Tydzień: Inflacja, wzrost wynagrodzeń i nieruchomości

Tydzień: Inflacja, wzrost wynagrodzeń i nieruchomości
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2008-01-14 (09:52)

WYDARZENIE DNIA: Tygodniowe kalendarium jest naładowane publikacjami makro. Poznamy wskaźniki inflacji w Polsce i na świecie, poziom wynagrodzeń w Polsce i kondycję rynku domów w USA. A to wszystko okraszone będzie jeszcze wynikami kwartalnymi amerykańskich przedsiębiorstw i zapewne nadal nerwową atmosferą na rynkach.

We wtorek poznamy inflację w Polsce (oczekiwane 4,0 proc.), ale także w Wielkiej Brytanii i ceny produkcji w USA. W USA także dynamikę sprzedaży detalicznej. W środę inflację w Niemczech i strefie euro, dynamikę wzrostu wynagrodzeń w Polsce (oczekiwania 12 proc.), inflację w USA i raport Fed o stanie gospodarki. W czwartek zezwolenia i liczbę rozpoczętych budów w USA, w piątek produkcję przemysłową w Polsce i jej ceny.

SYTUACJA NA GPW

Za nami jeden z najgorszych tygodni na GPW od lat. W rzeczy samej WIG stracił w ciągu ostatnich pięciu dni ponad 8 proc., co nie zdarzyło mu się od jesieni 2000 roku. Prasa pełna jest katastrofalnych scenariuszy dla giełdy, a WIGOMETR daje optymistyczne wskazania (50 proc. ankietowanych przez GPW analityków spodziewa się wzrostu WIG20, 17 proc. zakłada jego spadek), co rzadko jest dobrą wróżbą dla przebiegu notowań.

Wszystkie indeksy przełamały już sierpniowe dołki i są najniżej od marca (WIG, WIG20), albo nawet od ponad roku (mWIG). Mówienie o hossie to w tej sytuacji czysta herezja. W piątek podrożały akcje 114. spółek, potaniały 186. Obroty podliczono na 1,65 mld PLN, co może świadczyć o wygasaniu podaży, ale z drugiej strony większość indeksów na koniec dnia osiągnęła swoje minimalne poziomy - bez próby odbicia w końcówce. Podaż ma więc przewagę.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Podczas piątkowych notowań na Wall Street indeksy znów traciły. S&P spadł o 1,4 proc., a Dow Jones stracił 1,9 proc., do czego najbardziej przyczyniły się spółki konsumenckie. AT&T i American Express spadały najbardziej od ponad 4 lat, podobnie jak sieć handlowa Tiffany, która podała gorsze od prognoz wyniki sprzedaży w okresie świątecznym. Co więcej, Goldman Sachs jest kolejnym bankiem po Morgan Stanley i Merrill Lynch, który uważa, że Stany już wchodzą w recesję. W takiej sytuacji nawet oczekiwane silne obniżki stóp procentowych w najbliższych miesiącach nie wystarczają do utrzymania kursów akcji na obecnych poziomach.

Na czerwono zaczynają tydzień również giełdy azjatyckie. Kospi stracił 0,9 proc., a Hang Seng przeceniono o 0,4 proc., co jest trzecim spadkiem tych indeksów z rzędu. Giełda w Tokio dziś nie pracowała.

OBSERWUJ AKCJE

WIG - mała panika wśród inwestorów indywidualnych sprawiła, że trend spadkowy silnie przyspieszył w ostatnim tygodniu, kiedy główny indeks polskiej giełdy został przeceniony o ponad 8 proc. Po tak dynamicznym ruchu rynek jest mocno wyprzedany (co pokazują MACD i RSI) i można spodziewać się klikuprocentowego odreagowania w najbliższym tygodniu, niemniej silne spadki przy wysokich obrotach, które przełamały wsparcie na linii hossy są jak najbardziej negatywnym sygnałem. Poziomy, na których można spodziewać się ich zatrzymania to 45.000 pkt. 40.000 pkt.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

Polimex-Mostostal - członek zarządu spółki kupił 35.175 akcji po cenie jednostkowej 6,98 PLN.

Sfinks - przewodniczący rady nadzorczej kupił 19.508 akcji za cenę średnią 24,28 PLN.

Simple - główny udziałowiec spółki (frima Cron) zwiększył zaangażowanie w jej akcje do 25,3 proc. (wcześniej 22,2 proc.).

Getin - powołał nowego prezesa. Został nim dotychczasowy wiceprezes holdingu - Krzysztof Rosiński.

Elstaroil - przychody spółki w grudniu wyniosły 22,5 mln PLN, a w całym 2007 roku 288 mln PLN.

Wasko - członek rady nadzorczej spółki nabył 5.839 akcji po średnim kursie 5,15 PLN.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Oczywiście zachowanie amerykańskich indeksów może pogłębić jeszcze marne nastroje na GPW. Pamiętajmy tylko, że warszawskie indeksy spadały ostatnio najszybciej na świecie i trudno dziś przesądzić, czy inwestorzy jeszcze przejmują się wynikami sesji w USA czy też dyskontują nadal lokalny scenariusz związany z prawdopodobnymi umorzeniami jednostek przez klientów TFI. Bez względu na to, o czym myślą inwestorzy, scenariusze nie są różowe. Przed sesją poziom TKO kontraktów i WIG20 różni się o 50 pkt na korzyść indeksów. Nadal wiara w odbicie jest zbyt silna, by miało ono szanse powodzenia.

Wsparciem dla WIG20 jest poziom 3150 pkt (dołki z przełomu lutego i marca), ale bez większej wiary na ich utrzymanie w długim terminie.

Wskaźnik RSI dla czterech najważniejszych indeksów wszedł w strefę wyprzedania. Spadki nie powinny już trwać długo, ale raczej nie unikniemy ich na otwarciu sesji. Odbicie krótkoterminowe może zacząć się w dowolnym momencie i tylko ta świadomość przeszkadza nam w napisaniu, że indeksy wyznaczą dziś kolejne dołki swojego trendu.

WALUTY

Sytuacja na rynku walutowym zdaje się krystalizować. Euro podrożało dziś rano do 1,486 USD i jest najwyżej od półtora miesiąca. Mamy więc wybicie z ostatniej dwutygodniwej konsolidacji, które powinno przesądzić losy dolara w najbliższych tygodniach. Amerykańskiej walucie nie pomagają też zapowiedzi kolejnych ostrych cięć stóp w Stanach versus możliwe ich podniesienie w Europie.

Jen umocnił się dziś rano o 0,6 proc. do dolara, ale nie zmienił swojej wartości do euro.

Ma to swoje konsekwencje na naszym rynku. Dolar spadł do 2,41 PLN i wyznaczył nowy 12-letni dołek. Euro podrożało nieznacznie - do 3,585 PLN, a frank do 2,205 PLN.

SUROWCE

Cena ropy lekko wzrosła - londyńska baryłka brent otworzyła się dziś rano na poziomie 91,70 USD czyli 0,7 proc. wyżej niż w piątek wieczorem. Jest to jednak tylko odreagowanie natury technicznej ostatnich silnych spadków, bowiem nastroje na rynku powoli się zmieniają. Mało kto spodziewa się, że zobaczymy silne wzrosty cen powyżej 100 USD za baryłkę, skoro giełdowe indeksy prognozują swoimi spadkami znaczne spowolnienie światowej gospodarki w 2008 roku, które dotknie najbardziej USA i Japonię, największych konsumentów ropy. Realizacja takiego scenariusza będzie obniżała popyt na ropę i zmniejszała presję na wzrost jej ceny.

Wzrosła również cena miedzi, której import do Chin jest na poziomie najwyższym od ośmiu miesięcy. Nie oznacza to bynajmniej większego zapotrzebowania na miedź w gospodarce Państwa Środka. Raczej należy to przypisać uzupełnianiu magazynów oraz wzrostowi popularności inwestycji w instrumenty oparte na surowcach.

Złoto rozpoczyna tydzień od nowego rekordu w wyniku silnego osłabienia dolara. Uncja tego kruszcu podrożała o 1,2 proc. do 908 USD.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku: