Ograniczenie QE3 zbliża się wielkimi krokami

Ograniczenie QE3 zbliża się wielkimi krokami
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2013-08-16 (11:16)

Czwartek, świąteczny w Polsce, okazał się być najciekawszym dniem rynkowym od kilku tygodni. Inwestorzy stawiają wszystko na jedną kartę – ograniczenie QE3 nastąpi we wrześniu. Rentowności obligacji szybują w górę, wyceny akcji spadają, Wielka Brytania nie zwalnia tempa.

Do cięcia QE3 coraz bliżej

Ograniczenie QE3 zbliża się wielkimi krokami, co podczas wczorajszej sesji odczuli posiadacze akcji na światowych giełdach. W minionym tygodniu wnioski o zasiłek dla bezrobotnych złożyło 320 tysięcy osób - najmniej od niemal 6 lat. Przy takim odczycie z rynku pracy rynek pominął nieco gorsze dane o produkcji przemysłowej (0,0% m/m, oczekiwano 0,3%). Rentowności amerykańskich obligacji poszybowały do dwuletnich szczytów, a inwestorzy zaczęli pozbywać się aktywów ulokowanych na giełdach. W czwartek indeks S&P 500 spadał w granicach 1,5%, notując najgorszą sesję od dwóch miesięcy. Przy dobrych danych lub jastrzębich wypowiedziach członków FEDu rynki akcyjne tracą niemal za każdym razem, dlatego takiej reakcji można się spodziewać w momencie pierwszego cięcia programu QE3. Wszystko wskazuje na to, że stanie się to podczas wrześniowego posiedzenia FOMC. Doskonałe dane z rynku pracy zdecydowanie na to pozwalają, a taki scenariusz sugerują też sami członkowie FED.

Słońce świeci nad brytyjską gospodarką

Wielka Brytania przyzwyczaiła w ostatnim czasie do odczytów makroekonomicznych, które niemal za każdym razem okazują się być lepsze od oczekiwań. Nie inaczej było wczoraj, kiedy poznaliśmy dane o sprzedaży detalicznej. W lipcu sprzedaż rosła w skali rocznej o 3%, zaś miesiąc do miesiąca o 1,1% i były to dynamiki najlepsze od ponad dwóch lat. Odczyt był tak dobry między innymi dzięki fali upałów, która przetoczyła się nad Wyspami w ubiegłym miesiącu. Sprzedaż napojów i jedzenia rosła o 2,5% w skali miesiąca. Dobre dane po raz kolejny przełożyły się na umocnienie funta. Kurs GBPPLN wczoraj prawie osiągnął równy poziom 5zł, zatrzymując się na 4,985zł.

Dziś kolejne dane o inflacji

W środę dowiedzieliśmy się, że inflacja konsumencka wzrosła w Polsce o 1,1 proc. w ujęciu rocznym. Dziś poznamy odczyt inflacji bazowej, która po wyłączeniu cen żywności i energii ma wynieść według konsensusu 0,9 proc. Nasza prognoza zakłada odczyt na poziomie 1 proc. Zanim jednak pojawi się wspomniany odczyt z polskiej gospodarki najpierw poznamy wskaźnik inflacji konsumenckiej dla całej strefy euro. W lipcu inflacja HICP ma wynieść 1,6 proc. r/r. Z kolei w ujęciu miesięcznym konsensus rynkowy oczekuje spadku o 0,5 proc.

Po południu ukażą się także dane z USA. Będą to pozwolenia na budowę domów (konsensus. 950 tys. w lipcu), a także rozpoczęte budowy domów (konsensus. 900 tys. w lipcu).

Na koniec w dzisiejszym kalendarzu makroekonomicznym został zaplanowany odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan, który na podstawie ankiet pozwala na ocenę potencjału nabywczego amerykańskich konsumentów. Za lipiec wskaźnik ten wyniósł 85,1 pkt., co było najwyższym odczytem od połowy 2007 roku. Obecnie rynek oczekuje jeszcze wyższej publikacji na poziomie 85,5 pkt.

Na wykresach:

EURPLN, W1 – to nie jest udany tydzień dla złotego. Nie ma się jednak czemu dziwić, ponieważ od siedmiu tygodni para EURPLN przebywała w systematycznym trendzie spadkowym i przyszedł czas na realizację zysków. Tym samym dochodzi już do naruszenia linii trendu poprowadzonej po ostatnich szczytach oraz do wyrysowania możliwej formacji świecowej objęcia hossy (aczkolwiek tu należy poczekać na zamknięcie interwału).

Najbliższe miejsce oporu to okolice 4,26, a kolejne wypada dopiero przy 4,35. Wsparciem pozostaje rejon 4,17 oraz 4,11.

EURGBP, D1 – brytyjska waluta wciąż zyskuje na wartości w relacji do euro. Ruch ten jest konsekwencją wcześniejszego wybicia dołem z formacji klina zwyżkującego (niebieskie linie) oraz pokonania wsparcia przy 0,8581. Dodatkowo notowania już wcześniej zakończyły ruch korekcyjny ABC.

Dzięki temu kurs EURGBP dotarł już do pierwszego miejsca docelowego, które jest wyznaczone przez ekspansję 61,8% mierzoną dla poprzedniej spadkowej piątki (1-5). Wypada ona przy poziomie 0,8510 i stanowi miejsce wsparcia. Kolejne znajduje się przy dołku fali B – 0,8468. Najbliższy opór to przełamane 0,8581.

Źródło: Mateusz Adamkiewicz, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.