Cięcie QE jednak w tym roku

Cięcie QE jednak w tym roku
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2013-11-12 (10:40)

Ubiegły tydzień przyniósł na rynkach ogromne zmiany. Nie tylko do akcji wkroczył EBC, ale także dużą niespodzianką okazały się świetne dane z USA. To pociągnęło za sobą silne osłabienie euro wobec dolara, tracił też złoty.

Na rynkach akcji jednak cały czas mamy sielankowe nastroje. Rynek nadal nie bierze na poważnie możliwości ograniczenia przez Fed programu skupu aktywów w tym roku.
Draghi uderzył pięścią w stół

Europejski Bank Centralny po raz drugi obniżył stopę referencyjną bez obniżania stopy depozytowej, która już od dłuższego czasu wynosi 0%. Ruch wykonany przez Mario Draghiego był niczym uderzenie pięścią w stół. Już dwa miesiące temu mówił on bowiem, iż rynek wycenia podwyżki stóp podczas gdy EBC zapewnia, iż polityka pozostanie niezmieniona bądź będzie jeszcze luźniejsza. Rynki zignorowały jego słowa, więc prezes EBC postanowił je ukarać (w praktyce bowiem obniżka stopy referencyjnej z 0,5% do 0,25% jest niemal bez znaczenia – największe banki i tak pożyczają sobie znacznie taniej). Dla rynku jest to jednak bardzo jasny sygnał – koniec hossy na EUR. Decyzja EBC dla wielu była zaskoczeniem, jednak nie jest ona przypadkowa. Jest to rezultat upiornej kombinacji niebezpiecznie niskiej inflacji, rekordowo wysokiej stopy bezrobocia, mocnego euro i słabych statystyk w handlu zagranicznym. Punktem zwrotnym była publikacja danych o inflacji w strefie euro za październik, kiedy spadła ona do poziomu 0,7%. Należy oczekiwać, iż po stronie euro to właśnie inflacja będzie w centrum uwagi w najbliższych miesiącach. Gdyby w Europie pojawiło się zagrożenie deflacją, rynek zacząłby spekulować o negatywnych stopach procentowych. A to oznaczałoby skokowe osłabienie euro.

Dane z USA nie tak zaskakujące

W piątek poznaliśmy bardzo ważny raport z amerykańskiej gospodarki: zmiana zatrudnienia w październiku, kiedy to przez pół miesiąca mieliśmy paraliż rządu. Zatrudnienie wzrosło o 204 tys., w tym o 212 tys. w sektorze prywatnym, podczas gdy konsensus zakładał wzrost jedynie o 130 tys. Stopa bezrobocia wzrosła z 7,2 do 7,3%. Dane na pozór bardzo zaskakujące. Jednak nie jest tak w pełni. Oto nasze wnioski:

- nasza teoria źle eliminowanej sezonowości znalazła potwierdzenie; publikowane dane w okresie wakacyjnym były sztucznie słabe, teraz mamy odbicie, z taką sytuacją mieliśmy już do czynienia w poprzednich latach

- dane za sierpień zostały skorygowane po raz drugi w górę i teraz D.Pracy szacuje, iż przybyło wtedy 238 tys. miejsc pracy!!! Gdyby takie dane podano pierwotnie, we wrześniu mielibyśmy cięcie QE!

- średnia 6-miesięczna w danych o zatrudnieniu w sektorze prywatnym wzrosła do +175 tys., po tym jak we wrześniu osiągnęła tegoroczne minimum (171 tys.)

- Fed dotychczas zasłaniał się właśnie zbyt słabym wzrostem zatrudnienia, teraz ten argument upadł

- dane, w połączeniu z bardzo dobrymi wskaźnikami aktywności (sugerującymi, iż gospodarka nie ucierpiała trwale przez paraliż rządu) wskazują na cięcie QE w grudniu, zaś rynek takiego scenariusza nie bierze pod uwagę, to oznacza potencjał dla umocnienia dolara i spadków na rynkach akcji

Dane z UK kluczowe dla funta

O ile kurs EURUSD silnie tąpnął w ubiegłym tygodniu, osłabienie funta nie było tak wyraźnie. Brytyjska waluta w relacji do dolara nadal utrzymuje się na silnym wsparciem na poziomie 1,5890. Impulsem na który czeka rynek są dane o inflacji za październik, które poznamy dziś o 10.30. Konsensus zakłada spadek rocznej inflacji z 2,7 do 2,5%. Gdyby miało okazać się, iż wzorem strefy euro, również na Wyspach inflacja spadła silniej, funt znalazłby się pod presją.

Popołudniu czeka nas kilka wystąpień bankierów centralnych. Asmussen z EBC głos zabiera niezwykle często, ale po ostatniej decyzji Banku nawet jego słowa będą wyczekiwane. W USA czekają nas wystąpienia gołębi: Kocherlakoty (19:00) i Lockharta (19:50) – czy odniosą się do ostatnich danych z rynku pracy?

Na wykresach:

AUDUSD, D1 – para AUDUSD realizuje obecnie najprawdopodobniej scenariusz 5-falowy. Przy takim założeniu trwa właśnie fala 3, która powinna nas doprowadzić w rejon dolnego ograniczenia kanału spadkowego. Potencjalny rejonem wsparcia jest poziom 0,9230, gdzie znajduje się ważne wsparcie i 100% ekspansji fali pierwszej. Takiemu scenariuszowi od strony AT nie przeszkadza również sytuacja na rynkach finansowych, gdzie dolara znów powraca do łask inwestorów, a aktywa związane z gospodarką Chin już dawno straciły swój dawny blask.

NZDUSD, D1 – para ta jest bliska przebicia dość istotnej linii szyi. Przebicie jest może zwiększyć siłę spadków, a shortujący mogą celować w rejon 0,7900, gdzie znajduje się docelowy zasięg wyrysowanej formacji RGR. Po drodze na rynku znajduje się jeszcze dość istotne wsparcie na poziomie 0,8124.

Źródło: dr Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.