W grudniu insiderzy znów więcej sprzedawali

W grudniu insiderzy znów więcej sprzedawali
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2008-01-17 (09:50)

WYDARZENIE DNIA: Osoby pełniące kluczowe stanowiska w spółkach giełdowych sprzedały w grudniu akcje o wartości 253 mln PLN, a kupiły za 160 mln PLN - wynika z naszych obliczeń prezentowanych dziś w "Rzeczpospolitej". Sprzedaż akcji ze strony insiderów wzrosła dwukrotnie w porównaniu do listopada (113 mln PLN), za to skala zakupów zmniejszyła się o połowę (z 331 mln PLN).

W całym 2007 roku insiderzy wydali na zakupy 1,688 mld PLN, a ze sprzedaży akcji pozyskali 2,668 mld PLN - różnica między sprzedanymi i kupionymi akcjami wyniosła 980 mln PLN. Zwiększoną podaż akcji w grudniu można tłumaczyć porządkowaniem portfeli, zwłaszcza przed zamknięciem roku podatkowego. Można też domniemywać, że część insiderów trafnie przewidywała późniejszy rozwój wypadków sprzedając akcje znacznie wyżej niż wynosi ich obecna wartość.

SYTUACJA NA GPW

Giełdzie groził wczoraj krach kiedy już w pierwszych minutach handlu WIG20 spadał o 4,5 proc. W trakcie dnia inwestorzy raz jeszcze przetestowali poziom porannego dołka i raz jeszcze udało się go obronić. Sytuacja więc zmieniła się wczoraj, choć spadek indeksów o kolejnych kilka procent zdaje się temu przeczyć. Ale pierwszy raz od dawna notowania udało się zakończyć wyższą wartością indeksów niż na otwarciu - to ważne. Po drugie wzrosła też wartość transakcji. 3,4 mld PLN to poważna suma jak na GPW - tylko kilka sesji w historii miało porównywalną skalę. Po trzecie - tylko od początku roku wartość indeksów spadła o ok. 20 proc. (mWIG nawet bardziej) i z tej perspektywy akcje stały się bardzo tanie w krótkim czasie, także wskaźnikowo prezentują się zachęcająco. Stąd tak wielu chętnych do ich kupna na wczorajszej sesji.

Podrożały papiery 32. spółek, potaniały 286.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Wczorajsza sesja na Wall Street przebiegała przy dużych wahaniach, które wyprowadziły indeksy S&P i Dow Jones odpowiednio 0,6 proc. i 0,3 proc. na minusie. Spadki przedłużyły się z poniedziałku, pomimo całkiem niezłych danych makro. Inflacja w cenach konsumenta wprawdzie utrzymuje się powyżej 4 proc., ale spadła w grudniu, a zapasy ropy znacznie się zwiększyły, co zmniejsza presję na wzrost cen tego surowca. Trochę bardziej negatywne były informacje ze spółek (Intel miał słabszą sprzedaż od oczekiwań) i to być może przechyliło szalę na stronę obozu niedźwiedzi w ostatnich godzinach notowań.
W Azji indeksy zyskują ponad jeden procent, jednak po wczorajszej panice jest to marne pocieszenie dla inwestorów. Nikkei odbił się o 2,1 proc., Hang Seng o 1,6 proc., a Kospi o 1,1 proc., przy czym pomógł taniejący jen.

OBSERWUJ AKCJE

KGHM - wczorajsza panika doprowadziła do przeceny w jednej z większych spółek na naszym parkiecie o ponad 10 proc., jednak inwestorzy wykorzystali ten moment do kupna akcji i sesja zakończyła się spadkiem akcji KGHM o 5,5 proc. Na wykresie powstała tym samym świeca w kształcie młota, która sugeruje odwrócenie trendu. Wskazują na to również wysokie obroty, oraz wyprzedanie pokazywane przez RSI. Niemniej, zostało przebite ważne wsparcie na poziomie 100 PLN i w średnim terminie jest to sygnał sprzedaży.

PBG - wykres wygląda bardzo podobnie jak w przypadku KGHM, z tą różnicą, że kurs obronił się na ważnym wsparciu na poziomie 250 PLN, przy drugich najwyższych obrotach w historii spółki. Co więcej, RSI i MACD pokazują znaczne wyprzedanie walorów PBG, więc odbicie może być znacznie trwalsze. Jego potencjalny zasięg to przedział 280-320 PLN.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

PKN Orlen - będzie dostarczał w 2008 roku spółce Lukoil Warsaw paliwa o szacowanej łącznej wartości 1,05 mld PLN. Łączna wartość umów z wymienionym podmiotem w ostatnich 12 miesiącach sięgnęła 1,66 mld PLN.

Śrubex - towarzystwo Allianz TFI wycofało się ze spółki sprzedając pakiet 9,75 proc. wszystkich akcji.
Ponar Wadowice - członek rady nadzorczej spółki i zarazem jeden z jej głównych udziałowców kupił 123.792 akcji o łącznej wartości 1,1 mln PLN.

Capital Partners - sprzedał 56 proc. pakiet akcji spółki Media Ekspert za kwotę 2,60 mln PLN i nabył 29 proc. akcji spółki Digital Avenue (notowanej na New Connect) za 1,1 mln PLN.

Praterm - fundusz inwestycyjny SEB FIO przekroczył próg 5 proc. zaangażowania w akcje spółki i posiada obecnie 6,5 proc. wszystkich akcji.

Bytom - osoba blisko związana z członkiem rady nadzorczej nabyła 460.390 akcji serii po cenie jednostkowej 1 PLN i posiada obecnie 2,65 proc. wszystkich akcji spółki.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Minimalny spadek indeksów amerykańskich wczoraj może być odczytany prawie jak wzrost, w każdym razie jako pewne unormowanie nastrojów. Zresztą zachowanie giełd azjatyckich także wprowadzi nieco spokoju w poczynania inwestorów w Europie.

W tej sytuacji - pamiętając także o wyprzedaniu naszego rynku - nie można spodziewać się niczego innego niż rozpoczęcia notowań od zwyżki. Naturalnie nie będzie ona silna, w odbiciu wciąż przeszkadza zbyt duża wiara w jego nadejście. To raczej dzień lub dwa wytchnienia dla znękanych inwestorów.

Po południu poznamy dane z rynku nieruchomości w USA. Rynek spodziewa się, że będą złe i raczej nie będzie na nie silnie reagował. Zawsze jednak jest ryzyko, że strach będzie silniejszy od rozsądku.

WALUTY

Kurs euro spada już w okolice 1,465 USD, a więc do poziomów swojego wsparcia sprzed kilku dni. Nie będzie łatwo zejść niżej, ale jeśli się to uda, kolejne wsparcie znajduje się nieco powyżej 1,43 USD. Przed euro daleka droga. Przełamanie niższego ze wsparć oznaczałoby pojawienie się formacji podwójnego szczytu, wiarygodnej, bo budowanej kilka miesięcy i rzeczywiście mogłoby oznaczać, że 2008 rok będzie rokiem dolara. Ale to jest uprzedzanie wypadków.

Jen jest stabilny do euro i dolara.

Daje to chwilę wytchnienia także złotemu. Rano dolar wyceniany jest na 2,453 PLN, euro na 3,59 PLN, frank na 2,223 PLN.

SUROWCE

Ropa potaniała wczoraj po południu o 1,5 proc. po cotygodniowym raporcie dotyczącym jej zapasów w Stanach. Ich silny wzrost potwierdza spowolnienie gospodarki amerykańskiej, o czym mówił wczoraj Ben Bernanke przy prezentacji “beżowej księgi”. Niemniej, dziś rano kurs londyńskiej baryłki brent otworzył się 0,5 proc. na plusie wracając do poziomu 90 USD, który teraz jest oporem przed powrotem wzrostów. Wydają się one jednak mało prawdopodobne, skoro drożejący dolar wywiera presję na spadki cen surowców w nim wycenianych.

Miedź również podrożała razem z odreagowującymi rynkami akcji. Jej cena na giełdzie w Szanghaju wzrosła o 0,8 proc. odbijając się po wczorajszym spadku o dzienny 4 proc. limit. To pokazuje jak duża niepewność wstąpiła w inwestorów, którzy obawiają się o spowolnienie również w Chinach.

Złoto spadło wraz z taniejącym eurodolarem. Jego uncja do wczorajszej zniżki o 1,3 proc. dziś rano dołożyła spadek o 0,4 proc. i kosztuje 882 USD.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.
Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.