Bilans handlowy i ceny importu

Bilans handlowy i ceny importu
X-Trade Brokers Daily
Data dodania: 2008-01-11 (11:01)

Dziś podane będą dane dotyczące bilansu handlowego w Stanach Zjednoczonych w listopadzie oraz ceny importu za grudzień. Rynek oczekuj, że deficyt handlowy wzrośnie z 57,8 mld USD w październiku do 59,3 mld USD, co jest i tak poziomem niższym niż deficyty notowane na początku 2007 roku czy przez większość 2006 roku.

Przypomnijmy, iż dane za trzeci kwartał minionego roku pokazały pozytywne tendencje w eksporcie co zaowocowało spadkiem deficytu na rachunku bieżącym do 5,1% PKB – poziomu najniższego od pierwszego kwartału 2004. Dane mogą okazać się istotne dla notowań dolara. W przypadku cen importu rynek oczekuje, że po wzroście o 2,7% m/m w listopadzie, w grudniu pozostały one bez zmian. Mimo tego, iż roczna dynamika cen importu przekroczyła już 11%, wynika to przede wszystkim z drogich surowców. Ceny importu z obszaru Unii Europejskiej – mimo tak znaczącego osłabienia dolara wobec euro, wzrosły w skali roku jedynie o 3,3%.

Bank Anglii na zakończonym posiedzeniu nie zmienił stóp procentowych. Jak argumentowaliśmy wcześniej, drugą kolejną obniżkę trudno byłoby uzasadnić uwzględniając sytuację w brytyjskiej gospodarce, jednak ruch taki nie był wykluczony ze względu na sytuację w sektorze bankowym. Zachowanie funta sugeruje, iż uczestnicy rynku są przekonani, iż kolejne obniżki to jednak tylko kwestia czasu. Takiego przekonania nie ma w przypadku ECB, który zgodnie z oczekiwaniami nie zmienił poziomu stóp i kolejny raz podkreślił czyhające zagrożenia inflacyjne. Wydaje się, że Rada ECB gotowa jest podnieść stopy, jednak z decyzją poczeka na unormowanie się sytuacji w sektorze bankowym, które będzie objawiać się choćby trwałym spadkiem stawek LIBOR w okolice stopy referencyjnej.

Waluty – Bernanke zapowiada 50 punktowe cięcie?

Wczoraj kluczowym dla rynków, zwłaszcza walutowych okazało się wystąpienie szefa Fed, Bena Bernanke. Bernanke zapowiedział, iż perspektywy gospodarki na 2008 rok pogarszają się i w związku z tym Fed podejmie „zdecydowane dodatkowe działania” mające na celu zapobieżenie recesji. Szef Fed zaznaczył też, że jednocześnie mamy do czynienia ze wzrostem zagrożenia inflacją, jednak z jego wypowiedzi można było wyczytać, iż obecnie będzie to czynnik drugorzędny. Taki ton wypowiedzi to oczywiste potwierdzenie dla tych, którzy obstawiają obniżkę stóp w styczniu o 50 punktów bazowych. Taka skala obniżki jest dodatkowo tym bardziej prawdopodobna, iż kolejne posiedzenie będzie dopiero w marcu. Oczekiwania te przełożyły się momentalnie na wzrost kursu EURUSD, który od dłuższego czasu nie mógł się oderwać od poziomu 1,47, a wczoraj przed południem zniżkował nawet w okolice 1,4650. W dość krótkim czasie para zwyżkowała jednak o 150 pipsów i notowania w okolicach 1,4800 powstrzymała dopiero poprawa sentymentu na rynkach akcji. Początkowo znacznie mniejszy zasięg ruchu obserwowaliśmy na jenie. Kurs USDJPY obniżył się wprawdzie z 109,90 do ok. 109.15, jednak jeszcze przed zakończeniem notowań wzrósł do 109,60. Dopiero kolejna sesja w Tokio, podczas której inwestorzy po raz kolejny nie podzielali optymizmu kolegów z Nowego Jorku (indeks spadł prawie 2%) przyczyniła się do dalszego umocnienia jena – para USDJPY obniżyła się w okolice 108,70-108,80.

Wydarzenia na eurodolarze przyćmiły nieco to co działo się na rynku funta. Kurs GBPUSD jeszcze przed decyzją zaczął nieznacznie wzrastać, tak jakby rynek antycypował ruch Banku Anglii. Najważniejsze jest jednak to, że po decyzji Banku popytowi starczyło sił jedynie na ok. 15 minutowe odbicie do poziomu 1,9666, po czym para dość szynko wróciła do porannych poziomów 1,9570. Co więcej, funt w bardzo niewielkim stopniu zareagował na umocnienie się euro, a dziś rano dość gwałtownie traci – para GBPUSD testuje poziom 1,9500. Poziom dość istotny, bo wyznaczający 38,2% zniesienia dwuletnich wzrostów zakończonych w październiku ub.r. Przy przekonaniu uczestników rynku co do dalszych obniżek oraz rosnącej nierównowagi zewnętrznej gospodarki brytyjskiej, wsparcie to może nie wytrzymać próby czasu.

Zgodnie z oczekiwaniami złoty jest wygranym w każdej innej sytuacji niż spadki na giełdzie powiązane z umocnieniem dolara. Spadki na giełdzie w ostatnich dniach to standard, ale wczorajsze popołudniowe osłabienie się dolara, znów przyczynia się do istotnego wzrostu wartości złotego. Początek sesji nie wyglądał różowo. Drugi kolejny bardzo zły dzień dla GPW i nieznaczne poranne umacnianie się dolara oznaczał wzrost kursu USDPLN do poziomu 2,4580 i EURPLN w okolice 3,60. Wszystko uległo jednak zmianie po wystąpieniu Bena Bernanke. W reakcji na wzrost EURUSD kurs USDPLN obniża się do 2,4150, a EURPLN do 3,5760. W połączeniu ze spadkami wartości funta można się również spodziewać spadku kursu GBPPLN w okolice 4,70. Niewykluczone, że po tak dużych wzrostach dziś może czekać nas lekkie odreagowania, ale przesądzą o tym czynniki zewnętrzne, choćby bilans handlowy w USA.

Surowce – Niewrażliwe na dekoniunkturę

Ponownie osłabienie dolara pomaga najbardziej tym surowcom, które nie powinny istotnie odczuć spadku popytu wobec spowolnienia światowej gospodarki. Wobec tego drożeją przede wszystkim metale szlachetne i to znowu do coraz wyższych poziomów. Uncja złota podrożała wczoraj do 897,38 USD, srebra do 16,06 USD, a platyny do 1558,40 USD. Wzrost notowań euro pomógł też notowaniom miedzi, które wzrosły o 3% do 7254 USD za tonę. W tym przypadku można zastanawiać się czy wypowiedzi szefa Fed o gorszych perspektywach wzrostu gospodarczego rzeczywiście są argumentem za taką zwyżką tego metalu, nawet pomimo nie najwyższych stanów zapasów. Wzrost EURUSD nie pomógł natomiast notowaniom ropy, które spadały po raz kolejny, tym razem do 92,50 USD za baryłkę Brent, oddalając nieco perspektywę trzycyfrowych cen.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.