Gra na czas

Gra na czas
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2013-10-07 (10:16)

Jak dotychczas rynki spokojnie reagowały na napięcia w amerykańskiej polityce. Na naszym rynku było nawet sporo optymizmu, szczególnie w odniesieniu do złotego. Jednak w tym tygodniu może się to zmienić. Rozgrywający w Waszyngtonie ewidentnie nie dążą do szybkiego porozumienia, a na rynku europejskich walut pojawiła się podaż.

Telewizyjna batalia, czyli kto jest winny?

Jeśli ktoś liczy na szybkie porozumienie amerykańskich polityków powinien prześledzić ich aktywność w trakcie weekendu. Czołowi politycy spędzili go… w telewizji. Demokraci wystawili Sekretarza Skarbu, który przedstawiał apokaliptyczne wizje niepodniesienia limitu zadłużenia. Jeszcze więcej mówi postawa Boehnera (szef Republikanów w Izbie), który chce rozpocząć… konwersacje. Na razie jednak konwersuje z Demokratami przez media, żaląc się w niedzielnym wywiadzie telewizyjnym, iż Obama nie chce z nim rozmawiać. Jednym słowem obserwujemy na razie zabawę w kotka i myszkę, gdzie obydwie strony szukają bardziej punktów politycznych niż chcą zmierzać do konstruktywnego rozwiązania. To potwierdza nasze założenie, że politycy zamierzają wykorzystać prawie cały czas pozostały do teoretycznej daty bankructwa, wyznaczonej przez Dep. Skarbu na 17.10. A to z kolei oznacza, że w tym tygodniu nie będzie porozumienia. Na rynkach akcji może zacząć robić się nieprzyjemnie.

Słaba sesja w Tokio, walka na funcie…

Azja na rynkach akcji nie wyglądała najlepiej, ale głównie za sprawą Tokio. Inwestorzy mogli już przyzwyczaić się do huśtawki nastrojów na tym rynku. Szczególnie, iż tym razem zwrot był bardzo czytelnie sygnalizowany – za pomocą dwóch dziennych świec niezdecydowania pod oporem, o czym oczywiście pisaliśmy (w serwisie xpuls.pl ma się rozumieć). Aktualnie zbliżamy się do wsparcia 13710 pkt., zatem możemy zaobserwować wyhamowanie spadków. Gdzie indziej też generalnie na czerwono, ale bez dramatów – dziś handlowaliśmy bez Australii i Chin.

Na rynku walutowym na razie spokojnie, ale może to może się szybko zmienić. Przypomnijmy, iż ubiegły tydzień zakończył się silną przeceną bardzo wykupionego funta (które to wykupienie również podkreślaliśmy od kilku dni). Początek tego tygodnia może być walką GBPUSD o 1,60. W tym tygodniu mamy zarówno dane, jak i decyzję Banku Anglii, co oznacza niemal 100% gwarancję na przedłużenie emocji na rynku funta.

Na EURUSD zmiany znacznie mniejsze, ale tąpnięcie w piątkowe popołudnie może sugerować, iż rynek jest gotowy na zejście niżej. Na ten moment ruchy są bardziej wychodzeniem z walut europejskich niż kupowaniem dolara. Ten bowiem traci do jena – tu rynek będzie zmagał się z poziomem 97,00.

W kalendarzu: minutes FOMC, BoE

Jeśli jest coś, co może faktycznie odwrócić (choćby na chwilę) uwagę szerokiego rynku od Kapitolu będą to minutes z wrześniowego posiedzenia Fed (środa, 20.00). Przypomnijmy, iż rynek został wtedy zaszokowany przez FOMC, który nie tylko nie ograniczył QE3, ale także znacznie zmiękczył ton. Minutes jednak niekoniecznie muszą być kolejnym strzałem w dolara – gdyby na przykład okazało się, iż decyzja o ograniczeniu była bardzo blisko (co teoretycznie zwiększałoby szansę jej podjęcia w październiku) dolar mógłby zyskiwać.

Drugim ważnym wydarzeniem jest posiedzenie Banku Anglii. Konferencja prezesa Draghiego z EBC była rozczarowaniem dla inwestorów liczących na bardziej gołębi ton w Europie, ale MPC Marka Carney’a jest bardziej aktywna. Będzie zatem bardzo ciekawym, czy w komunikacie pojawi się jakakolwiek reakcja na Fed i związane z tym umocnienie funta.

Mamy w tym tygodniu także trochę danych, ale będą one skumulowane pod koniec tygodnia. Sprzedaż, nowi bezrobotni i (tym razem szczególnie istotny) wskaźnik nastrojów uniwersytetu z Michigan. Należy pamiętać też o początku sezonu wyników – ważne raporty banków jednak również dopiero w piątek. Do tego dzień wcześniej rozpoczyna się szczyt G20.

Na wykresach:

EURUSD, H4 – para EURUSD pod koniec ubiegłego tygodnia cofnęła się od ostatniego szczytu i obecnie testuje główną linię trendu. Linia ta jak na razie jest wsparciem dla notowań i wydaje się, że dopiero jej pokonanie będzie mogło prowadzić do pogłębienia zniżki w kierunku 1,3507 lub nawet 1,3462. Niemniej jednak dopóki wspomniana bariera nie zostanie pokonana, to na tym rynku wciąż obowiązuje trend wzrostowy, a najbliższy opór to ostatnie maksimum przy 1,3646.

US.500, W1 – kontrakt na amerykański indeks S&P500 wciąż pozostaje blisko istotnej linii. Mowa tutaj o dolnym ograniczeniu w zarysowanej na niebiesko formacji klina zwyżkującego, która dodatkowo powstała w połączeniu z formacją trzech wyższych szczytów. I jedna i druga struktura ma charakter pro spadkowy. W rezultacie niedźwiedzi scenariusz będzie mógł się rozwijać dopiero w momencie przełamania wspomnianej bariery. Wtedy też celem byłyby okolice 1624 pkt. lub nawet dolne ograniczenie w szarym kanale wzrostowym, gdyż dopiero wtedy obecna korekta przybrałaby kształt korekty, która tworzyła się od września ubiegłego roku.

Źródło: dr Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.