy o 10 proc. licząc od szczytów z początku roku uwzględnia widmo recesji i czy się nie pogłębi.

Podobne obawy można mieć w przypadku miedzi, która jednak lekko odreagowała wczorajsze spadki - cena jednej tony na londyńskiej giełdzie wzrosła o 0,3 proc. do poziomu 7.175 USD.

Nieznacznie zmienia się również cena złota. Jego uncja pozostaje blisko rekordów na poziomie 922 USD pomimo lekkiego umocnienia dolara. Jest to wynikiem wznowienia produkcji w południowoafrykańskich kopalniach, co zmniejsza obawy o stronę podażową rynku.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.
Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.