Brak reakcji na deklarację szefa Fed?

Brak reakcji na deklarację szefa Fed?
Komentarz Expandera
Data dodania: 2008-01-11 (10:49)

Słabość warszawskiej giełdy nie może dziwić w kontekście niespokojnej atmosfery na świecie, ale jednocześnie tempo wyprzedaży akcji jest na tyle duże, że zaskakuje nawet nas, którzy od dłuższego czasu jesteśmy pesymistycznie nastawieni do koniunktury.

Czwartkowe notowania były kolejnymi z serii tegorocznych rozczarowań. WIG poszedł w dół o dalsze 2,5% i w skali tego roku traci już ponad 8%. W trakcie wczorajszej sesji zauważalne były, zwłaszcza w segmencie małych i średnich spółek objawy paniki, co przewrotnie może wróżyć przynajmniej na jakiś czas wyhamowanie dynamiki ruchu w dół. Jednak wysłane sygnały sprzedaży są na tyle silne, że trudno mówić o możliwości trwałej poprawy notowań. Przebieg ostatniej sesji wykazał, że znacznie większą korelację wykazujemy z parkietami europejskimi. Mimo zwyżki z końcowej części środowej sesji w Ameryce, w Europie od rana panował ostrożny klimat. Pesymizm zwiększył się po tym, jak szef Europejskiego Banku Centralnego dał do zrozumienia, że nadal jest gotów podnosić stopy procentowe, by chronić Euroland przed inflacją. Trudno jednak przesądzić, czy to ten czynnik wywołał wyraźną przecenę w Europie, która sprowadziła DJ Stoxx 600 do najniższego poziomu od jesieni 2006 r. Gdyby tak było w górę poszłaby rentowność obligacji, a tak się nie stało.

Z Ameryki płyną natomiast przeciwne sygnały. Coraz liczniejsze staje się grono osób widzących konieczność cięcia stóp procentowych, by pomóc będącej w coraz większych kłopotach gospodarce. Dołączył do nich Ben Bernanke, szef Rezerwy Federalnej mówiąc o gotowości do znaczących działań wspierających gospodarkę. Jednak są też ci, którzy zwracają uwagę na utrzymującą się presję cenową. Wskazywał na nią Thomas Hoenig, szef Fed w Kansas City. To zagrożenie widzą też inwestorzy, którzy windują cenę złota do niespotykanych w ostatnich latach poziomów. Deklaracja Bernanke miała szanse stać się probierzem aktualnych nastrojów na giełdach. Reakcja na nią wskazywałaby, że hossa jeszcze za bardzo nie odeszła w niepamięć. Natomiast brak reakcji potwierdzałby rozpoczęcie trendu zniżkowego. Podobnie było z wynikami za IV kwartał koncernu Alcoa. Jednak ani w jednym, ani w drugim wypadku nie doszło do przełomu. Giełda w USA co prawda zyskiwała, ale nie był to ruch zbyt mocny. Kurs Alcoa podniósł się, ale raczej na fali ogólnego optymizmu niż samych wyników. Przez wypowiedziami Bernanke notowania koncernu spadały.

Jednocześnie trudno powiedzieć, czy poprawa nastrojów bardziej wiązała się z deklaracją Bernanke, spadkiem ceny ropy na świecie, wynikami Alcoa, czy spekulacjami o przejęciu będącego w kłopotach Countrywide Financial przez Bank of America. To, co zwraca na pewno uwagę na ostatnich sesjach w USA, to bardzo duże obroty. To potwierdza, że rynek znalazł się w bardzo ważnym momencie, który jest związany z testowaniem sierpniowego dołka (licząc po zamknięciu został przełamany, po minimach, jesteśmy wciąż ponad nim).

Z naszej perspektywy dzisiejsza sesja będzie zbliżona do czwartkowej. Mimo, że w Stanach Zjednoczonych atmosfera poprawiła się, to rynki azjatyckie poszły mocno w dół. O tyle jest dziś gorzej, że również spadają od rana kontrakty na amerykańskie indeksy. Jest to związane z doniesieniami o kolejnych potężnych stratach sektora finansowego. Tym razem dotyczą Merrill Lynch, trzeciego największego banku inwestycyjnego w USA. New York Times podał, że straty związane z rynkiem kredytów hipotecznych mogą sięgnąć 15 mld USD, prawie dwa razy tyle, co wcześniej szacowano. Jednocześnie ograniczenie nadwyżki w handlu zagranicznym Chin inwestorzy odebrali jako negatywny skutek dla Azji amerykańskiego spowolnienia. Może się więc okazać, że naszemu rynkowi będzie ciężko podnieść się po ostatniej przecenie. Psychologicznym wsparciem powinna okazać się bariera 50 tys. pkt dla indeksu WIG, ale to nie będzie raczej twardy dołek. Podtrzymujemy, że obecna fala spadkowa powinna sprowadzić notowania WIG przynajmniej do 46 tys. pkt

Najważniejsze wydarzenia z 10 stycznia 2008 r.:

* Bank Anglii oraz Europejski Bank Centralny nie zmieniły stóp procentowych i pozostawiły je na poziomie odpowiednio 5,5% oraz 4%
* Cotygodniowy raport o nowych bezrobotnych w USA przyniósł dobre wiadomości – po kilku tygodniach wzrostu tym razem ich liczba obniżyła się do 322 tys.
* Liczba pozwoleń na budowę w Kanadzie w listopadzie spadła aż o 9,9% w porównaniu z październikiem, ceny nowych domów wzrosły o 0,5% m/m wobec oczekiwanego wzrostu o 0,3%

Dziś na rynkach
11 I 2008 r.

* Nadwyżka chińskiego eksportu nad importem wyniosła w grudniu 22,7 mld USD wobec oczekiwanych 24,4 mld USD głównie za sprawą ograniczenia eksportu Państwa Środka
* Produkcja przemysłowa w Indiach zwiększyła się w listopadzie o zaledwie 5,3% wobec oczekiwanych 7,2%
* Listopadowa produkcja przemysłowa w Wielkiej Brytanii
* Listopadowe wskaźniki wyprzedzające koniunktury dla strefy euro
* Bilans handlowy USA w listopadzie
* Grudniowe saldo budżetu w USA

Źródło: Katarzyna Siwek, Expander
Expander
Komentarz dostarczyła firma:
Expander
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.