Tydzień pod znakiem inflacji

Tydzień pod znakiem inflacji
X-Trade Brokers Daily
Data dodania: 2008-01-14 (09:43)

Choć dzisiejszy dzień z punktu widzenia nowych informacji napływających na rynek zapowiada się raczej spokojnie, nadchodzący tydzień będzie miał spore znaczenie dla rynków finansowych, poznamy bowiem kolejne dane dotyczące inflacji, czyli wskaźnika, który chyba najbardziej popsuł humory inwestorów w poprzednim miesiącu.

Dziś podane będą jedynie ceny producenta w Wielkiej Brytanii (oczekiwany wzrost 0,5% m/m), ale ich wpływ powinien ograniczyć się do funta. Jutro natomiast już znacznie bardziej istotne dane o cenach producenta w USA (oczekuje się 0,2% m/m) oraz ceny konsumenta w Wielkiej Brytanii (0,5% m/m). Z kolei na krajowym podwórku podane zostaną ceny konsumenta (oczekujemy wzrostu inflacji rocznej do 4,1%). W środę kulminacja, czyli dane o cenach konsumenta w USA (oczekuje się ich wzrostu o 0,2% m/m), a także ostateczne dane o cenach konsumenta w strefie euro (0,4% m/m) – wszystkie wskaźniki za grudzień. Ponadto w czwartek podane zostaną dane z rynku domów z USA, a w piątek pierwszy odczyt styczniowego indeksu nastrojów sporządzanego przez Michigan University.

Publikowane w tym tygodniu dane o inflacji będą szczególnie ważne w kontekście ponownych oczekiwań na 50 bp cięcie przez Fed. Nawet jeśli Fed obniży stopy w tej skali w styczniu, to nie ulega wątpliwości, że wyższa inflacja ograniczy sumę możliwych cięć w 2008 roku, co byłoby złą wiadomością dla rynku.

Waluty – Gra na obniżkę, jeszcze nie na recesję

Po okresie nieco dłuższej konsolidacji, ponownie obserwujemy zdecydowany atak popytu na eurodolarze. W czwartek wypowiedzi Bena Bernanke spowodowały skok pary EURUSD o ponad 100 pipsów i choć piątkowa sesja była relatywnie spokojna, dzisiejsze otwarcie w Europie pokazuje, że test rekordu na 1,4965 jest tylko kwestią czasu. Warto zauważyć, że w piątek za umocnieniem euro przemawiały bardzo słabe dane dotyczące bilansu handlowego w USA, jednak natychmiastowa reakcja była wręcz odwrotna, co wskazywało na brak siły popytu do kolejnego ataku jeszcze w minionym tygodniu. Przez większość piątkowych notowań para EURUSD oscylowała wokół 1,4810, ale już dziś na otwarciu w Europie mamy wzrost do 1,4870 potwierdzający kierunek zmian. Tym razem gra toczy się jeszcze nie tyle o scenariusz recesji w USA, co o 50-punktową obniżkę (stóp przez Fed) w styczniu. Należy odnotować bowiem, iż zmiany na EURUSD wyprzedzają te na USDJPY (choć oczywiście te dwie przyczyny są ze sobą silnie powiązane). Jen niejako dostosowuje się do zmian wartości euro, obecnie kurs USDJPY to 108,30. Umacnia się też frank, kurs USDCHF wynosi 1,0938. Scenariusz osłabienia dolara mogą potwierdzić lub zakłócić dane o inflacji w USA, a zatem wiele rozstrzygnie się we wtorek i środę.

Ciągle silna jest polska waluta, której póki co nie przeszkadzają mocne spadki na giełdzie w Warszawie, ani na parkietach zagranicznych. W piątek na początku notowań złoty minimalnie tracił na wartości – kurs USDPLN rósł do 2,4250, a EURPLN do 2,5825 – jednak było to jedynie niewielkie odreagowanie bardzo dużego umocnienia z czwartkowego zamknięcia. Pod koniec notowań kursy zbliżyły się do poziomów z otwarcia, a dziś na otwarciu ponownie spadają. Złoty umacnia się w szczególności do tracącego na wartości dolara – kurs USDPLN spada w okolice 2,40, kurs EURPLN jest nieznacznie poniżej 3,58. Zagrożeniem dla złotego są przede wszystkim dane o inflacji w USA. Wyższa od spodziewanej inflacja to spadek EURUSD, co w połączeniu ze złą sytuacją na rynkach akcji oznaczałoby spadek wartości złotego. Z kolei polska waluta zyskuje na sytuacji w budżecie – bardzo niskie potrzeby pożyczkowe na przełomie roku oznaczają, iż polskie papiery dłużne stają się atrakcyjne.

Surowce – Słaby dolar to nowe rekordy

Jak już kiedyś pisaliśmy, najlepszym zabezpieczeniem przed słabym dolarem są metale szlachetne – i rzeczywiście, ostatnia zwyżka na EURUSD to nowa seria rekordów. Złoto drożeje nawet do 906,30 USD za uncję, zaś platyna do 1571 USD i w obydwu przypadkach są to nowe historyczne maksima. Srebro zwyżkuje do 16,49 USD za uncję i również jest bardzo blisko zeszłorocznego maksimum. Do kruszców dołączają ceny żywności – choć bez pszenicy, która wciąż nie może silniej odbić się od wsparcia na poziomie 879,50 USD. Soja kosztuje już 1308,30 USD za 100 buszli, natomiast kukurydza 508,85 USD i wiele wskazuje na to, że ten ostatni towar znów popisze się najwyższą dynamiką wzrostu cen w całym miesiącu. Sytuacja na wyżej wspomnianych rynkach w krótkim terminie (w przypadku metali nawet w dłuższym horyzoncie) to niemal wyłącznie funkcja zmian na EURUSD i wszystkie zagrożenia, które się z tym wiążą.

Mniej oczywisty wpływ ostatnie zmiany mają na surowce mające większe wykorzystanie w przemyśle. Relatywnie nieźle radzą sobie jeszcze metale przemysłowe, które na wzrosty EURUSD reagują przynajmniej krótkimi zwyżkami, co w wielu przypadkach ma związek z niskimi zapasami w rejonie Chin. W dalszym ciągu w ruchu korekcyjnym po ostatnich maksimach są natomiast notowania ropy, które jednak mają szansę się nieco odbić, gdyż po spadku poniżej 91 USD za baryłkę Brenta, znaleźliśmy się na 61,8% zniesieniu fali wzrostowej, która doprowadziła do historycznych maksimów.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.