Wynagrodzenia wzrosły wolniej niż oczekiwano

Wynagrodzenia wzrosły wolniej niż oczekiwano
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2008-01-16 (19:09)

WYDARZENIE DNIA: Wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wzrosły w grudniu o 7,2 proc. (r/r) wobec oczekiwanych przez ekonomistów 10,7 proc. i 12 proc. zanotowanych w listopadzie. To co prawda o wiele za wcześnie, żeby zastanawiać się, czy okres rosnących dwucyfrowo wynagrodzeń mamy już za sobą (wszak zatrudnienie nadal rośnie), ale pytanie o to jak długo pensje Polaków mogą rosnąć tak szybko, nabiera aktualności.

Ponadto dowiedzieliśmy się dziś, że inflacja w USA wzrosła zgodnie z oczekiwaniami (o 0,2 proc.), produkcja przemysłowa wzrosła bardziej niż oczekiwano (0,2 proc.), a także moce produkcyjne w Stanach były wykorzystane mocniej niż sądzono, zaś JP Morgan miał zysk wyższy niż się tego po nim spodziewano.

SYTUACJA NA GPW

Po słabej sesji początek notowań u nas mógł wyglądać tylko w jeden sposób. Wielu analityków rano zastanawiało się, czy może dojść do krachu na GPW. Po spadku WIG20 o 4,5 proc. okazało się, że jednak nie doszło - do głosu doszedł wreszcie zmobilizowany popyt. Głównym powodem tej mobilizacji jest niezwykły spadek cen - od początku roku WIG stracił już 20 proc. Dla porównania indeksy nowojorskie straciły ponad 6 proc., azjatyckie - które straszą świat najbardziej - ok. 12 proc. (Nikkei i Hang Seng). Nasi inwestorzy troszkę się zapędzili w tym sprzedawaniu akcji, a dla wielu obecne ceny prezentują się już okazyjnie i zdecydowali się dziś ruszyć na łowy. Świadczą o tym obroty podliczone na niemal 3,5 mld PLN. Za wcześnie jeszcze na stwierdzenie, że dziś właśnie mieliśmy dzień odwrotu, ale biorąc pod uwagę, że indeksy zakończyły dzień wyżej niż go zaczęły i skalę przeprowadzonych transakcji, taki osąd nie musi być błędny.

GIEŁDY W EUROPIE

Silne spadki na wczorajszej sesji na Wall Street oraz poranne załamanie giełd azjatyckich sprawiły, że europejskie parkiety tracą drugi dzień z rzędu. Po otwarciu niespełna procent na minusie główne indeksy skutecznie odrabiały straty i przed sesją na Wall Steet wyszły nawet na niewielkie plusy. Przyczyniły się do tego neutralne informacje zza oceanu. Inflacja w Stanach ciągle utrzymuje się na wysokim poziomie (4,1 proc.), ale lekko spadła (zgodnie z oczekiwaniami), natomiast straty na kredytach subprime banku JP Morgan były niższe, niż spodziewał się tego rynek (chociaż kwartalny zysk okazał się gorszy od prognoz). Przy obecnej temperaturze rynków takie mieszane dane można uznać za pozytyw, ale cóż z tego, jeśli S&P i Dow Jones po otwarciu blisko wczorajszego zamknięcia skierowały się na południe powodując falę wyprzedaży, która przeszła przez Europę? O godz. 17.00 francuski CAC40 tracił 0,8 proc., niemiecki DAX 1,4 proc., a brytyjski FTSE był niżej o 1,8 proc.

WALUTY

Wczoraj euro próbowało przełamać poziom 1,49 USD, ale sztuka nie udała się. Inwestorzy od razu wystawili rachunek tym, którzy tak mocno wierzyli w dalszy wzrost wspólnej waluty. Już dziś po południu kurs euro spadł poniżej 1,47 USD.

Dolar odrobił poranne straty wobec jena, za to japońska waluta umocniła się o kolejne 0,7 proc. wobec euro. Niestety nie jest to nigdy dobry znak dla złotego.

Właśnie przebiegiem notowań pary euro/jen trzeba tłumaczyć dzisiejsze osłabienie złotego. Gorsze od oczekiwanych dane o wzroście wynagrodzeń nie miały z tym wiele wspólnego. Dolar podrożał do 2,45 PLN, euro do 3,60 PLN, a frank momentami nawet do 2,24 PLN. Kolejny opór dla franka to strefa 2,25-2,26 PLN. Jej przełamanie mogłoby oznaczać nawet zakończenie trendu spadkowego tej waluty wobec złotego.

SUROWCE

Ceny surowców spadały dzisiaj wraz z tracącymi rynkami akcji oraz drożejącym dolarem, który sprawia, że towary w nim wyceniane są relatywnie droższe.

Ropa potaniała o 1,2 proc. schodząc lekko poniżej poziomu 90,00 USD w przypadku londyńskiej baryłki brent. Jest to również wynikiem obniżenia prognozy IEA (Międzynarodowej Agencji Energetycznej) dotyczącej dziennego zużycia ropy w pierwszym kwartale, które powinno być niższe o 100 tys. baryłek dziennie. Biorąc pod uwagę te wszystkie czynniki spadki nie są zbyt głębokie i jeśli cena nie obroni się na poziomie 90,00 USD mogą się nasilić.

Miedź tanieje znacznie szybciej, bowiem jej wykres jest dużo bardziej skorelowany z rynkiem akcji. Na londyńskim LME cena tony tego surowca spadła o 1,8 proc. do 7.030 USD w wyniku porannej przeceny miedzi w Szanghaju (o 4 proc), która wyraża obawy rynku o zapotrzebowanie na ten surowiec w najbliższych kwartałach.

Duża zmienność eurodolara przełożyła się dzisiaj na kilkuprocentowe wahania ceny złota. Jego uncja kosztuje 885 USD, czyli zalewnie pół procenta mniej niż wczoraj.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.
Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.