Dziś decyzje Banku Anglii i ECB

Dziś decyzje Banku Anglii i ECB
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2008-01-10 (09:54)

WYDARZENIE DNIA: Choć decyzje banków centralnych są wydarzeniami dnia, nikt lub prawie nikt nie spodziewa się po nich zmian stóp procentowych. Emocje może wzbudzić jedynie konferencja prezesa ECB. Banki centralne niemal na całym świecie znalazły się w kropce.

Z jednej strony światu zagraża wzrost inflacji, co wymagałoby podnoszenia stóp, z drugiej jednak spowolnienie gospodarcze jest coraz bardziej realne, a podwyżki stóp procentowych mogłyby je jeszcze bardziej przyspieszyć. W tej sytuacji banki mogą po prostu odkładać swoje decyzje w czasie i tego właśnie oczekują inwestorzy. Ponadto poznamy dziś także liczbę nowych bezrobotnych w USA (oczekiwanie to 345 tys.), zapasy w hurtowniach (USA), a na deser wystąpienie Bena Bernanke, szefa Fed.

SYTUACJA NA GPW

To była bardzo żywa sesja z licznymi zwrotami akcji. Prawie do południa trwały próby ratowania rynku przed większą przeceną i bardzo szybko mieliśmy obroty na poziomie 1 mld PLN, co świadczy o dużych pieniądzach położonych na rynku. Podaż miała jednak jeszcze większe zasoby - wsparcia zostały przełamane, a wyprzedaż najbardziej odczuwalna była w przypadku małych i średnich spółek. W ostatniej godzinie notowań nastroje ponownie się odmieniły, za sprawą dobrego początku sesji w USA - indeksy odrobiły sporą część strat, lecz zbyt małą by można było mówić o dniu odwrotu.

Obroty podliczono na ponad 2,4 mld PLN. Spadły kursy 289. spółek, wzrosły 22 (w tym żadna z WIG20 i mWIG).

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Sesja na Wall Street przebiegała przy wysokich obrotach oraz bardzo dużej zmienności indeksów. Jeszcze na dwie godziny przed zamknięciem S&P i Dow Jones były na blisko jednoprocentowych minusach, ale szarża obozu byków wyprowadziła je na plus o odpowiednio 1,4 proc. i 1,2 proc. W drugiej części notowań na rynek zaczęły napływać pozytywne dane (wzrost zapasów ropy, optymistyczne wypowiedzi osób z Hewlett-Packard i Berkshire Hathaway - spółki Warrena Buffeta), dzięki czemu zawdzięczamy największy wzrost amerykańskich indeksów od dwóch tygodni. Brazylijski Bovespa zyskał wczoraj 1 proc.

Tracą natomiast indeksy azjatyckie, które w ostatnich dniach zachowywały się lepiej. Nikkei spadł o 1,5 proc. Kospi o 1,1 proc., a Hang Seng o 1,6 proc., co po części można wytłumaczyć umocnieniem jena i taniejącymi surowcami.

OBSERWUJ AKCJE

Bioton - przy bardzo negatywnych nastrojach, jakie panowały na warszawskim parkiecie przez ostatnie dwa tygodnie, spółka radziła sobie całkiem nieźle. Kurs pozostawał w tym czasie
w okolicach 0,92 PLN, a na ostatnich trzech sesjach rósł przy bardzo wysokich obrotach. Obecną konsolidację ograniczają poziomy: z góry 0,95 PLN, a z dołu linia łącząca dołki intraday
z ostatnich dwóch tygodni. Teoretycznie, taki klin jest formacją kontynuacji trendu, ale na ostatniej sesji mieliśmy próbę wybicia w górę. Być może uda się ono na sesji dzisiejszej, bowiem po ostatnich przecenach wykresy powinny się odbić. Wskaźniki MACD i RSI są neutralne (MACD może wygenerować wkrótce sygnał kupna).

Prokom - również porusza się w klinie, jednak jest on dużo większy. Wsparciem jest poziom 124 PLN, który został dość łatwo obroniony na wczorajszej sesji. Sygnałem sprzedaży będzie spadek kursu poniżej tego wsparcia, natomiast kupnem można się zainteresować przy wzroście powyżej 135 PLN, kiedy zostanie przebity opór trendu spadkowego oraz ustanowiony nowy lokalny szczyt.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

Dom Development - podpisał umowę ze spółką Warbud, dzięki której zostanie generalnym wykonawcą zespołu mieszkaniowego w Warszawie. Wartość umowy ustalono na 191,5 mln PLN, a koniec robót na luty 2010 roku.

Pekao SA - osoba zobowiązana poinformowała o kupnie 3.711 akcji spółki po cenie 123,06 PLN.

Agora - insider sprzedał 16.430 akcji spółki po średniej cenie 53,76 PLN.

Zelmer - podał prognozę wyników finansowych na 2008 rok. Przychody szacuje na 506 mln PLN, a zysk netto na 49 mln PLN.

Próchnik - podmiot, w którego radzie nadzorczej zasiadają członkowie rady nadzorczej spółki sprzedał 365.000 jej akcji po średniej cenie 0,95 PLN.

Energoaparatura - członek rady nadzorczej kupił 15.000 akcji po cenie 2,33 PLN.

Erbud - osoba zobowiązana sprzedała 1.950 akcji po cenie 85,00 PLN.

eCard - podpisał umowę z firmą PayPal Private Limited, na podstawie której wdrożona zostanie nowa metoda płatności w sklepach internetowych zwiększająca bezpieczeństwo klientów (potwierdzenia płatności będą wysyłane na adres e-mail). Spółka planuje wdrożyć tę usługę do końca obecnego kwartału.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Niespodziewanie udana końcówka sesji w USA może dziś wlać nieco optymizmu w serca inwestorów w Europie. Ciekawe, że widać jak z dnia na dzień giełdy azjatyckie zdają się odłączać od dziennego nurtu wydarzeń na pozostałych rynkach - dlatego ich zachowaniem raczej nie należy się dziś sugerować.
Przed rozpoczęciem notowań w Warszawie TKO kontraktów na WIG20 przekracza wartość TKO indeksu o 50 punktów i o 60 pkt wczorajsze zamknięcie. Troszkę za duży ten optymizm inwestorów z rynku terminowego, żeby móc myśleć o trwałym odbiciu. Nie mniej poziom wyprzedania jest już znaczący, a sesja nadaje się w sam raz do tego, żeby spróbować podnieść ceny na otwarciu. Za trwałość odbicia gwarancji dać nie można, ale też i dołek obecnej fali spadków powinien być gdzieś w pobliżu obecnych poziomów.

Spodziewamy się więc dziś zwyżki na otwarciu i sporych obrotów w pierwszej części sesji. Rynek częściowo oczyścił się wczoraj, więc o odbicie powinno być łatwiej.

WALUTY

Wciąż nie ma rozstrzygnięć na wykresie kursu pary euro/dolar. Dziś rano wspólna waluta wyceniana jest na 1,468 USD, a więc wciąż mieści się to w granicach konsolidacji wokół poziomu 1,47 USD, która trwa już dziesiąty dzień. Można powiedzieć, że wybicie z tej stabilizacji będzie tym bardziej wiarygodne, im dłużej ona trwa. Pozostaje czekać na rozstrzygnięcia.

Jen umacnia się rano o 0,2 proc. do dolara i o 0,1 proc. do euro - zmiany są zbyt małe, by zastanawiać się, czy mają one jakieś ważne powody.

U nas dzień zaczynamy od kursu 2,45 PLN za dolara, 3,594 PLN za euro i 2,195 za CHF. Pocieszające, że rynek walutowy nic sobie nie robi z zawirowań na giełdzie - znak, że jest to lokalna sprawa naszych inwestorów.

SUROWCE

Ceny surowców spadają po wczorajszym pesymistycznym raporcie Goldman Sachs oraz w wyniku umocnienia dolara.

Ropa potaniała po wczorajszym raporcie pokazującym wzrost jej zapasów w Stanach do poziomu najwyższego o ponad roku, co rynek od razu uznał za sygnał spowolnienia gospodarczego. Cena londyńskiej baryłki brent otworzyła się dziś rano na poziomie 94,30 USD, do którego zeszła po wczorajszym 1,3 proc. spadku.

W znacznie mniejszym stopniu została przeceniona miedź - wczoraj nowojorski marcowy kontrakt na ten surowiec potaniał o 0,4 proc. Bierze się to z tego, że widmo recesji było już dyskontowane na wykresie miedzi w ostatnich miesiącach i przy ogólnym pozytywnym nastawieniu do surowców, jako dobrej alternatywy dla akcji w tych niepewnych czasach, wydaje się, że trend spadkowy miedzi się skończył.

Złoto potaniało dziś rano o 0,5 proc. do poziomu 877 USD za uncję w związku z umocnieniem dolara.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku: