Tydzień z PKB

Tydzień z PKB
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2013-08-12 (09:31)

Tydzień z serią danych o PKB rozpoczęła dziś o poranku Japonia, której wzrost gospodarczy lekko rozczarował. W kolejnych dniach poznamy zaś dane o wzroście gospodarczym w Polsce i innych krajach naszego regionu, oraz w Niemczech i całej strefie euro.

W kalendarzu nie brakuje również danych ze Stanów Zjednoczonych (m.in. inflacja, sprzedaż, produkcja przemysłowa, rynek nieruchomości) i wystąpień członków FOMC. Z Wielkiej Brytanii poznamy zaś minutes po ostatnim posiedzeniu BOE oraz dane z rynku pracy, których waga wzrosła w ostatnim tygodniu pod wpływem opublikowania forward guidance.

Dolar wydaje się tani

Notowania dolara w ubiegłym tygodniu wobec większości walut mocno spadły, pomimo całkiem niezłych danych z USA, szczególnie z rynku pracy. Co więcej w ostatnich dniach nie brakowało również sugestii ze strony gołębich członków FOMC, o tym że nadchodzi czas zmian w polityce pieniężnej i FED może ograniczyć QE już we wrześniu. Rynek nie zareagował także na bardzo korzystne dla dolara dane o bilansie handlowym, które potwierdzają że rewolucja energetyczna w Ameryce przekłada się na coraz niższy deficyt handlowy i co najważniejsze jego dalszy spadek w miarę wzrostu wydobycia ropy jest niemal przesądzony.

W tym tygodniu poza serią istotnych danych z USA warto zwrócić uwagę na wystąpienia przedstawicieli FOMC, głównie szefa FED z St. Louis James Bullarda. Będzie on przemawiał w środę o 19:20 i 21:15 oraz w czwartek o 14:15. Stając się w ostatnich tygodniach jednym z bardziej gołębich, głosujących członków FOMC, każde jego zaskakujące słowo wskazując na chęć poparcia obniżenia skupu już we wrześniu może wspierać amerykańskiego dolara.

Short-covering?

Siła australijskiego dolara oraz rosnące notowania wielu metali w ubiegłym tygodniu to zasługa niezłych danych z gospodarki Państwa Środka. Lipcowe odczyty produkcji przemysłowej oraz bilansu handlowego zaskoczyły na plus, ale ciężko oczekiwać by były one oznaką zmieniającej się sytuacji w Chinach. Warto jednak pamiętać, że siła odbicia na aktywach uzależnionych od chińskiej gospodarki bardziej wynikała z szybkiego zamykania krótkich pozycji niż z powrotu wiary w ożywienie w drugiej największej gospodarce na świecie.

Tydzień danych z Polski

Po dłuższej przerwie, nareszcie poznamy istotne dane z polskiej gospodarki. Środa przyniesie nam odczyt PKB za drugi kwartał i inflacji CPI za lipiec. Jako że, Rada Polityki Pieniężnej zakończyła cykl obniżek stóp procentowych, to tym razem zestaw informacji powinien pozostać bez wpływu na przyszłość polityki monetarnej. Po dobrym odczycie przemysłowego PMI liczymy na to, że kolejne dane okażą się być pozytywne. Naszym zdaniem, PKB rosło w drugim kwartale o 1,1% r/Rr. Przyśpieszyć powinna również inflacja. Po ostatnim, historycznie niskim odczycie (0,2% r/r), tym razem spodziewamy się wzrostu w okolicach 0,5% r/r.

Na wykresach:

EURUSD, W1 – za nami pięć tygodni wzrostów na eurodolarze. Wspólna waluta jedynie z drobnymi przystankami umacniała się względem dolara od początku lipca. Dzięki temu rynek dotarł w ubiegłym tygodniu do pierwszego istotnego miejsca oporu, które jest wyznaczone zarówno przez okrągły poziom 1,3400, jak i przez szczyt z połowy czerwca. Miejsce to skutecznie zatrzymało byki, co prowadzi do obserwowanej korekty i nieznacznego umocnienia dolara. Najbliższe bardziej znaczące wsparcie wypada w rejonie 1,3200, a kolejne dopiero przy 1,3000.

Natomiast opór, oprócz wspomnianych poziomów, wypada także przy górnym ograniczeniu w formacji trójkąta rozszerzającego się.

USDPLN, W1 – wzrosty na EURUSD sprzyjały umocnienia się również złotego do dolara. Polska waluta ma za sobą także pięć tygodni ruchu aprecjacyjnego, co doprowadziło do zejścia notowań w okolice poziomów z połowy kwietnia. Wydaje się, że rynek złotego jest już mocno wykupiony, ponieważ statystycznie rzadko kiedy obserwowaliśmy tak systematyczne trendy bez większej korekty. Aktualnie najbliższe miejsce oporu, które już jest testowane, wypada przy linii trendu spadkowego, a kolejne to poziom 3,15 oraz 3,22. Z kolei najbliższe wsparcie to okolice 3,10.

Źródło: Paweł Kordala, Daniel Kostecki, Mateusz Adamkiewicz, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.