Powrót do rzeczywistości

Powrót do rzeczywistości
X-Trade Brokers Daily
Data dodania: 2008-01-07 (09:05)

Po publikacji raportu ISM w sektorze przemysłowym zastanawiano się, czy to tylko jednorazowy zły odczyt, czy też zwiastun większych problemów w amerykańskiej gospodarce i zarazem wyrocznia dla światowych giełd na 2008 rok.

Po pierwszym – niepełnym jeszcze – tygodniu tego roku możemy przypuszczać, że bardziej niestety to drugie. Podane w piątek dane z amerykańskiego rynku pracy mówiące o wzroście zatrudnienia rzędu 18 tys. są bowiem bardzo złe. Szacunki są różne, ale zakłada się, że rozwijając się w swoim potencjalnym tempie, amerykańska gospodarka będzie dodawać co miesiąc co najmniej 100 tys. miejsc pracy. W związku z tak słabym odczytem niewiele pomogła niewielka korekta w górę listopadowych danych. Drugorzędne znaczenie miał też lepszy odczyt indeksu koniunktury w sektorze usług (indeks spadł o 0,2 pkt. do 53,9 pkt., jednak był wyższy niż oczekiwał rynek). Co prawda sektor usług odpowiada za przeważającą część tworzenia wartości dodanej w amerykańskiej gospodarce, jednak przyrost tej wartości cechuje się w nim dużo mniejszą zmiennością niż w przemyśle i dlatego to wskaźnik ISM sektora wytwórczego ma większe znaczenie dla interpretacji cyklu koniunkturalnego.

Początek tygodnia nie przyniesie żadnych istotnych rozstrzygnięć ze strony makro, gdyż w zasadzie do piątku nie będą publikowane żadne kluczowe dla rynku wskaźniki (w piątek podany będzie bilans handlowy i ceny importu w USA). Nie oznacza to jednak, iż na rynku nic się nie będzie działo. W czwartek mamy posiedzenia Banku Anglii i ECB i o ile w drugim przypadku raczej nie będzie zaskoczenia (stopy pozostaną na poziomie 4%), to Bank Anglii będzie trzymał do końca w niepewności (na stole jest obniżka o 25 bp lub utrzymanie stóp na niezmienionym poziomie). To oznacza, że na funcie w tym tygodniu musi być ciekawie.

Waluty – Konsolidacja

Piątek ponownie przyniósł osłabienie dolara, aczkolwiek w ostatecznym rozrachunku było ono niewielkie. Nietrudno zauważyć, że przy obecnych zmianach powodowanych skokowym wycofywaniem się z pozycji dolarowych, rytm zmian nadaje para USDJPY. W piątek po danych z rynku pracy miał tam miejsce kolejny silny spadek, tym razem z 1,0940 do 107,89, czyli całkiem niedaleko rekordowo niskiego poziomu z listopada (107,20). Z drugiej strony rynek dość szybko zaczął odreagowywać spadki, co oznacza, że obecną fazę można raczej nazwać konsolidacją. Wcale nie wykluczone bowiem, że inflacja za grudzień w USA znów okaże się wyższa i chyba tego boją się najbardziej inwestorzy. Rano kurs USDJPY wynosił już niemal 109. Podobne ruchy można było zaobserwować na EURUSD i USDCHF. Po danych z rynku pracy EURUSD wzrósł z 1,4705 do 1,4817, zaś USDCHF obniżył się z 1,1160 do 1,1017, po czym w obydwu przypadkach sytuacja wyglądała podobnie jak na parze walutowej i dziś rano EURUSD wynosi 1,4716, zaś USDCHF 1,1110. Odmiennie sprawy się mają w przypadku funta, gdzie cały czas wyraźna jest presja podażowa. GBPUSD na dane z amerykańskiego rynku pracy zareagował co prawda wzrostem (z 1,9740 do 1,9835), jednak wzrost ten został bardzo szybko zniwelowany zaś kurs funta zbliża się do dołka z czerwca 2007 (1,9620).

Niepewna sytuacja na rynkach bazowych przekłada się również na sporą zmienność na polskim foreksie. Złoty co prawda utrzymał swoją wartość (mierzoną parytetem), ale nie obyło się bez sporych wahań. Po niezłym otwarciu złoty dość wyraźnie tracił, aby umocnić się dopiero po znaczącym ruchu na EURUSD. Pod koniec sesji, kiedy okazało się, że spadki na giełdzie w USA będą znaczące, polska waluta ponownie traciła na wartości. Ostatecznie kurs USDPLN obniżył się z 2,44 do 2,4385, natomiast kurs EURPLN wzrósł z 3,5975 do 3,6040. Niewykluczone, że dziś będziemy obserwować osłabienie złotego (odreagowującego w pełni rozwój sytuacji na zagranicznych giełdach).

Surowce – Optymizm wyparował

Pierwsze dni 2008 roku mogły sugerować, iż rynek surowców będzie najlepszym segmentem inwestycyjnym w tym roku. Okazało się jednak, że żaden rynek nie może działać w oderwaniu od globalnej rzeczywistości i w związku z tym w piątek, notowaniom większości surowców nie pomógł nawet znaczny wzrost EURUSD po publikacji danych w USA.

Szczególnie ciekawie wygląda sytuacja na metalach szlachetnych. Po osiągnięciu rekordowych poziomów na początku tego roku, taki czynnik jak nagły wzrost EURUSD powinien przyczynić się do dalszych wzrostów. Jednak inwestorzy najwyraźniej zaczęli zastanawiać się, czy po tym jak złoto podrożało do najwyższych poziomów w historii nie czas przynajmniej na realizację zysków. W rezultacie spadały nie tylko ceny złota (z niemal 869 USD do 856 USD za uncję), ale także srebra (do 15,16 USD) i platyny (do 1526 USD). Nie można zatem wykluczyć, iż na tym rynku zawita korekta.

W piątek spadały także notowania ropy naftowej i złożyły się na to aż trzy czynniki. Po pierwsze, ceny ropy słodkiej (notowanej w Nowym Jorku) po przekroczeniu 100 USD za baryłkę nie były w stanie utrzymać się na tych poziomach, co już po raz drugi pokazuje znaczenie psychologicznych poziomów. Po drugie rynek zlekceważył wzrost EURUSD w reakcji na dane, gdyż wymowa samych danych może oznaczać po prostu w konsekwencji spadek popytu na ropę. Wreszcie temperatury w północno-wschodnich stanach USA, są znacznie wyższe od typowych dla stycznie, co może sprawić, iż historycznie niskie zapasy w USA, wcale nie będą niebezpiecznie małe. W rezultacie baryłka Brent (notowana w minionym tygodniu już powyżej 98 USD), kosztuje dziś rano 96,38 USD.

Ciekawie sytuacja przedstawia się też na rynku miedzi, gdzie od połowy grudnia notowaliśmy korektę wzrostową po silnych spadkach z drugiej połowy 2007. Wiele wskazuje na to, że w piątek mogła nastąpić jej kulminacja. Najpierw, pod wpływem EURUSD cena miedzi wzrosła do 7038 USD dość wyraźnie przekraczając lokalną górkę z końca listopada. Jednak momentalnie nastąpił odwrót, gdyż dane z USA (niezależnie od EURUSD) nie mogą oznaczać dla rynku miedzi niczego dobrego. W efekcie cena spada do 6878 USD i tak mocne cofnięcie się po szczycie może oznaczać, iż korekta wzrostowa jest już za nami.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku: