Tydzień kluczowych rozdań

Tydzień kluczowych rozdań
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2013-07-29 (11:43)

Posiedzenie Fed, rynek pracy (payrolls, ADP), amerykański PKB, EBC, Bank Anglii – to nie jest lista wydarzeń na kolejny miesiąc, one są zagęszczone w ciągu zaledwie trzech dni! A w tle mamy takie publikacje jak indeks nastrojów Conference Board, ISM - najważniejszy wskaźnik aktywności w USA i podobne wskaźniki dla Chin (rządowy) i Wielkiej Brytanii.

Po kilku tygodniach rynkowej „odwilży” (spadek rentowności, osłabienie dolara, umocnienie euro, funta i złotego, wzrosty cen na giełdach) nastroje ponownie zaczynają się pogarszać. W tej sytuacji rynek będzie szczególnie podatny na wskazówki, jakich dostarczą wspomniane raporty i wydarzenia.

Co zrobi Fed, co pokażą dane?

Od czerwcowego posiedzenia Fed minął ponad miesiąc. W tym czasie wiele się wydarzyło. Początkowo zapowiedź ograniczenia QE we wrześniu spowodowała spory wzrost rynkowych stóp procentowych w USA i nerwowość na rynkach. Później jednak Bernanke łagodził nastroje. Z jego wypowiedzi wynika, iż to nie dane zdecydują o skali i czasie zacieśnienia, a arbitralna ocena danych przez FOMC. Dlatego w oczekiwaniach wobec polityki Fed może być jeszcze wiele zwrotów. Przyjmujemy jednak wersję, iż na środowym posiedzeniu nic się nie wydarzy, a QE zostanie ograniczone na pierwszym posiedzeniu z konferencją, czyli we wrześniu. W takim scenariuszu kluczowe dla dolara – przynajmniej po stronie USA (bo mamy jeszcze banki centralne w Europie), mogą okazać się piątkowe dane z rynku pracy. Jak dotychczas sygnały z tego rynku wskazują na systematyczną poprawę, stąd dane nie powinny być słabsze niż do tej pory, zaś średnia z ostatnich 6 miesięcy to nieco ponad 200 tys. Ten raport w piątek, zaś w środę poznamy jeszcze dane o PKB za drugi kwartał. Już wiadomo, iż dane będą słabe – konsensus to zaledwie 1% w skali roku. Nie wykluczamy jednak, iż odczyt będzie nieco lepszy, gdyż bardzo dobrze w drugim kwartale wyglądały zamówienia na dobra trwałe. Słaby odczyt nie musi jednak ciążyć dolarowi, gdyż powszechnie oczekuje się przyspieszenia wzrostu w drugiej połowie roku.

Bank Anglii wprowadzi guaidance, co powie Draghi?

Dużą niewiadomą jest posiedzenie Banku Anglii. Wiadomo, iż Rada powinna wprowadzić cele makroekonomiczne, gdyż to było zapowiadane. Będzie jednak istotne, jakie będą to cele – z rynkowych plotek można wywnioskować, iż oczekiwania odnośnie stopy bezrobocia, przy której Bank miałby podnosić stopy procentowe wahają się pomiędzy 6,5 i 7%. Wydaje się, iż ta pierwsza wartość jest bardziej prawdopodobna. Dodatkowe pytanie brzmi: czy Bank zastąpi skup obligacji innymi działaniami? Gdyby tak się stało, byłoby to naturalnie niekorzystne dla notowań funta.

W przypadku EBC – w miesiąc po wprowadzeniu stwierdzenia, iż stopy nie zostaną podniesione przez dłuższy okres czasu, takich dylematów nie ma. Są jednak inne – czy Draghi odniesie się do lepszych danych z Europy? Uważamy, iż nie powinien tego robić, gdyż przecież decyzja sprzed miesiąca miała zatrzymać wzrost rentowności w Europie. Jastrzębie wypowiedzi mogłyby ten efekt szybko zniweczyć. Decyzje banków w czwartek: BoE o 13.00, EBC o 13.45, zaś konferencja prezesa EBC startuje o 14.30.

W Azji znów nerwowo, Nikkei trzeci dzień w dół

Silne spadki na giełdzie w Tokio trwają już trzeci dzień. W tym czasie kontrakt na indeks Nikkei225 odnotował spadek z 14700 do 13600 pkt., negując w tak krótkim czasie ponad 50% hossy od połowy czerwca. Trudno nie wiązać tej przeceny z efektem wyborów w Japonii – akcje drożały przed wyborami, teraz zaś tanieją, m.in. na fali obaw odnośnie determinacji Abe do wdrażania reform. Jedną z nich jest podniesienie podatku konsumpcyjnego z 5 do 8, docelowo do 10%. Ruch ten to nie tylko próba łatania finansów publicznych, ale także konieczna zmiana, aby obniżyć podatek dochodowy dla przedsiębiorstw. Tymczasem, Abe już zdążył napomknąć, iż zastanawia się, czy podwyżka podatku rzeczywiście jest pożądana. Brak determinacji lub co gorsza przepychanki w tej sprawie w rządowej partii mogą szybko nadwyrężyć zaufanie, którym premier cieszy się na rynku. A w kolejce są inne, również nie łatwe reformy. Podczas dzisiejszej sesji kontrakt na Nikkei pokonał ważne wsparcie na poziomie 13710 pkt. Minimum z czerwca to 12385 pkt.

Na wykresach:

W.20, D1 (WIG20 kontrakty) – podczas wczorajszej sesji byki doprowadziły rynek do istotnego miejsca oporu. Mowa tutaj o ekspansji 100%, która oznacza, że wzrostowa fala 1/A tworząca się od dołka przy 2066 pkt. jest równa fali 3/C. To z kolei oznacza, że rynek dotarł do pierwszego miejsca docelowego i tym samym część byków może rozważać tutaj realizację zysków zwłaszcza, że tuż powyżej ekspansji znajduje się kolejny opór wynikający z okrągłego poziomu 2300 pkt. Dalsza bariera wypada przy dołkach 2323 pkt. oraz dalej przy FE 161,8% (2396 pkt). Natomiast najbliższe wsparcie to dolne ograniczenie w kanale trendowym, którego pokonanie potwierdzałoby zakończenie fali C.

EURPLN, W1 – we wczorajszym komentarzu porannym wspominaliśmy, że para USDPLN dotarła do istotnego wsparcia. W tym samym czasie mieliśmy test kluczowej bariery także na parze EURPLN. Barierą tą są okolice 4,21 złotego za euro, gdzie w niedalekiej przeszłości wypadał znaczący opór, który następnie stał się wsparciem. Reakcja rynku na test tych okolic jest dość gwałtowna, co nie powinno dziwić po tak silnym wcześniejszym ruchu spadkowym. Obecnie opór wyznacza lokalny dołek znajdujący się w rejonie 4,26, a następnie dopiero okolice okrągłego poziomu 4,30.

Źródło: dr Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.