Tydzień pod znakiem inflacji

Tydzień pod znakiem inflacji
X-Trade Brokers Daily
Data dodania: 2008-01-14 (09:43)

Choć dzisiejszy dzień z punktu widzenia nowych informacji napływających na rynek zapowiada się raczej spokojnie, nadchodzący tydzień będzie miał spore znaczenie dla rynków finansowych, poznamy bowiem kolejne dane dotyczące inflacji, czyli wskaźnika, który chyba najbardziej popsuł humory inwestorów w poprzednim miesiącu.

Dziś podane będą jedynie ceny producenta w Wielkiej Brytanii (oczekiwany wzrost 0,5% m/m), ale ich wpływ powinien ograniczyć się do funta. Jutro natomiast już znacznie bardziej istotne dane o cenach producenta w USA (oczekuje się 0,2% m/m) oraz ceny konsumenta w Wielkiej Brytanii (0,5% m/m). Z kolei na krajowym podwórku podane zostaną ceny konsumenta (oczekujemy wzrostu inflacji rocznej do 4,1%). W środę kulminacja, czyli dane o cenach konsumenta w USA (oczekuje się ich wzrostu o 0,2% m/m), a także ostateczne dane o cenach konsumenta w strefie euro (0,4% m/m) – wszystkie wskaźniki za grudzień. Ponadto w czwartek podane zostaną dane z rynku domów z USA, a w piątek pierwszy odczyt styczniowego indeksu nastrojów sporządzanego przez Michigan University.

Publikowane w tym tygodniu dane o inflacji będą szczególnie ważne w kontekście ponownych oczekiwań na 50 bp cięcie przez Fed. Nawet jeśli Fed obniży stopy w tej skali w styczniu, to nie ulega wątpliwości, że wyższa inflacja ograniczy sumę możliwych cięć w 2008 roku, co byłoby złą wiadomością dla rynku.

Waluty – Gra na obniżkę, jeszcze nie na recesję

Po okresie nieco dłuższej konsolidacji, ponownie obserwujemy zdecydowany atak popytu na eurodolarze. W czwartek wypowiedzi Bena Bernanke spowodowały skok pary EURUSD o ponad 100 pipsów i choć piątkowa sesja była relatywnie spokojna, dzisiejsze otwarcie w Europie pokazuje, że test rekordu na 1,4965 jest tylko kwestią czasu. Warto zauważyć, że w piątek za umocnieniem euro przemawiały bardzo słabe dane dotyczące bilansu handlowego w USA, jednak natychmiastowa reakcja była wręcz odwrotna, co wskazywało na brak siły popytu do kolejnego ataku jeszcze w minionym tygodniu. Przez większość piątkowych notowań para EURUSD oscylowała wokół 1,4810, ale już dziś na otwarciu w Europie mamy wzrost do 1,4870 potwierdzający kierunek zmian. Tym razem gra toczy się jeszcze nie tyle o scenariusz recesji w USA, co o 50-punktową obniżkę (stóp przez Fed) w styczniu. Należy odnotować bowiem, iż zmiany na EURUSD wyprzedzają te na USDJPY (choć oczywiście te dwie przyczyny są ze sobą silnie powiązane). Jen niejako dostosowuje się do zmian wartości euro, obecnie kurs USDJPY to 108,30. Umacnia się też frank, kurs USDCHF wynosi 1,0938. Scenariusz osłabienia dolara mogą potwierdzić lub zakłócić dane o inflacji w USA, a zatem wiele rozstrzygnie się we wtorek i środę.

Ciągle silna jest polska waluta, której póki co nie przeszkadzają mocne spadki na giełdzie w Warszawie, ani na parkietach zagranicznych. W piątek na początku notowań złoty minimalnie tracił na wartości – kurs USDPLN rósł do 2,4250, a EURPLN do 2,5825 – jednak było to jedynie niewielkie odreagowanie bardzo dużego umocnienia z czwartkowego zamknięcia. Pod koniec notowań kursy zbliżyły się do poziomów z otwarcia, a dziś na otwarciu ponownie spadają. Złoty umacnia się w szczególności do tracącego na wartości dolara – kurs USDPLN spada w okolice 2,40, kurs EURPLN jest nieznacznie poniżej 3,58. Zagrożeniem dla złotego są przede wszystkim dane o inflacji w USA. Wyższa od spodziewanej inflacja to spadek EURUSD, co w połączeniu ze złą sytuacją na rynkach akcji oznaczałoby spadek wartości złotego. Z kolei polska waluta zyskuje na sytuacji w budżecie – bardzo niskie potrzeby pożyczkowe na przełomie roku oznaczają, iż polskie papiery dłużne stają się atrakcyjne.

Surowce – Słaby dolar to nowe rekordy

Jak już kiedyś pisaliśmy, najlepszym zabezpieczeniem przed słabym dolarem są metale szlachetne – i rzeczywiście, ostatnia zwyżka na EURUSD to nowa seria rekordów. Złoto drożeje nawet do 906,30 USD za uncję, zaś platyna do 1571 USD i w obydwu przypadkach są to nowe historyczne maksima. Srebro zwyżkuje do 16,49 USD za uncję i również jest bardzo blisko zeszłorocznego maksimum. Do kruszców dołączają ceny żywności – choć bez pszenicy, która wciąż nie może silniej odbić się od wsparcia na poziomie 879,50 USD. Soja kosztuje już 1308,30 USD za 100 buszli, natomiast kukurydza 508,85 USD i wiele wskazuje na to, że ten ostatni towar znów popisze się najwyższą dynamiką wzrostu cen w całym miesiącu. Sytuacja na wyżej wspomnianych rynkach w krótkim terminie (w przypadku metali nawet w dłuższym horyzoncie) to niemal wyłącznie funkcja zmian na EURUSD i wszystkie zagrożenia, które się z tym wiążą.

Mniej oczywisty wpływ ostatnie zmiany mają na surowce mające większe wykorzystanie w przemyśle. Relatywnie nieźle radzą sobie jeszcze metale przemysłowe, które na wzrosty EURUSD reagują przynajmniej krótkimi zwyżkami, co w wielu przypadkach ma związek z niskimi zapasami w rejonie Chin. W dalszym ciągu w ruchu korekcyjnym po ostatnich maksimach są natomiast notowania ropy, które jednak mają szansę się nieco odbić, gdyż po spadku poniżej 91 USD za baryłkę Brenta, znaleźliśmy się na 61,8% zniesieniu fali wzrostowej, która doprowadziła do historycznych maksimów.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.