Coraz lepsze dane

Coraz lepsze dane
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2013-08-23 (09:29)

Powoli okres kiedy z Europy nadchodziły same złe informacje odchodzi w zapomnienie. Od kilku miesięcy coraz mniej mówi się już o kryzysie europejskim, a teraz coraz więcej sygnałów sugeruje poprawę koniunktury gospodarczej. To bardzo dobra wiadomość również dla polskiej gospodarki.

PMI znów w górę, to już ożywienie

Niemiecki indeks PMI dla przemysłu, czyli chyba najważniejszy indeks koniunktury w Europie, osiągnął wartość 52 pkt. To poziom najwyższy od połowy 2011 roku, kiedy rynki otrzymały podwójny cios w postaci apogeum kryzysu zadłużenia w Europie i cięcia ratingu USA. Jeszcze w grudniu ubiegłego roku PMI wskazywał na stagnację przy odczycie 46 pkt. Co więcej, indeks dla sektora usług również znajduje się w strefie ekspansji na poziomie 52,4 pkt.

Niemcy nie są wyjątkiem. Sygnały poprawy napływają z większości europejskich gospodarek, choć oczywiście są one na innym etapie. Najważniejsza może być jednak zmiana koniunktury w Chinach. Pogłębiające się spowolnienie w Państwie Środka groziło wpędzeniem Europy w kolejny okres stagnacji. Silny wzrost chińskiego PMI (47,7 do 50,1 pkt.) wraz z innymi sygnałami (silniejsza produkcja w lipcu) wskazują, iż władze zdecydowały się podkręcić tempo wzrostu, nawet jeśli będzie to oznaczało większe ryzyko kryzysu (w trudnej do przewidzenia przyszłości). Dla Europy taki manewr Chińczyków jednak się opłaca, gdyż oznacza wsparcie europejskiego eksportu w kluczowej, pierwszej fazie ożywienia.

Te dane to oczywiście dobra informacja dla rynków akcji w Europie, choć należy pamiętać, iż jesteśmy po dwóch miesiącach wzrostów, a rynkom ciążyć może temat ograniczania QE w USA.

Jackson Hole

Wydarzeniem piątku jest Jackson Hole – w tym klimatycznym miejscu co roku odbywa się sympozjum poświęcone polityce monetarnej z udziałem bankierów z całego świata. Często tezy tam wygłaszane znajdują przełożenie na działania banków w kolejnych miesiącach.

Każde sympozjum rozpoczyna się od wystąpienia szefa Fed, które dla rynków ma naturalnie największe znaczenie. To właśnie w Jackson Hole Bernanke zapowiedział QE2. Tym razem jednak Bernanke w Jackson Hole nie ma. Zastępuje go Janet Yellen, ale ona również nie będzie przemawiać (będzie gospodarzem soboty) – a szkoda bo jest jedną z głównych kandydatek do zastąpienia Bernanke w styczniu przyszłego roku.

W tej sytuacji pierwsze wystąpienie przypadnie Robertowi Hallowi i będzie miało miejsce dziś o 14.00. Z istotnych dla rynku nazwisk mamy w zasadzie jedynie szefa BoJ. Kuroda będzie jednak przemawiał jutro.

Sprzedaż domów, rewizja brytyjskiego PKB

Dane o sprzedaży domów w USA na rynku wtórnym były świetne, a ich uzupełnieniem będzie raport o sprzedaży nowych domów. Jeśli konsensus na tę publikację zostanie zrealizowany (490 tys.), będzie można powiedzieć, iż sytuacja na amerykańskim rynku nieruchomości jest najlepsza od połowy 2007 roku. To może dać komfort członkom Fed w ograniczaniu zakupów obligacji, zmniejszając ich obawy, iż wyższe długoterminowe stopy procentowe zdławią rynek nieruchomości. Dane o 16.00.

Ponadto poznamy pierwszą rewizję brytyjskiego PKB za drugi kwartał (10.30, konsensus +1,4% q/q) oraz dane o inflacji w Kanadzie (14.30, konsensus +1,4% R/R). Dane o PKB będą o tyle istotne, iż poznamy strukturę wzrostu, która w Wielkiej Brytanii ni jest publikowana przy pierwszym odczycie.

Na wykresach:

GBPUSD, D1 – notowania pary GBPUSD wybiły się wczoraj dołem z potencjalnej formacji klina zwyżkującego po wcześniejszym systematycznym trendzie wzrostowym. Dzięki temu rysuje się tutaj korekta podobna w swoim zasięgu do struktury z drugiego tygodnia sierpnia. Stąd też okolice 1,5575 są obecnie istotnym wsparciem dla rynku, ponieważ w tym rejonie znajduje się równość korekt oraz poprzedni szczyt, wcześniej będący oporem, a teraz wsparciem. Kolejne wsparcie to dopiero okolice 1,5426, a najbliższa znacząca bariera dla kupujących brytyjską walutę to rejon czerwcowego wierzchołka przy 1,5750.

EU.50 (Eurostoxx50 kontrakt) D1 – wczorajsze wysokie odczyty indeksów PMI zarówno dla Chin, jak i dla Niemiec oraz strefy euro wsparły rynkowe byki. Dzięki temu kontrakt na indeks grupujący 50 największych spółek EMU wzrósł powyżej 2800 pkt. Z punktu widzenia analizy technicznej i Teorii Elliotta mogła tym samym zostać zakończona korekcyjna fala czwarta, która była korektą nieregularną „abc”, gdzie fala „b” wybiła nowy szczyt, a fala „c” nowy dołek. Zgodnie z TFE obecnie powinna tworzyć się fala piąta. Najbliższy opór wyznacza szczyt fali trzeciej – 2824 pkt., a kolejny maksimum fali „b” przy 2857 pkt.

Źródło: dr Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.