Bilans handlowy i ceny importu

Bilans handlowy i ceny importu
X-Trade Brokers Daily
Data dodania: 2008-01-11 (11:01)

Dziś podane będą dane dotyczące bilansu handlowego w Stanach Zjednoczonych w listopadzie oraz ceny importu za grudzień. Rynek oczekuj, że deficyt handlowy wzrośnie z 57,8 mld USD w październiku do 59,3 mld USD, co jest i tak poziomem niższym niż deficyty notowane na początku 2007 roku czy przez większość 2006 roku.

Przypomnijmy, iż dane za trzeci kwartał minionego roku pokazały pozytywne tendencje w eksporcie co zaowocowało spadkiem deficytu na rachunku bieżącym do 5,1% PKB – poziomu najniższego od pierwszego kwartału 2004. Dane mogą okazać się istotne dla notowań dolara. W przypadku cen importu rynek oczekuje, że po wzroście o 2,7% m/m w listopadzie, w grudniu pozostały one bez zmian. Mimo tego, iż roczna dynamika cen importu przekroczyła już 11%, wynika to przede wszystkim z drogich surowców. Ceny importu z obszaru Unii Europejskiej – mimo tak znaczącego osłabienia dolara wobec euro, wzrosły w skali roku jedynie o 3,3%.

Bank Anglii na zakończonym posiedzeniu nie zmienił stóp procentowych. Jak argumentowaliśmy wcześniej, drugą kolejną obniżkę trudno byłoby uzasadnić uwzględniając sytuację w brytyjskiej gospodarce, jednak ruch taki nie był wykluczony ze względu na sytuację w sektorze bankowym. Zachowanie funta sugeruje, iż uczestnicy rynku są przekonani, iż kolejne obniżki to jednak tylko kwestia czasu. Takiego przekonania nie ma w przypadku ECB, który zgodnie z oczekiwaniami nie zmienił poziomu stóp i kolejny raz podkreślił czyhające zagrożenia inflacyjne. Wydaje się, że Rada ECB gotowa jest podnieść stopy, jednak z decyzją poczeka na unormowanie się sytuacji w sektorze bankowym, które będzie objawiać się choćby trwałym spadkiem stawek LIBOR w okolice stopy referencyjnej.

Waluty – Bernanke zapowiada 50 punktowe cięcie?

Wczoraj kluczowym dla rynków, zwłaszcza walutowych okazało się wystąpienie szefa Fed, Bena Bernanke. Bernanke zapowiedział, iż perspektywy gospodarki na 2008 rok pogarszają się i w związku z tym Fed podejmie „zdecydowane dodatkowe działania” mające na celu zapobieżenie recesji. Szef Fed zaznaczył też, że jednocześnie mamy do czynienia ze wzrostem zagrożenia inflacją, jednak z jego wypowiedzi można było wyczytać, iż obecnie będzie to czynnik drugorzędny. Taki ton wypowiedzi to oczywiste potwierdzenie dla tych, którzy obstawiają obniżkę stóp w styczniu o 50 punktów bazowych. Taka skala obniżki jest dodatkowo tym bardziej prawdopodobna, iż kolejne posiedzenie będzie dopiero w marcu. Oczekiwania te przełożyły się momentalnie na wzrost kursu EURUSD, który od dłuższego czasu nie mógł się oderwać od poziomu 1,47, a wczoraj przed południem zniżkował nawet w okolice 1,4650. W dość krótkim czasie para zwyżkowała jednak o 150 pipsów i notowania w okolicach 1,4800 powstrzymała dopiero poprawa sentymentu na rynkach akcji. Początkowo znacznie mniejszy zasięg ruchu obserwowaliśmy na jenie. Kurs USDJPY obniżył się wprawdzie z 109,90 do ok. 109.15, jednak jeszcze przed zakończeniem notowań wzrósł do 109,60. Dopiero kolejna sesja w Tokio, podczas której inwestorzy po raz kolejny nie podzielali optymizmu kolegów z Nowego Jorku (indeks spadł prawie 2%) przyczyniła się do dalszego umocnienia jena – para USDJPY obniżyła się w okolice 108,70-108,80.

Wydarzenia na eurodolarze przyćmiły nieco to co działo się na rynku funta. Kurs GBPUSD jeszcze przed decyzją zaczął nieznacznie wzrastać, tak jakby rynek antycypował ruch Banku Anglii. Najważniejsze jest jednak to, że po decyzji Banku popytowi starczyło sił jedynie na ok. 15 minutowe odbicie do poziomu 1,9666, po czym para dość szynko wróciła do porannych poziomów 1,9570. Co więcej, funt w bardzo niewielkim stopniu zareagował na umocnienie się euro, a dziś rano dość gwałtownie traci – para GBPUSD testuje poziom 1,9500. Poziom dość istotny, bo wyznaczający 38,2% zniesienia dwuletnich wzrostów zakończonych w październiku ub.r. Przy przekonaniu uczestników rynku co do dalszych obniżek oraz rosnącej nierównowagi zewnętrznej gospodarki brytyjskiej, wsparcie to może nie wytrzymać próby czasu.

Zgodnie z oczekiwaniami złoty jest wygranym w każdej innej sytuacji niż spadki na giełdzie powiązane z umocnieniem dolara. Spadki na giełdzie w ostatnich dniach to standard, ale wczorajsze popołudniowe osłabienie się dolara, znów przyczynia się do istotnego wzrostu wartości złotego. Początek sesji nie wyglądał różowo. Drugi kolejny bardzo zły dzień dla GPW i nieznaczne poranne umacnianie się dolara oznaczał wzrost kursu USDPLN do poziomu 2,4580 i EURPLN w okolice 3,60. Wszystko uległo jednak zmianie po wystąpieniu Bena Bernanke. W reakcji na wzrost EURUSD kurs USDPLN obniża się do 2,4150, a EURPLN do 3,5760. W połączeniu ze spadkami wartości funta można się również spodziewać spadku kursu GBPPLN w okolice 4,70. Niewykluczone, że po tak dużych wzrostach dziś może czekać nas lekkie odreagowania, ale przesądzą o tym czynniki zewnętrzne, choćby bilans handlowy w USA.

Surowce – Niewrażliwe na dekoniunkturę

Ponownie osłabienie dolara pomaga najbardziej tym surowcom, które nie powinny istotnie odczuć spadku popytu wobec spowolnienia światowej gospodarki. Wobec tego drożeją przede wszystkim metale szlachetne i to znowu do coraz wyższych poziomów. Uncja złota podrożała wczoraj do 897,38 USD, srebra do 16,06 USD, a platyny do 1558,40 USD. Wzrost notowań euro pomógł też notowaniom miedzi, które wzrosły o 3% do 7254 USD za tonę. W tym przypadku można zastanawiać się czy wypowiedzi szefa Fed o gorszych perspektywach wzrostu gospodarczego rzeczywiście są argumentem za taką zwyżką tego metalu, nawet pomimo nie najwyższych stanów zapasów. Wzrost EURUSD nie pomógł natomiast notowaniom ropy, które spadały po raz kolejny, tym razem do 92,50 USD za baryłkę Brent, oddalając nieco perspektywę trzycyfrowych cen.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.
Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.