Powrót ryzyka geopolitycznego

Powrót ryzyka geopolitycznego
X-Trade Brokers Daily
Data dodania: 2007-12-28 (11:17)

Wszystko wskazywało na to, że rok 2007 zakończymy w bardzo stonowanych nastrojach z pewną nutą optymizmu, jednak obraz ten uległ wczoraj zmianie po tym jak w zamachu zginęła była premier Pakistanu Benazir Bhutto. O ile trudno jest jednoznacznie oszacować wpływ tego wydarzenia na rozwój sytuacji na rynkach w dłuższy terminie, inwestorzy woleli być bardziej ostrożni.

Śmierć Bhutto ma niewątpliwie niemałe konsekwencje dla sytuacji politycznej w Pakistanie. Cieszyła się ona bowiem cichym poparciem Zachodu i według planu USA miała utemperować dyktatorskie zapędy obecnego prezydenta. Co więcej jednak śmierć byłej premier komplikuje nie tylko proces demokratyzacji, ale również zaognia stosunki pomiędzy obecną władzą a islamskimi fundamentalistami. Na ile jednak zła sytuacja w Pakistanie przełoży się na rynek globalny? Sama gospodarka Pakistanu nie ma tu istotnego wpływu. Inwestorzy mogą jednak obawiać się scenariusza, w którym USA utracą swój tradycyjny przyczółek w świecie arabskim. Dodatkowo niestabilna sytuacja w tym kraju może implikować powrót na ścieżkę wojenną z Indiami, a to już dla globalnych korporacji byłoby nie bez znaczenia. Obydwa te państwa są bowiem dysponentami broni nuklearnej.

Na dziś nie ma przewidzianych publikacji istotnych danych makroekonomicznych. Wczoraj natomiast podane zostały dane dotyczące zamówień na dobra trwałego użytku w USA, które wzrosły w listopadzie zaledwie o 0,1% m/m podczas gdy oczekiwano wzrostu przynajmniej na poziomie 2%. Sytuacji nie zmienia korekta danych z poprzedniego miesiąca, kiedy zamówienia spadły o 0,2% m/m, a nie jak wcześniej podano o 0,4% m/m. Inwestorom na pocieszenie pozostaje fakt, iż dane należą do kategorii bardzo zmiennych.

Waluty – EURUSD znów na fali wzrostowej

W ostatnich dniach można było spotkać się z coraz bardziej licznymi opiniami odnośnie końca trendu osłabiania się amerykańskiej waluty. Rzeczywiście spadek kursu EURUSD w połowie grudnia poniżej 1,4530 tworzył silną formację głowy i ramion, mogącą doprowadzić spadki spokojnie w okolice 1,40. Obserwowane odbicie w okresie świąt byłoby zapewne uznane tylko za korektę tego ruchu, gdyby nie wczorajsze wydarzenia w Pakistanie. Warto zwrócić uwagę, że przed zamachem na byłą premier poziom 1,4530 służył za skuteczny opór, a słabość ruchu w górę na EURUSD potwierdzał brak istotnych zmian w notowaniach jena. Po informacji o zamachu sygnał do wyprzedaży dolara nadszedł właśnie ze strony jena, silne spadki na USDJPY (ostatecznie z poziomu 114,55 do 113,10) miały miejsce nie tylko po samej informacji, ale również wraz z otwieraniem się kolejnych rynków (w Stanach oraz później w Azji). Zmiany na jenie oraz na franku (kurs USDCHF spada z 1,15 do 1,1360) wraz ze wzrostem EURUSD do 1,4640 ostatecznie negują formację głowy i ramion i otwierają drogę do dalszych wzrostów.

Zgodnie z oczekiwaniami czwartkowa sesja przyniosła umocnienie złotego, choć początek notowań wcale tego nie zapowiadał. Jako że 26 grudnia polscy inwestorzy byli w ogóle nieobecni, a w wigilię handel toczył się przy niskich obrotach, wczorajsze umocnienie się na otwarciu (spadek USDPLN do 2,4780 i EURPLN do 3,6040) zostało natychmiast wykorzystane do realizacji zysków. W trakcie sesji złoty jednak znów umacniał się wobec dobrego sentymentu na rynkach globalnych oraz wzrostu EURUSD. Polska waluta nie straciła również po informacji o zamachu w Pakistanie, a jej notowania były warunkowane tylko dostosowaniem się do zmian na EURUSD. Póki co trudno jednak ocenić wpływ tych wydarzeń na polską walutę. Z jednej strony spadek dolara często przyczynia się do umocnienia się złotego, ale może on z kolei stracić wobec pogorszenia się nastrojów na rynkach akcyjnych. Dziś na otwarciu prawdopodobnie będziemy obserwować dalsze umocnienie się wobec USD (kurs USDPLN na poziomie 2,4560) i stabilizację wobec euro (EURPLN na 3,6040).

Surowce – podwójny impuls

Formacja głowy i ramion została przekreślona nie tylko w przypadku EURUSD. Kiedy już wydawało się, że ceny ropy najlepszy okres miały za sobą i nie wykluczony był spadek nawet poniżej 80 USD za baryłkę, wzrost ryzyka geopolitycznego uczynił kolejny atak na poziom 100 USD jak najbardziej realnym. Wczoraj ceny czarnego złota wzrosły z poziomu 93,20 USD (za baryłkę Brent) nawet do 95,80 USD. Impuls wzrostowy był efektem nie tylko wzrostu napięć w kraju islamskim, ale także potwierdzonej zwyżki EURUSD. Co więcej, ponownie znacząco spadały zapasy ropy. Pisaliśmy już o tym, iż pod koniec roku rafinerie w USA zwiększają przerób w celach podatkowych, jednak spadek zapasów o 3,3 mln baryłek przy wzroście zapasu benzyny o jedyne 0,7 mln baryłek musi mieć głębsze podłoże. Dodatkowo zapasy destylatów obniżyły się o 2,8 mln baryłek.

Wczoraj zyskiwały także surowce uważane za najlepsze zabezpieczenie w czasach zwiększonej niepewności, czyli złoto czy platyna. W tym drugim przypadku należy zauważyć, że pomimo wzrostu EURUSD, wzrost ceny został wykorzystany do realizacji zysków. Może to zatem oznaczać, iż tegoroczna zwyżka (która przekroczyła już 40%) może dobiegać końca i na tym kruszcu będzie można spodziewać się pewnej korekty.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku: