Zacznie się polowanie na okazje?

Zacznie się polowanie na okazje?
Komentarz Expandera
Data dodania: 2008-01-15 (10:45)

Fatalna passa warszawskiej giełdy trwa i chyba tak naprawdę to bardzo kiepskie nastroje inwestorów są jedynym powodem dla którego można oczekiwać przynajmniej chwilowej poprawy sytuacji. Inne czynniki nadal skłaniają do ostrożności.

Zewsząd słychać nawoływania, że na giełdzie będzie trudno zarobić, a skoro takie przekonanie się umacnia, to coraz więcej inwestorów myśli o skracaniu niż zajmowaniu pozycji. W przypadku naszego WIG nie utrzymała się wczoraj psychologiczna bariera, jaką stanowił poziom 50 tys. pkt. Bez większego problemu podaż zepchnęła notowania poniżej tego poziomu, potwierdzając słabą kondycję rynku. Coraz bardziej realna staje się nasza prognoza na najbliższy czas dotycząca tego, że giełda znajdzie twardsze dno dopiero przy 46 tys. pkt dla WIG. Niepewność inwestorów może wzmagać to, że podobnie źle jak nasza giełda, wypadają inne rynki w naszym regionie. Bukareszt prowadzi w zestawieniu najgorszych giełd w tym roku, niewiele wyprzedzając Czechy. Do tej pory raczej przeważała opinia, że nasz region powinien być odporny na zawirowania w światowej gospodarce, związane z kryzysem na rynku nieruchomości w USA. Teraz okazuje się, że przewodzi zniżkom. To oznaka dużej słabości, tym bardziej, że najważniejsze giełdy świata pierwszy dzień tygodnia zaczęły od zwyżek.

Mimo pesymistycznego zakończenia poniedziałkowej sesji można było dopatrzyć się pierwszych oznak zainteresowania przecenionymi akcjami. Tak można interpretować wzrost kursu Banku Millennium, który należy do spółek mocniej przecenionych w branży. Takie nagłe odbicia, bez konsolidacji notowań, która pozwalałby na akumulację walorów, mają zazwyczaj nietrwały charakter i są raczej wyrazem polowania na okazje niż stanowią czynnik zapowiadający poprawę sytuacji na dłużej. Inwestorów ogarnął strach i nawet sygnały, że nasze akcje stają się bardziej atrakcyjne, nie zwiększają chęci do kupna.

Podobnie jest na świecie. Codziennie analitycy wynajdują nowe powody dla których trudno liczyć na możliwość poprawy atmosfery. Wczoraj przeważały komentarze dotyczące chińskiego spowolnienia, które miałoby wzmocnić oddziaływanie amerykańskich kłopotów na globalną gospodarkę. Rzeczywiście, pierwsze oznaki niewielkiego schłodzenia koniunktury w Państwie Środka widać, ale wciąż rozwój jest bardzo wysoki, jak na nasze standardy. Prognozy wzrostu azjatyckich gospodarek obniżył wczoraj Goldman Sachs, potwierdzając negatywne oddziaływanie amerykańskiego spowolnienia na globalną gospodarkę. Nic dziwnego, że azjatyckie parkiety przeżywają w tym tygodniu słabsze chwile. Spadły wyraźnie w poniedziałek. Również dziś zakończyły notowania pod kreską. Wczoraj napływały jednak nie tylko złe doniesienia. Mile wynikami zaskoczył IBM, co wlało w serca inwestorów wiarę, że nie dla wszystkich branż IV kwartał będzie musiał być stracony.

W całej obecnej sytuacji najgorsze jest to, że zmieniły się zupełnie oczekiwania inwestorów dotyczące przyszłości. Jeszcze u progu 2008 r., czyli dwa tygodnie temu, bagatelizowano dość powszechnie zagrożenie trwalszym pogorszeniem nastrojów. Teraz taka obawa przeważa. To zaś determinuje zachowanie kupujących – nikt nie spieszy się z wydawaniem pieniędzy. Jednocześnie jednak inwestorzy są dość mocno podzieli na tych, którzy uważają, że obecne wyceny stały się już atrakcyjne i na tych, którzy sądzą, że rzeczywiście wyceny zaczynają być zachęcające, ale w związku z wcześniejszym przewartościowaniem akcji, teraz dojdzie do ich niedoszacowania. W związku z tym kupno przy neutralnych wycenach nie ma sensu. Dziś oprócz wyników Citigroup uwagę inwestorów będą przyciągać głównie amerykańskie dane o inflacji PPI. W związku z narosłymi oczekiwaniami na radykalne cięcia stóp, które w minionym tygodniu potwierdził sam Ben Bernanke, można oczekiwać dużego przewrażliwienia rynków na ewentualne gorsze od oczekiwanych wiadomości o wzroście cen. Mocny wzrost inflacji PPI w Wielkiej Brytanii, która została opublikowana wczoraj (do 5%) jest sygnałem ostrzegawczym, że presja w tym względzie wciąż jest na świecie mocna. Dane o inflacji w USA mogą nawet przyćmić sprzedaż detaliczną, która jak wiadomo była dość słaba, a do tego inwestorzy wybiegają w przyszłość i nie patrzą co było do tej pory.

Najważniejsze wydarzenia z 14 stycznia 2008 r.:

* Grudniowa inflacja PPI w Wielkiej Brytanii wyniosła 5%, wyraźnie więcej od oczekiwanych 4,7%, bazowy wskaźnik zwiększył się do 2,5% i wypadł też gorszej od prognoz
* Listopadowa produkcja przemysłowa w strefie euro wzrosła o 2,7% wobec prognoz na poziomie 2,8%
* Grudniowa podaż pieniądza w Polsce wzrosła mniej niż się spodziewano, bo o 2,1%. Retoryka członków RPP pozostaje jednak dość ostra – nawet Sławomir Skrzypek, prezes NBP, mówił wczoraj o gotowości do podjęcia kroków trzymających inflację w ryzach

Dziś na rynkach
15 I 2008 r.

* Kolejny dzień spadek odnotowały rynki azjatyckie
* Grudniowa inflacja CPI w Wielkiej Brytanii
* Grudniowa sprzedaż w Wielkiej Brytanii
* Grudniowa inflacja CPI w Polsce
* Grudniowa inflacja PPI w USA
* Grudniowa sprzedaż detaliczna w Stanach Zjednoczonych

Źródło: Katarzyna Siwek, Expander
Expander
Komentarz dostarczyła firma:
Expander
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.