Sprzedaż nowych domów w Stanach najniższa od 12 lat

Sprzedaż nowych domów w Stanach najniższa od 12 lat
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2007-12-28 (18:17)

WYDARZENIE DNIA: Listopadowa publikacja sprzedaży domów na amerykańskim rynku pierwotnym pokazała jej spadek o 9 proc. przy prognzie na poziomie -1,1 proc. Negatywne informacje z amerykańskiego rynku nieruchomości były zwiastunem kryzysu na rynku kredytowym (i jego główną przyczyną), który przełożył się na silny wzrost niepewności o przyszłość gospodarki USA.

W rezultacie, w 2007 roku mieliśmy bardzo duże wahania oraz dwie silne korekty. O ironio, ten rok kończymy również pesymistycznymi sygnałami z tego segmentu rynku (w poniedziałek mamy jeszcze raport z rynku wtórnego). Wprawdzie inwestorzy nie przykładają już do nich tak dużego znaczenia (widać to po reakcji rynków), bowiem dużo ważniejsza jest kondycja sektora bankowego za oceanem, ale to ciekawe zamknięcie mijającego roku.

SYTUACJA NA GPW

Jeżeli zarządzający funduszami chcieli powalczyć o premie i wykorzystać małą aktywność na ostatnich dwóch sesjach żeby wywindować indeksy, to wyszło im to wyjątkowo słabo. Silne spadki na dzisiejszej sesji wymazały wczorajsze wzrosty z nawiązką, na czym najbardziej ucierpiały spółki duże. WIG20 stracił 2,1 proc., z czego połowa tego spadku miała miejsce w ostatnich 30 minutach notowań. I to jest odpowiedzią na pytanie o przyczyny przeceny na ostatniej sesji w tym roku. Inwestorzy obawiają się o to, co przyniesie następny i pogorszenie nastrojów na giełdach zagranicznych przelało się również na nasz rodzimy rynek. Nie ma co winić zagranicy - przy drożejącej złotówce i niskich obrotach sprzedawali krajowi akcjonariusze. Spadły kursy 161 spółek, wzrosły 151, a 38 walorów nie zmieniło wartości.

GIEŁDY W EUROPIE

Biorąc pod uwagę silne wahania na giełdach azjatyckich oraz na wczorajszej sesji na Wall Street, europejskie parkiety zachowują się bardzo spokojnie. O godz. 16.30 niemiecki DAX był 0,3 proc. na plusie, francuski CAC tracił 0,1 proc., a brytyjski FTSE spadł o 0,7 proc. Spadki w Anglii były głównie udziałem spółek surowcowych (przy taniejącej miedzi) oraz branży finansowej. Najwidoczniej część inwestorów postanowiła pozbyć się akcji banków obawiając się, jakimi negatywnymi informacjami zaskoczą rynek w nadchodzącym roku, a niespodzianki in minus pojawią się na pewno.

Sesja w Stanach zaczęła się od lekkich plusów (S&P i Dow Jones na otwarciu zyskały 0,7 proc.), co skusiło część inwestorów do realizacji zysków, tym bardziej, że sprzedaż nowych domów na rynku amerykańskim spadła znacznie głębiej od oczekiwań. Niemniej, jeśli do końca sesji nie wydarzy się nic niespodziewanego S&P skończy rok na lekkim plusie (ok. 4,5 proc).

WALUTY

Dolar kontynuuje spadki w związku ze słabymi danymi makro ze Stanów, które zwiększają szansę na obniżkę stóp procentowych przez FED już na styczniowym posiedzeniu. Po wczorajszej informacji o niższej od prognoz sprzedaży dóbr trwałego użytku, dziś inwestorów rozczarowała sprzedaż nowych domów w listopadzie. W rezultacie eurodolar podskoczył o 0,7 proc. do poziomu 1,47 USD. W tej samej proporcji podrożał japoński jen.

Wyprzedaż dolara za granicą musiała przełożyć się nasze podwórko w postaci umocnienia złotówki. Dolar potaniał o 1 proc. do 2,44 PLN, euro o 0,2 proc. do 3,60 PLN, a kurs franka szwajcarskiego wzrósł o 0,2 proc. do 2,17 PLN.

SUROWCE

Ropa kontynuuje poranne wzrosty, do których impulsem był wczorajszy głęboki spadek rezerw tego surowca w Stanach oraz informacja o zamachu w Pakistanie. Londyńska baryłka brent otworzyła się dziś rano nieznacznie powyżej 95 USD i po krótkiej realizacji zysków podrożała do 95,60 USD. Ropa kończy tym samym rok zaledwie 1 dolara od rekordowo wysokich poziomów, będąc 60 proc. droższą niż na początku stycznia. Tak silny wzrost był spowodowany głównie właśnie przez wspomniane czynnki - kurczące się zapasy oraz niepewność na Bliskim Wschodzie. Oliwy do ognia dolał jeszcze taniejący dolar, który czyni surowce w nim wyceniane relatywnie tańszymi.

Miedź kończy rok dużo mniejszą zwyżką. Po dzisiejszym spadku o 1 proc. do poziomu 6.810 USD jest o 7,5 proc. droższa niż przed rokiem. Kurs miedzi jest znacznie bardziej skorelowany z rynkiem akcji, stąd widzieliśmy silne spadki, które trwały przez cały czwarty kwartał.

Przy taniejącym dolarze złoto podrożało dzisiaj o 1 proc. do poziomu 835 USD i jeżeli utrzyma się na nim do końca dnia będzie to nowy rekord biorąc pod uwagę cenę zamknięcia.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku: