Silne wsparcie osiągnięte

Silne wsparcie osiągnięte
Komentarz Expandera
Data dodania: 2008-01-17 (10:48)

Prezentowany przez nas od dłuższego czasu scenariusz spadku WIG w rejon 46 tys. pkt na wczorajszej sesji zrealizował się i w związku z tym powstaje pytanie co dalej? Czy zniżka dobiega końca, czy istnieje groźba przełamania tej bariery i kontynuowania ruchu w dół, jak silne może być odbicie od wsparcia, czy w ogóle do niego dojdzie?

Nie ulega wątpliwości, że głównie ze względu na koniunkturę na światowych rynkach, jak również ryzyko dalszych wypłat z funduszy inwestycyjnych, dalsze perspektywy nie rysują się wciąż w różowych kolorach. Jednak wydaje się, że w krótkim terminie jest szansa na poprawę klimatu na naszym parkiecie. Może nie stanie się to już dziś, czy jutro, bo jednak strach jest na rynku duży i w związku z tym presja podażowa może się dalej utrzymywać. Jednak nie wydaje się, żeby w najbliższych dniach mogło też dojść do przełamania wsparcia, związanego ze szczytami z wiosny i lata 2006 r., wypadającego nieco poniżej 46 tys. pkt. Ta nadzieja opiera się głównie na tym, że pojawiły się wczoraj bardzo duże obroty (ponad 3,4 mld zł), co wskazuje na większe pieniądze zainteresowane naszymi akcjami. Zapewne pochodziły od OFE, bo zagraniczni inwestorzy raczej w obecnej sytuacji, gdy wyprzedaż trwa praktycznie na wszystkich giełdach świata, nie interesują się warszawską giełdą. Jednocześnie jednak świeże pieniądze na parkiecie nie zdołały w istotny sposób odmienić biegu zdarzeń na rynku. WIG i tak spadł bardzo mocno. To ogranicza optymizm związany z dużą aktywnością inwestorów na wczorajszej sesji.

Do ostrożności skłania również coraz bardziej widoczna zmiana nastawienia do rynków wschodzących. Wczoraj indeks tej grupy giełd spadł do najniższego poziomu od 4 miesięcy. Traciły na wartości waluty z emerging markets. Pod presją są też obligacje, co znajduje odbicie we wzroście różnicy między rentownością na rynkach wschodzących i dojrzałych. Przypomnijmy, że emerging markets jako całość były do tego tygodnia prawdziwą oazą spokoju i skutecznie opierały się przecenie na dojrzałych parkietach. Była to sytuacja dość nietypowa, jak na ostatnie lata, kiedy to kolejne korekty hossy przekładały się na znacznie silniejszą zniżkę na rynkach wschodzących niż dojrzałych. Tę zmianę nastawienia może również sygnalizować umocnienie dolara, który w takich sytuacjach jest traktowany jako bezpieczna przystań. Wzrost dolara zaś to zła wiadomość dla rynku towarów, szczególnie ropy naftowej w ostatnich miesiącach mocno powiązanej z amerykańską walutą. Gorsze notowania surowców dodatkowo przekładałyby się na postrzeganie rynków wschodzących.

Wszelkie doniesienia makroekonomiczne nie miały wczoraj większego znaczenia. Były raczej tłem dla wydarzeń, które rozgrywały się bardziej w sferze emocji niż racjonalizmu. Pierwszy raz od dłuższego czasu przynajmniej z amerykańskiej gospodarki napływały dane lepsze od spodziewanych, choć obiektywnie patrząc dobre to one nie były. Chodzi szczególnie o wysokość grudniowej inflacji w Ameryce, która w przypadku ogólnego wskaźnika CPI spadła z 4,3% jedynie do 4,1%, a ponadto wskaźnik bazowy wzrósł do 2,4%. Wysoka pozostaje też inflacja w strefie euro – 3,1%. Pozytywnie wypadła produkcja przemysłowa w USA, ale generalnie do informacja o małym znaczeniu dla rynków, bo to sektor usług w największym stopniu decyduje o kondycji gospodarki. Na naszym podwórku, pierwszy raz od długiego czasu, płace zwiększyły się znacznie mniej niż oczekiwano, choć to i tak oznacza coraz wyższe koszty działania przedsiębiorstw.

O przebiegu sesji w Ameryce zadecydowały szacunki Intela dotyczące przychodów. Okazały się wyraźnie niższe od oczekiwanych przez analityków, więc notowania zakończyły się pod kreską. Inwestorzy przypomnieli sobie, że spowolnienie może dotknąć także inne branże i informacje Intela zostały uznane za potwierdzenie takich obaw.

Dziś początek dnia powinien przynieść odreagowanie, bo rynki azjatyckie wyraźnie zyskały. Jednocześnie po południu poznamy grudniowe dane o pozwoleniach na budowę i rozpoczętych budowach domów, które przy utrzymujących się złych nastrojach i dużej zmienności mogą odwrócić przebieg sesji. Zresztą po tym, jak wczoraj mieliśmy tak duże obroty lepszym rozwiązaniem byłoby ostrożne podejście do akcji, a nie pojawienie się nagłego optymizmu, bo świadczyłby on, że mamy jedynie do czynienia z korekcyjnym odbiciem od wsparcia. Do trwalszego ruchu w gorę potrzeba dłuższego okresu akumulacji walorów.

Najważniejsze wydarzenia z 16 stycznia 2008 r.:

* Z ankiety wśród profesjonalistów z rynku nieruchomości w Wielkiej Brytanii wynika, że grudzień był najgorszym miesiącem dla branży pod względem cen od 1992 r.
* Grudniowa inflacja CPI w Niemczech wyniosła 3,1%
* Grudniowa inflacja w strefie euro była taka sama jak w listopadzie – 3,1%
* Cotygodniowy raport o liczbie zaciąganych kredytów hipotecznych w USA przyniósł wzrost o 28,4%
* Grudniowe zatrudnienie w Polsce wzrosło o 4,9%, a płace o 7,2% - obie dane były niższe od przewidywań
* Amerykańska inflacja CPI w grudniu wyniosła 4,1%, a po odliczeniu cen żywności i paliw 2,4%
* Produkcja przemysłowa w grudniu w USA nie zmieniła się w porównaniu z listopadem, co było wynikiem lepszym od spodziewanego
* Napływ zagranicznego kapitału do USA w listopadzie wyniósł 90,9 mld USD, znacznie więcej niż prognozowano
* Gorszą prognozę przychodów przedstawił Intel, wyniki JP Morgan nie były jednoznaczne – wzrosły przychody, mocniej od prognoz spadły zyski

Dziś na rynkach
17 I 2008 r.

* Listopadowy bilans handlowy strefy euro
* Liczba pozwoleń na budowę i rozpoczętych budów domów w grudniu w USA
* Cotygodniowy raport o liczbie nowych bezrobotnych w USA
* Styczniowy indeks aktywności przemysłu w rejonie Filadelfii – Philadelphia Fed

Źródło: Katarzyna Siwek, Expander
Expander
Komentarz dostarczyła firma:
Expander
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku:
Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

2018-10-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej wciąż wyraźną przewagę ma strona popytowa. Notowania amerykańskiej ropy WTI zakończyły wrzesień silnym wzrostowym akcentem, docierając do okolic 73,50 USD za baryłkę i poruszając się w tych okolicach także dzisiaj rano. Tymczasem cena europejskiej ropy Brent dotarła do okolic 83 USD za baryłkę, tym samym wzbijając się na najwyższy poziom od 2014 roku.