Dane z Chin a GPW

Dane z Chin a GPW
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2014-01-20 (10:47)

Teoretycznie nie jest źle. Wzrost chińskiej gospodarki na poziomie 7,7% jest nawet nieco wyższy niż oczekiwano. Tylko dlaczego chińskie akcje są najtańsze od sierpnia? Dziś w USA mamy święto. W związku z tym na rynkach powinno być spokojniej. Ale sesja na GPW może być trudna.

Wzrost się zgadza, rynek pozostaje sceptyczny

W czwartym kwartale minionego roku chińska gospodarka urosła o 7,7% R/R. To nawet nieco szybciej niż oczekiwał rynek, gdyż konsensus kształtował się na poziomie 7,6%. Co prawda w ujęciu kwartalnym wzrost był niższe (1,8% wobec konsensusu 2% i 2,2% poprzednio), ale dane można uznać za zgodne z oczekiwaniami, podobnie jak produkcję (9,7%) i sprzedaż (13,6%).

Wzrost chińskiej gospodarki nie powinien wprawiać inwestorów w stan euforii, mając na uwadze fakt, co jest przyczyną tego wzrostu – inwestycje na rozgrzanym rynku nieruchomości. W weekend poznaliśmy dane o cenach nieruchomości. W pięciu największych miastach Chin w grudniu roczna dynamika cen na rynku wtórnym utrzymała się na rekordowym poziomie 13,2%. Na rynku pierwotnym ceny rosną jeszcze szybciej. Co prawda dynamika wyniosła 16,3% wobec 16,6% w listopadzie, ale warto odnotować, iż zmieniła się baza i to o 1 pp. Tymczasem roczna dynamika cen 3 miesiąc z rzędu utrzymuje się na poziomie przekraczającym 16%.

Władze w Pekinie dały regionom swobodną rękę w narzucaniu restrykcji na rynek i według chińskich źródeł od listopada skala tych restrykcji rośnie. Jeśli rynek nieruchomości wyhamuje, chińską gospodarkę czeka mocne spowolnienie.

M.in. dlatego nastroje na chińskim rynku akcji są kiepskie. Dziś kontrakt na Hang Seng jest najniżej od sierpnia, a zamknięcie w Szanghaju było najniższe od lipca. Tymczasem chińskie indeksy mają bardzo duży wpływ na indeksy dla rynków wchodzących, a przez to na GPW. Wobec braku innych wyraźnych impulsów chińska sesja może dziś ciążyć notowaniom w Warszawie.

EBC zaniepokojony stopami

W piątek para EURUSD odnotowała tegoroczne minimum. Euro zaczyna tracić wobec dolara pomimo utrzymywania się problemów z płynnością w Europie, co winduje krótkoterminowe stopy procentowe i przez dłuższy czas utrzymywało kurs euro wysoko (całą sprawę poruszaliśmy wielokrotnie, wskazując, iż jest to spowodowane testami EBC, który przejmie w listopadzie nadzór nad 130 bankami w strefie). W ubiegłym tygodniu z EBC było jednak kilka głosów, iż Bank jest zaniepokojony wzrostem rynkowych stóp, który niweluje efekt listopadowej obniżki stóp. Dlatego też inwestorzy mogą obawiać się ingerencji EBC w lutym.

Ciekawy tydzień pomimo braku danych z USA

W tym tygodniu danych z USA będzie wyjątkowo mało. W zasadzie mamy jedynie czwartkowy pakiet, gdzie poza cotygodniowym raportem z rynku pracy będzie jeszcze raport o sprzedaży domów na rynku wtórnym, a także wstępny styczniowy PMI. Jednak mamy kilka innych ciekawych wydarzeń. Czekają nas dwie decyzje banków centralnych w gospodarkach, których waluty ostatnio mocno tracą, choć z zupełnie różnych powodów. Jutro mamy decyzję Banku Turcji, zaś w środę Banku Kanady. Bank Turcji chciałby powstrzymać deprecjację liry, jednak premier chce uniknąć podwyżek stóp, szczególnie przed wyborami. Bank Kanady obawia się zbyt niskiej inflacji, jeśli zasygnalizuje możliwość obniżenia stóp, dolar kanadyjski będzie jeszcze tracił. Dla funta ciekawa będzie środa: poznamy minutes z ostatniego posiedzenia Banku Anglii oraz dane z rynku pracy. Naszym zdaniem funt jest podatny na korektę wobec dolara, gdyż rynek wycenia w pełni 3 podwyżki stóp do końca 2015 roku. Wreszcie, w USA mamy sezon wyników, który będzie odgrywał kluczową rolę dla sytuacji na Wall Street.

Na wykresach:

DAX (fut.), D1 – Kontrakt na indeks DAX traci dziś lekko na otwarciu sesji. Z perspektywy Teorii Fal Elliotta wydaje się, że fala 5 na rynku może być bliska zakończenia (100% fali 1 i bliskość górnego ograniczenia kanału wzrostowego).Przy takich założeniach rynek w średnim terminie mógłby dotrzeć do dolnego ograniczenia w niebieskim kanale trendowym lub też nawet do końca fali czwartej – 8966 pkt. Alternatywą jest wybicie się górą z wyrysowanego kanału wzrostowego.

AUDUSD, W1 - Para AUDUSD powróciła do spadków. Z perspektywy tygodniowego interwału sytuacja nadal sprzyja spadkom. Rynek przebił istotne wsparcie na poziomie 0,8840 i znajduje się obecnie najprawdopodobniej w 5 fali spadkowej. Potencjalnie celem dla spadków mogą być okolice 0,8584, gdzie znajduje się kolejne ważne wsparcie.

Źródło: dr Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku:
Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

2018-10-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej wciąż wyraźną przewagę ma strona popytowa. Notowania amerykańskiej ropy WTI zakończyły wrzesień silnym wzrostowym akcentem, docierając do okolic 73,50 USD za baryłkę i poruszając się w tych okolicach także dzisiaj rano. Tymczasem cena europejskiej ropy Brent dotarła do okolic 83 USD za baryłkę, tym samym wzbijając się na najwyższy poziom od 2014 roku.