Trzy do jednego dla złych informacji, dziś dane o nastrojach

Trzy do jednego dla złych informacji, dziś dane o nastrojach
X-Trade Brokers Daily
Data dodania: 2008-01-18 (10:33)

W tym tygodniu w zasadzie każdy dzień dostarcza na rynek sporej ilości nowych informacji i danych, jednak te które podane zostały wczoraj z pewnością nie mogły przyczynić się do poprawy nastrojów wśród inwestorów.

Dane z rynku nieruchomości znowu rozczarowały, mimo iż oczekiwania były bardzo umiarkowane. Liczba nowych budów obniżyła się w grudniu aż o 14,2% w relacji do listopada i wyniosła zaledwie 1006 tys. (wielkość annualizowana). Liczba pozwoleń na budowę obniżyła się w nieco mniejszej skali, jednak i w tym przypadku była to wielkość znacznie niższa niż oczekiwał rynek. W całym 2007 roku liczba budów nowych domów była mniejsza o 25% w relacji do 2006 roku i była jednocześnie najniższa od 1980 roku. Negatywną wymowę miały również wyniki banku Merrill Lynch, który po odpisaniu 11,5 mld USD poniósł w ostatnim kwartale 2007 roku stratę bliską 10 mld USD. Co prawda (nowy) prezes John Thain zapewnia, że sytuacja płynnościowa banku nie jest zagrożona, jednak dane i tak są znacząco gorsze od oczekiwań rynku i rodzą pytania co do bilansów innych instytucji finansowych. Wreszcie bardzo złe wrażenie zrobił wskaźnik aktywności w rejonie Filadelfii, który obniżył się do –20,9 pkt. i skutecznie usuwając chwilowe dobre wrażenie jakie zrobiły lepsze tygodniowe dane o nowych bezrobotnych (spadek do 301 tys., ponad 30 tys. mniej niż oczekiwał rynek). Dane te, choć rzeczywiście dobre, należą do kategorii bardzo zmiennych, także takie jednorazowe odchylenie z pewnością nie może jeszcze świadczyć o odwróceniu tendencji na rynku pracy, zwłaszcza kiedy kolejne spółki informują o planowanych cięciach w zatrudnieniu.

Dziś najważniejsze dla rynku będą dane o nastrojach konsumenckich w USA, które odzwierciedla indeks sporządzany przez Uniwersytet w Michigan. Rynek oczekuje, że w styczniu wskaźnik nastrojów obniży się o 0,5 pkt. do 75 pkt.

W Polsce podane będą dane dotyczące produkcji przemysłowej i cen producenta. Oczekujemy, iż w grudniu produkcja przemysłowa zwiększyła się o 7-7,5% w skali roku, zaś ceny producenta wzrosły o 2,9% r/r.

Waluty – Układ sił faworyzuje jena

Czwartek na międzynarodowym foreksie potwierdził, iż prawdopodobnie mamy do czynienia z większym odwróceniem w relacjach euro-dolar. Ani słabsze dane makroekonomiczne z USA ani silne ostatecznie spadki na Wall Street nie były w stanie doprowadzić do choćby umiarkowanego wzrostu – przez większość dnia kurs EURUSD oscylował wokół 1,4650, choć należy dodać, że gdyby nie wspomniane czynniki fundamentalne prawdopodobnie udałby się atak na poziom 1,46. Tak czy owak po nieudanej próbie pokonania maksimum z końcówki listopada euro jest w odwrocie i wydaje się, że minimalny zasięg tego ruchu to powrót w okolice 1,4350.

Zmiany sytuacji na EURUSD to słabość euro niż siła dolara, o czym świadczyły notowania innych par walutowych z udziałem dolara. Spadki na giełdach sprawiają, że najbardziej zyskuje jen, w mniejszy stopniu frank szwajcarski, a także tym razem funt. Kurs USDJPY obniżył się wczoraj z 107,70 do 106,75, co wydaje się i tak ruchem ograniczonym biorąc pod uwagę 3% spadek indeksu S&P500. USDCHF obniża się do 1,10, zaś GBPUSD notuje wzrost aż w okolice 1,9790, jednak dzień kończy niewiele powyżej 1,97. Spadek EURUSD może osłabić dynamikę spadku USDJPY, jednak wydaje się, iż w obecnej sytuacji podstawowym scenariuszem jest nadal spadek w rejony 102, przy czym najbliższe wsparcie to poziom 106.

Dla złotego czwartek był trzecim dniem spadków wartości, choć ciągle mają one ograniczony zasięg. Wczoraj kurs USDPLN wzrósł z 2,4495 do 2,4605, zaś EURPLN na otwarciu kwotowany był po 3,5895, zaś na koniec dnia przekroczył poziom 3,60. Wobec zmiany układu sił na EURUSD, spadków na giełdach i umocnienia jena, deprecjacja złotego wydaje się zjawiskiem naturalnym i – biorąc pod uwagę zakończenie sesji w USA – podobnie powinno być dziś. Ciągle jednak nie ma powodów do obawy o paniczną wyprzedaż złotego.

Surowce – Znowu tracą przemysłowe

W czwartek na wartości traciły niemal wszystkie surowce, jednak spadki w największym stopniu dotknęły metale przemysłowe, a odpowiedzialne są tu słabe dane (zwłaszcza z rynku nieruchomości) oraz spadki indeksów giełdowych, nie pomaga również spadek EURUSD. Ceny miedzi, która na początku roku zyskiwała wobec niskiego stanu zapasów oraz wzrostu wartości euro, wczoraj spadły o ponad 2% i ponownie tona kosztuje mniej niż 7000 USD. W podobnym tempie tracił nikiel i cynk, aluminium zostało przecenione o niecały procent. Sytuacja nie sprzyja również notowaniom ropy naftowej, która po lekkim odbiciu znów znalazła się – w przypadku gatunku Brent – poniżej poziomu 89 USD.

Ciągle relatywnie stabilne są ceny kruszców, srebro w zasadzie kosztuje tyle samo co dzień wcześniej, złoto traci, ale przecena zamyka się w jednym procencie i ciągle jesteśmy powyżej 875 USD. Na rynek metali szlachetnych oddziaływają teraz dwa przeciwstawne czynniki. Z jednej strony spadek EURUSD działa na ceny negatywnie, z drugiej spadki na giełdach wspierają te rynki jako formę alternatywnej inwestycji.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.