Brak reakcji na deklarację szefa Fed?

Brak reakcji na deklarację szefa Fed?
Komentarz Expandera
Data dodania: 2008-01-11 (10:49)

Słabość warszawskiej giełdy nie może dziwić w kontekście niespokojnej atmosfery na świecie, ale jednocześnie tempo wyprzedaży akcji jest na tyle duże, że zaskakuje nawet nas, którzy od dłuższego czasu jesteśmy pesymistycznie nastawieni do koniunktury.

Czwartkowe notowania były kolejnymi z serii tegorocznych rozczarowań. WIG poszedł w dół o dalsze 2,5% i w skali tego roku traci już ponad 8%. W trakcie wczorajszej sesji zauważalne były, zwłaszcza w segmencie małych i średnich spółek objawy paniki, co przewrotnie może wróżyć przynajmniej na jakiś czas wyhamowanie dynamiki ruchu w dół. Jednak wysłane sygnały sprzedaży są na tyle silne, że trudno mówić o możliwości trwałej poprawy notowań. Przebieg ostatniej sesji wykazał, że znacznie większą korelację wykazujemy z parkietami europejskimi. Mimo zwyżki z końcowej części środowej sesji w Ameryce, w Europie od rana panował ostrożny klimat. Pesymizm zwiększył się po tym, jak szef Europejskiego Banku Centralnego dał do zrozumienia, że nadal jest gotów podnosić stopy procentowe, by chronić Euroland przed inflacją. Trudno jednak przesądzić, czy to ten czynnik wywołał wyraźną przecenę w Europie, która sprowadziła DJ Stoxx 600 do najniższego poziomu od jesieni 2006 r. Gdyby tak było w górę poszłaby rentowność obligacji, a tak się nie stało.

Z Ameryki płyną natomiast przeciwne sygnały. Coraz liczniejsze staje się grono osób widzących konieczność cięcia stóp procentowych, by pomóc będącej w coraz większych kłopotach gospodarce. Dołączył do nich Ben Bernanke, szef Rezerwy Federalnej mówiąc o gotowości do znaczących działań wspierających gospodarkę. Jednak są też ci, którzy zwracają uwagę na utrzymującą się presję cenową. Wskazywał na nią Thomas Hoenig, szef Fed w Kansas City. To zagrożenie widzą też inwestorzy, którzy windują cenę złota do niespotykanych w ostatnich latach poziomów. Deklaracja Bernanke miała szanse stać się probierzem aktualnych nastrojów na giełdach. Reakcja na nią wskazywałaby, że hossa jeszcze za bardzo nie odeszła w niepamięć. Natomiast brak reakcji potwierdzałby rozpoczęcie trendu zniżkowego. Podobnie było z wynikami za IV kwartał koncernu Alcoa. Jednak ani w jednym, ani w drugim wypadku nie doszło do przełomu. Giełda w USA co prawda zyskiwała, ale nie był to ruch zbyt mocny. Kurs Alcoa podniósł się, ale raczej na fali ogólnego optymizmu niż samych wyników. Przez wypowiedziami Bernanke notowania koncernu spadały.

Jednocześnie trudno powiedzieć, czy poprawa nastrojów bardziej wiązała się z deklaracją Bernanke, spadkiem ceny ropy na świecie, wynikami Alcoa, czy spekulacjami o przejęciu będącego w kłopotach Countrywide Financial przez Bank of America. To, co zwraca na pewno uwagę na ostatnich sesjach w USA, to bardzo duże obroty. To potwierdza, że rynek znalazł się w bardzo ważnym momencie, który jest związany z testowaniem sierpniowego dołka (licząc po zamknięciu został przełamany, po minimach, jesteśmy wciąż ponad nim).

Z naszej perspektywy dzisiejsza sesja będzie zbliżona do czwartkowej. Mimo, że w Stanach Zjednoczonych atmosfera poprawiła się, to rynki azjatyckie poszły mocno w dół. O tyle jest dziś gorzej, że również spadają od rana kontrakty na amerykańskie indeksy. Jest to związane z doniesieniami o kolejnych potężnych stratach sektora finansowego. Tym razem dotyczą Merrill Lynch, trzeciego największego banku inwestycyjnego w USA. New York Times podał, że straty związane z rynkiem kredytów hipotecznych mogą sięgnąć 15 mld USD, prawie dwa razy tyle, co wcześniej szacowano. Jednocześnie ograniczenie nadwyżki w handlu zagranicznym Chin inwestorzy odebrali jako negatywny skutek dla Azji amerykańskiego spowolnienia. Może się więc okazać, że naszemu rynkowi będzie ciężko podnieść się po ostatniej przecenie. Psychologicznym wsparciem powinna okazać się bariera 50 tys. pkt dla indeksu WIG, ale to nie będzie raczej twardy dołek. Podtrzymujemy, że obecna fala spadkowa powinna sprowadzić notowania WIG przynajmniej do 46 tys. pkt

Najważniejsze wydarzenia z 10 stycznia 2008 r.:

* Bank Anglii oraz Europejski Bank Centralny nie zmieniły stóp procentowych i pozostawiły je na poziomie odpowiednio 5,5% oraz 4%
* Cotygodniowy raport o nowych bezrobotnych w USA przyniósł dobre wiadomości – po kilku tygodniach wzrostu tym razem ich liczba obniżyła się do 322 tys.
* Liczba pozwoleń na budowę w Kanadzie w listopadzie spadła aż o 9,9% w porównaniu z październikiem, ceny nowych domów wzrosły o 0,5% m/m wobec oczekiwanego wzrostu o 0,3%

Dziś na rynkach
11 I 2008 r.

* Nadwyżka chińskiego eksportu nad importem wyniosła w grudniu 22,7 mld USD wobec oczekiwanych 24,4 mld USD głównie za sprawą ograniczenia eksportu Państwa Środka
* Produkcja przemysłowa w Indiach zwiększyła się w listopadzie o zaledwie 5,3% wobec oczekiwanych 7,2%
* Listopadowa produkcja przemysłowa w Wielkiej Brytanii
* Listopadowe wskaźniki wyprzedzające koniunktury dla strefy euro
* Bilans handlowy USA w listopadzie
* Grudniowe saldo budżetu w USA

Źródło: Katarzyna Siwek, Expander
Expander
Komentarz dostarczyła firma:
Expander
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.