Udany atak podaży

Udany atak podaży
X-Trade Brokers Daily
Data dodania: 2008-01-09 (09:37)

Wydarzeniem wczorajszego dnia jest niewątpliwie pokonanie wsparć na indeksie S&P500, który obniżył się na koniec sesji do poziomu 1389 pkt. Ponownie zatem Wall Street niweluje poranne odbicie na parkietach europejskich i daje światowym rynkom niedźwiedzi sygnał nie czekając nawet na dane o inflacji. Pierwszy kwartał może być bardzo słaby.

Wczoraj podane zostały bardzo dobre dane dotyczące zamówień w niemieckim przemyśle. W listopadzie wzrosły one o 3,4% m/m po wzroście o 4% m/m w październiku. Rynek oczekiwał, iż po tak dynamicznym wzroście w październiku, w listopadzie zamówienia nieco spadną. Tymczasem roczne tempo przyrostu zamówień wynosi już 13,5% i jest najwyższe od czerwca. Dane te charakteryzują się sporą zmiennością, jednak trend jest tu bardzo dobry i dobrze rokujący produkcji przemysłowej. Dane odnośnie produkcji za listopad poznamy dziś. W październiku produkcja obniżyła się o 0,3% m/m, zaś w ujęciu rocznym wzrosła. Aby utrzymać 6% roczne tempo wzrostu w listopadzie produkcja musiałaby wzrosnąć o 1,9% m/m. Niezależnie od odczytu, nie oczekujemy aby dane miały znaczący bezpośredni wpływ na rynek. Niemniej lepsza kondycja gospodarek europejskich niż w przypadku USA sprawia, że w średnim terminie giełdy w Europie Zachodniej są bardziej odporne na spadki.

Waluty – Na głównych parach (jeszcze) spokojnie

Spokojnie było wczoraj na głównych parach walutowych. Kurs EURUSD oscylował nieznacznie powyżej 1,47 i dziś rano znajduje się w okolicach 1,4720. Para USDJPY cały czas testuje poziom 109,50. Co prawda pod koniec dnia USDJPY obniżył się o 70 pipsów, ale ruch ten skorygowany został podczas notowań w Azji. Na rynkach walutowych nie zrobiło większego wrażenia przełamanie wsparcia na S&P500 co chyba w chwili obecnej jest jedyną nadzieją dla tych, którzy wierzą jeszcze we wzrosty w pierwszym kwartale tego roku. Pytanie jednak czy reakcja nie będzie opóźniona. Giełda amerykańska przez większość sesji była bowiem na plusie i dopiero zakończenie zaowocowało tak dużym spadkiem. Umocnienie jena zostało póki co powstrzymane, ale wydaje się, że w obecnych uwarunkowaniach trudno będzie uzasadnić inny scenariusz niż osłabienie dolara.

Skoro złoty przetrwał trudne chwile (trudne przynajmniej dla rynków akcji), na poprawę sentymentu mógł zareagować tylko umocnieniem. Sesja zaczęła się już od mocniejszego otwarcia z EURPLN w okolicach 3,6010 i USDPLN nieznacznie poniżej 2,45 i umocnienie w trakcie całego dnia było w zasadzie równomierne. W rezultacie kurs USDPLN obniżył się do 2,4370, zaś EURPLN do 3,5890. Należy pamiętać, że notowania złotego będą w dużej mierze pochodną sytuacji na światowych giełdach, i wczorajsze rozstrzygnięcie na Wall Street niesie za sobą spore zagrożenie. Testem dla polskiej waluty będą też przyszłotygodniowe dane dotyczące inflacji. Z jednej strony bowiem krajowe odczyty inflacji (i dynamiki wynagrodzeń) mogą umacniać złotego, z drugiej ewentualnie wyższa inflacja w USA oznacza spadek kursu EURUSD i prawdopodobnie dalsze spadki na giełdach, co znalazłoby przełożenie na gorsze notowania walut rynków wschodzących.

Surowce – bardzo silny wzrost cen kruszców

Bardzo słaby początek roku na rynkach akcji utwierdził jedynie inwestorów, że segment surowców pozostanie w tym roku najbardziej atrakcyjny. Spadkom na Wall Street towarzyszyły niebotyczne wzrosty cen większości najchętniej handlowanych surowców. Cena złota wzrosła o prawie 4% do 890 USD za uncję, zaś cena srebra o 5% do 15,97 USD, zbliżając się do maksimum z początku listopada 2007 (16,19 USD za uncję). Zwrot w kierunku surowców posłużył także metalom przemysłowym, które zwyczajowo tracą na spadkach indeksów giełdowych. W obliczu malejących zapasów wzrosły jednak notowania nie tylko miedzi (o 5% do 7288 USD za tonę), ale także aluminium czy cynku.

Również ropa wykorzystała dobry sentyment oraz wsparcie w okolicach 94 USD i nadal pozostaje w trendzie wzrostowym. Ceny wzrosły do okolic 95,60 dziś przed otwarciem w Europie. Dziś podane będą dane dotyczące zapasów ropy.

Należy pamiętać, że obserwowane zmiany cen na rynkach surowców mają obecnie charakter wyjątkowo spekulacyjny, związany z migracją części funduszy z rynków akcji. Nie wszystkie zmiany cen da się uzasadnić fundamentalnie, co rodzi dodatkowe ryzyka inwestowaniu w surowce.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.