Dziś inflacja w Polsce, sprzedaż detaliczna w USA

Dziś inflacja w Polsce, sprzedaż detaliczna w USA
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2008-01-15 (09:54)

WYDARZENIE DNIA: Na rynki finansowe - w tym także na polski - większy wpływ mogą mieć jak zwykle publikacje zagraniczne niż lokalne. A będzie ich dzisiaj kilka. Do najważniejszych trzeba zaliczyć indeks koniunktury w Niemczech ZEW - inwestorzy spodziewają się jego spadku do minus 40 pkt (z minus 37,2 pkt przed miesiącem).

Poznamy także inflację w Wielkiej Brytanii, która powinna stabilizować się na poziomie 2,1 proc (r/r). No i oczywiście inflację w Polsce - ekonomiści spodziewają się (za prognozą resortu finansów), że wyniosła ona 4,0 proc. Pół godziny później (o godz. 14.30) poznamy sprzedaż detaliczną w USA. Ekonomiści spodziewają się, że nie zmieniła się ona w relacji do grudnia 2006, lub spadła o 0,1 proc. (bez samochodów) i był to pod tym względem najgroszy sezon handlowy od pięciu lat.

SYTUACJA NA GPW

Fatalna passa GPW niepokojąco się wydłuża, choć na rynku pozostało niewielu analityków i inwestorów, którzy nie uważaliby, że odbicie czai się tuż za progiem. Sęk jednak w tym, że sprzedający - a wśród nich klienci funduszy inwestycyjnych zdają się być w zdecydowanej przewadze - nie wiedzą wcale, że wskaźniki techniczne są bardzo wyprzedane, a oscylatory już nie spadają, co tworzy pozytywne dywergencje. Po prostu czują się głęboko zaniepokojeni. Co nie oznacza jeszcze, że podaż z ich strony w końcu nie minie.

Już na wczorajszej sesji udało się podnieść indeksy z dziennych minimów o ok. 2 proc. w górę. Nie wystarczyło to jednak do odrobienia całych strat, nie wystarczyło nawet żeby zmniejszyć straty do neutralnych rozmiarów.

Podrożały akcje 51. spółek, potaniały 255 (średnio o 3,7 proc.). Obroty podliczono na 2 mld PLN. Podaż nadal w przewadze.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Główne indeksy Wall Street zanotowały na wczorajszej sesji największy wzrost od początku roku, po tym jak IBM opublikował lepsze od oczekiwań wyniki finansowe. Wyższe od oczekiwań przychody oraz zysk netto przełożyły się na najwyższy wzrost akcji tej spółki od ponad pięciu lat, co udzieliło się również innym spółkom z branży - Nasdaq zyskał wczoraj 1,6 proc. Indeksy S&P i Dow Jones wzrosły o odpowiednio 1,1 proc. i 1,4 proc. przy niespecjalnie wysokich obrotach. Najwidoczniej, część inwestorów woli poczekać z decyzjami do publikacji wyników za czwarty kwartał przez największe banki - pierwszą z nich (Citigroup) będziemy mieli już jutro. Brazylijski Bovespa zyskał 0,4 proc.

Wzrosty w Stanach przełożyły się na dodatnie otwarcie w Azji, jednak umacniający się jen sprawił, że indeksy skierowały się na południe. Nikkei stracił 1 proc., Kospi 1,1 proc., a Hang Seng spadł o 1,9 proc.

OBSERWUJ AKCJE

Polimex Mostostal - po silnych spadkach z ostatnich dwóch tygodni kurs spółki zatrzymał się na silnym wsparciu na poziomie 7,00 PLN. Jest ono o tyle ważne, że wyznacza je linia szyi "formacji głowy i ramion", która rysowała się na wykresie ok. kwietnia ubiegłego roku. Spadek poniżej wspomnianego wsparcia może oznaczać przecenę walorów spółki do poziomu 4,50 PLN. Szansę na jego obronę daje z kolei dywergencja na RSI, która sugeruje odwrócenie spadkowego trendu.

PKO BP - po wczorajszej sesji na wykresie pojawiła się świeca w kształcie młota, która sugeruje, że możemy spodziewać się dziś początku odreagowania. Wskazują na taki scenariusz również RSI i MACD pokazujące spore wyprzedania walorów spółki. Co więcej, kurs zbliża się do wparcia wyznaczonego przez dolną linię kanału spadkowego, w którym się obecnie porusza. W dłuższym okresie (zakładając dalsze spadki na szerokim rynku) wydaje się jednak, że kurs dalej będzie poruszał się na południe by przetestować poziom 42,50 PLN.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

BZWBK - podmiot, w którego radzie nadzorczej pracuje członek zarządu banku sprzedał 20.000 akcji o łącznej wartości 4,69 mln PLN.

Polimex Mostostal - członek zarządu spółki nabył 180.000 akcji po cenie 6,97 PLN za jedną.

Pekao SA - osoba zobowiązana poinformowała o kupnie 7.801 akcji po cenie 123,06 PLN.

Amrest - przychody spółki w grudniu wyniosły 252 mln PLN i były o 38 proc. wyższe od analogicznego okresu 2006 roku. W całym 2007 roku przychody wyniosły 853 mln PLN (wzrost o 36 proc.).

DM IDM - prezes domu maklerskiego kupił 32.272 akcji po średniej cenie 11,11 PLN.

Getin - poinformował o spełnieniu się warunków umowy zakładającej kupno białoruskiego banku Sombelbank z siedzibą w Mińsku.

Ferrum - sekretarz rady nadzorczej kupił 23.781 akcji spółki o łącznej wartości 200 tys. PLN.

Swarzędz Meble - wiceprezes zarządu spółki kupił 30.287 akcji po średniej cenie 0,50 PLN.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Przebieg notowań na zamorskich rynkach stworzył dziwną miksturę i naszym inwestorom może trochę brakować dziś orientacji w terenie. Technicznie rynek jest gotowy do odbicia, ale nie znaczy to jeszcze, że je zobaczymy. W końcu wskaźniki techniczne poprawią się także w sytuacji, gdybyśmy zamiast odbicia mieli po prostu przystanek w spadkach - jest to jakaś alternatywa.

I chyba właśnie tego należy po dzisiejszej sesji się spodziewać - zmniejszenia wahań nastrojów, co będzie można także interpretować jako oczekiwanie na dane o sprzedaży detalicznej z USA. Jeśli będą one wyraźnie różne od prognoz, końcówka notowań może być gorąca.

WALUTY

Kurs euro znalazł się w rejonach rekordów intra-day z końcówki listopada. Jak dotąd spełniają one rolę poważnego oporu dla dalszego wzrostu kursu wspólnej waluty. Wskaźniki techniczne nadal dają przewagę euro, ale inwestorzy mogą się nieco bać tak bez końca sprzedawać dolary. Dziś rano jedno euro wyceniano na 1,486 USD.

Jen umocnił się do dolara o 0,7 proc. i również jest bliski przełamania szczytu z listopada. Również do euro jen zyskał 0,6 proc.

Zwykle umocnienie jena ma zły wpływ na złotego, ale w tych dniach nasza waluta postrzegana jest wyjątkowo dobrze. Dolar trzyma się blisko 2,40 PLN, euro wyceniane jest na 3,571 PLN, a frank utrzymuje się na 2,20 PLN.

SUROWCE

Wykres ropy zachowuje się spokojnie po wczorajszych wzrostach spowodowanych chłodną pogodą w Stanach, która zwiększa popyt na olej opałowy. Cena londyńskiej baryłki brent pozostaje w okolicach 92,80 USD, a nowojorskiej crude 94,50 USD.

W wyniku wzrostu na wczorajszej sesji o 0,9 proc miedź jest najdroższa od ponad dwóch miesięcy – cena jej trzymiesięcznego kontraktu na giełdzie w Nowym Jorku jest na poziomie 333 USD za tysiąc funtów.

Złoto pozostaje w trendzie wzrostowym spowodowanym głównie taniejącym dolarem. Po lekkim odreagowaniu po ustanowieniu wczoraj nowego rekordu na poziomie 915 USD, dziś rano uncja tego kruszcu podrożała o 0,5 proc. do poziomu 909 USD. Biorąc pod uwagę wysoką inflację, przed którą inwestorzy zabezpieczają się kupując złoto oraz obniżanie stóp procentowych w Stanach, które obniża rentowność amerykańskich obligacji czyniąc kontrakty na złoto bardziej atrakcyjnymi, wydaje się, że wzroty w okolice 1.000 USD są niezagrożone.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.