Test siły rynku

Test siły rynku
Komentarz Expandera
Data dodania: 2008-01-18 (10:50)

Piątkowe notowania na warszawskim parkiecie mają szanse stać się pierwszym poważnym testem siły naszego rynku. Inwestorzy będą musieli wybrać, czy pozostać pod wpływem negatywnych nastrojów związanych z kolejną odsłoną wyprzedaży na amerykańskiej giełdzie, czy skupić się na tym, że azjatyckie rynki nie zareagowały na ten ruch, a do tego S&P 500 znajduje się blisko silnego wsparcia, jakie wypada przy 1325 pkt.

Daje ono szanse na zatrzymanie, przynajmniej chwilowe, przeceny. Jednocześnie warto pamiętać, że w trendach spadkowych znaczenie mają opory, które trudno jest przekroczyć, a nie wsparcia. Czwartkowa sesja na naszym rynku nie napawała zbytnim optymizmem, bo początkowy wzrost był stopniowo niwelowany i w efekcie odbicie wypadło bardzo skromnie. Notowania przebiegały dokładnie tak, jak na innych rynkach w Europie. W tym sensie nie pojawiły się żadne nowe sygnały. Jesteśmy w pełni uzależnienie od wydarzeń na zagranicznych parkietach. Trudnością jest natomiast przewidzenie, czy danego dnia inwestorzy na Starym Kontynencie skupią się bardziej na tym, co działo się poprzedniego dnia w USA, czy raczej będą wybiegać myślami w to, co może przynieść kolejna sesja.

Takie krótkoterminowe, spekulacyjne rozważania nie mogą jednak przyćmiewać fundamentalnych kwestii, które stanowią o tym, co będzie się działo nie danego dnia, ale przez kolejne tygodnie. A tu nie tylko, że brakuje bardziej optymistycznych doniesień, ale jesteśmy praktycznie bez przerwy bombardowani kolejnymi złymi wiadomościami. Na rynku nieruchomości w Ameryce nie ma mowy o żadnej stabilizacji na niskim poziomie. Wczoraj podane informacje o grudniowej liczbie pozwoleń na budowę oraz liczbie rozpoczętych budów wskazują na dalsze pogarszanie się sytuacji. Z punktu widzenia rozważań nad pojawieniem się recesji były to bardzo złe sygnały. Uwagę przyciągnął nawet indeks aktywności przemysłu w rejonie Filadelfii, który generalnie nie jest zbyt istotną daną. Duży spadek w styczniu Philadelphia Fed został odebrany jako potwierdzenie rozprzestrzeniania się problemów gospodarki USA na kolejne sektory. Jednocześnie wciąż alarmistyczne wieści napływają ze sfery korporacyjnej. Tym razem wynikami rozczarował Merrill Lynch. Zapowiedzi planów ratunkowych zupełnie natomiast nie działają na inwestorów. To oznacza, że jesteśmy w regularnym trendzie spadkowym i dopóki nie pojawią się wyraźne symptomy jego odwracania się należy oczekiwać kontynuacji ruchu w dół. Najbardziej prawdopodobnym wariantem jest to, że zostanie zniesiona cala fala zwyżkowa trwająca od połowy 2006 r. Pytanie, w jak długim czasie się to stanie.

Z naszego punktu widzenia istotna jest obszerna luka bessy utworzona w środę na indeksie WIG. To ona jest pierwszym silnym oporem. Górna jej granica wypada nieco ponad 47,8 tys. pkt. Jednocześnie bardzo mocnym wsparciem jest poziom poniżej 46 tys. pkt. Wydaje się prawdopodobne, że przez kilka dni pozostaniemy w strefie wyznaczonej tymi poziomami. Można przy tym spodziewać się sporej zmienności rynku. Dziś w centrum uwagi pozostaną dane o naszej produkcji przemysłowej w grudniu, a w Ameryce indeks nastrojów konsumentów za styczeń oraz grudniowe wskaźniki wyprzedzające koniunktury. Na bieg zdarzeń może też wpłynąć publikacja wyników finansowych przez General Electric. To firma uznawana za gospodarkę USA w pigułce ze względu na różnorodność branż w jakich działa. Warto też zwracać uwagę na notowania walut z rynków wschodzących i tamtejszych obligacji. Indeks cen akcji z emerging markets dopiero w czwartek wysłał silny sygnał sprzedaży pokonując silne wsparcie, jakim był szczyt z lipca 2007 r. To otworzyło drogę do kontynuacji ruchu w dół. Dlatego wszelkie sygnały związane z postrzeganiem ryzyka przez inwestorów (kursy walutowe, spready na obligacjach, notowania jena) mogą stanowić podpowiedź, czy rynki wschodzące, dotąd mocno się trzymające (poza naszym regionem) nie staną się kolejną ofiarą obaw recesyjnych na świecie.

Najważniejsze wydarzenia z 17 stycznia 2008 r.:

* Listopadowy bilans handlowy strefy euro zamknął się znacznie mniejszą nadwyżką niż oczekiwano – wyniosła 2,7 mld euro
* Liczba pozwoleń na budowę i rozpoczętych budów domów w grudniu w USA zupełnie rozczarowały – pierwsza wyniosła 1068 tys., druga 1006 tys.
* Cotygodniowy raport o liczbie nowych bezrobotnych w USA wypadł lepiej niż się spodziewano – przybyło ich 301 tys. Jednocześnie mocno podskoczyła liczba osób pobierających zasiłki dla bezrobotnych
* Styczniowy indeks aktywności przemysłu w rejonie Filadelfii – Philadelphia Fed wyniósł minus 20,9 pkt, miał wynieść minus 1

Dziś na rynkach
18 I 2008 r.

* Grudniowa sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii
* Grudniowa inflacja PPI w Polsce
* Grudniowa produkcja przemysłowa w Polsce
* Listopadowy bilans handlowy Polski
* Grudniowe wskaźniki wyprzedzające koniunktury w Ameryce
* Styczniowy indeks nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan w USA
* Wyniki kwartale podaje General Electric

Źródło: Katarzyna Siwek, Expander
Expander
Komentarz dostarczyła firma:
Expander
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku: