Nie ma impulsów potrzebnych do odbicia

Nie ma impulsów potrzebnych do odbicia
X-Trade Brokers Daily
Data dodania: 2008-01-17 (09:58)

Publikowane wczoraj dane makroekonomiczne nie rozstrzygnęły o sentymencie rynkowym, gdyż w zasadzie były zgodne z oczekiwaniami rynku. Ceny konsumenta w USA wzrosły o 0,3% m/m, czyli tylko nieznacznie szybciej niż oczekiwał rynek (0,2% m/m). W ujęciu rocznym inflacja spowolniła z 4,3% w listopadzie do 4,1% w grudniu.

Inflacja bazowa natomiast była całkowicie zgodna z oczekiwaniami rynku i wyniosła 0,2% w ujęciu miesięcznym oraz 2,4% w ujęciu rocznym. Niespecjalnie zaskoczyły też dane o produkcji przemysłowej, która nie zmieniła się w relacji do listopada, podczas gdy rynek oczekiwał niewielkiego spadku (-0,2% m/m). W mniejszym stopniu spadło też wykorzystanie mocy produkcyjnych, bo tylko do 81,4%. Dane potwierdzają jednak marazm w amerykańskim sektorze przemysłowym. Jeśli popatrzymy na trend, produkcja w tak wolnym tempie nie rosła od początku 2004 roku.

Na sentyment rynkowy z pewnością pozytywnie nie wpływają również informacje płynące z sektora finansowego. Pisaliśmy już o Citigroup, który ze względu na rekordową stratę będzie zmuszony do obniżenia dywidendy i zwolnienia 20 tys. pracowników. Wczoraj wyniki podał inny duży bank inwestycyjny JP Morgan Chase i również w tym przypadku były one gorsze od oczekiwań – choć nie aż w takim stopniu. Przedstawiciele JP przyznali jednak, że pogorszenie sytuacji gospodarczej w USA wiązałoby się z dalszymi stratami. Dziś podane będą wyniki kolejnego dużego banku - Merrill Lynch, banku, który zaskoczył rynek stratą w trzecim kwartale. Rynek oczekuje, iż strata w ostatnim kwartale roku wyniosła 3 mld dolarów.

Jeśli chodzi o dane makroekonomiczne, dziś kluczowymi dla rynku będą informacje z rynku domów w USA. Gdyby dane za grudzień były choć nie gorsze niż listopadowe mogłoby powiać optymizmem, gdyż obecnie rynek oczekuje, iż będą one najgorsze od 1992 roku. Konsensus rynkowy zakłada spadek liczby rozpoczętych inwestycji budowlanych z 1187 tys. do 1150 tys. oraz spadek liczby pozwoleń na budowę z 1162 tys. do 1138 tys. (wielkości annualizowane). Ponadto w strefie euro podane będą dane dotyczące listopadowego bilansu handlowego, a w USA cotygodniowe dane o liczbie nowozarejestrowanych bezrobotnych.

Waluty – Zła sytuacja euro

Jeszcze bardzo niedawno wydawało się, że nowy rekord na EURUSD jest tylko kwestią czasu, tymczasem, tak jak dla jena i franka listopadowe maksima nie stanowiły przeszkody do wzrostu, tak w przypadku euro poziom 1,49 okazał się niemożliwy do pokonania. Mocno skomplikowało to sytuację techniczną. Wczorajszy spadek w okolice 1,4650 nie powiązany z jakąś wyraźną poprawą nastrojów na giełdach oraz wobec czynników, które powinny osłabiać dolara sugeruje, że popyt nie jest w stanie w tej chwili wywindować notowań tej pary do nowych szczytów. Co więcej, mimo iż póki co zatrzymaliśmy się na poziomie konsolidacji z końca pierwszej dekady stycznia, wygląda na to, że prawdopodobieństwo dalszych spadów jest naprawdę spore, a nie można wykluczyć nawet powstania zarysowania się formacji podwójnego szczytu (z pierwszym szczytem z listopada), która mogłaby prowadzić notowania nawet poniżej 1,40. W tej sytuacji wspólnej walucie może pomóc jedynie wyraźny scenariusz recesji w USA lub nieoczekiwana podwyżka stóp przez ECB.

Sytuacja na parze EURUSD przełożyła się wczoraj także na notowania jena i franka w relacji do dolara – w obydwu przypadkach notowane są korekty. Kurs USDJPY rośnie z 106,00 do 107,80, natomiast USDCHF z 1,0860 do 1,1002. W obydwu przypadkach jednak sytuacja techniczna prezentuje się zdecydowanie lepiej niż w przypadku euro i ewentualny scenariusz dalszych spadków na rynkach akcji może sprawić, że waluty te zyskiwać będą bardziej niż euro.

Wyhamowanie wzrostów na EURUSD sprawiło, iż złotemu udzieliły się nastroje panujące na GPW, choć od razu zaznaczmy, iż złoty nadal radzi sobie nieporównywalnie lepiej niż indeksy warszawskiej giełdy. Wczoraj złoty stracił na wartości już na otwarciu i deprecjacja była kontynuowana do wczesnych godzin popołudniowych. Kursy USDPLN i EURPLN wzrosły odpowiednio do 2,4380 i 3,6040 wobec 2,4140 i 3,5710 na wtorkowym zamknięciu. Poprawa nastrojów na giełdach zachodnich i odbicie się od dna warszawskich indeksów przyniosło korektę spadków również na foreksie, lecz na koniec sesji złoty ponownie traci i dolar kosztuje 2,4540 PLN, zaś za euro 3,5985 PLN.

W najbliższym czasie notowania złotego zależeć będą w dalszym stopniu od zmian na parze EURUSD oraz sytuacji na giełdach. Dane o wynagrodzeniach nie zmieniły perspektyw na podwyżki stóp procentowych, zatem osłabienia złotego nie należy naszym zdaniem wiązać z tym czynnikiem.

Surowce – Ceny ropy najniżej od początku grudnia

Słaba sytuacja na rynkach akcji powodowała, iż ceny ropy spadały od początku roku, czyli od momentu, kiedy ropa słodka notowana w Nowym Jorku przekroczyła poziom 100 USD za baryłkę. Wczoraj do tego obrazu dołożył się pierwszy zdecydowany wzrost zapasów tego surowca w USA. Wzrost nastąpił we wszystkich kategoriach – ropy o 4 mln baryłek, benzyny o 2,2 mln i destylatów o 1,1 mln. W rezultacie cena baryłki Brent spadła do 88,43 USD – poziomu najniższego od pierwszych dni grudnia. I choć później notujemy odbicie (obecna cena to 89,70 USD) ropie na razie brakuje impulsu do silniejszego wzrostu.

Interesującym jest jak wobec zmiany układu sił na EURUSD zachowają się ceny kruszców. Wczoraj złoto, srebro czy platyna traciły jedynie w relatywnie niewielkim stopniu, ale ewentualne dostosowanie może dopiero mieć miejsce gdyby dziś indeksy giełdowe w Europie podążyły w ślad za azjatyckimi, gdzie notowano pokaźne wzrosty.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku:
Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

2018-10-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej wciąż wyraźną przewagę ma strona popytowa. Notowania amerykańskiej ropy WTI zakończyły wrzesień silnym wzrostowym akcentem, docierając do okolic 73,50 USD za baryłkę i poruszając się w tych okolicach także dzisiaj rano. Tymczasem cena europejskiej ropy Brent dotarła do okolic 83 USD za baryłkę, tym samym wzbijając się na najwyższy poziom od 2014 roku.