Bernanke nie zaskoczył

Bernanke nie zaskoczył
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2013-07-18 (09:42)

Słowa Bena Bernanke ku zdziwieniu wielu osób nie wniosły niczego nowego do postrzegania przez inwestorów przyszłości polityki monetarnej. Widać to było na rynkach finansowych, na których pomimo chwilowego wzrostu zmienności nie doszło do większych ruchów.

Dużo większym zaskoczeniem dla nas wczoraj były zadziwiająco wysoki odczyt produkcji przemysłowej w Polsce. Coraz większą uwagę przyciąga także sezon wyników w USA. Wczoraj wyniki raportował m.in. IBM, Intel i America Express dziś raporty przedstawią m.in. AMD, Google, Microsoft i Morgan Stanley.

Bernanke nie zaskakuje

W przemówieniu, którego treść poznaliśmy już o 14:30 szef FED wskazał, iż Rezerwa Federalna nie będzie zmieniała stóp procentowych automatycznie po osiągnięciu celu sprowadzenia stopy bezrobocia do 6,5%. Komitet decydując o przyszłości polityki monetarnej będzie brał pod uwagę zarówno rynek pracy, inflację i szeroką gospodarkę. Jeśli spadek stopy bezrobocia będzie wynikał np. z czynników sezonowych, a nie z systematycznego przyrostu miejsc pracy, to samo osiągnięcie bezrobocia w wysokości 6,5% nie będzie wystarczającym powodem do podwyższania stóp procentowych. Dodatkowo jeśli inflacja będzie znajdowała się poniżej długookresowego celu to Komitet również nie będzie automatycznie podwyższał stóp procentowych. W swoim wystąpieniu Ben Bernanke nawiązał także do ograniczania programu QE3, którego początek przy obecnym tempie poprawy na rynku pracy planowany jest na koniec roku. To właśnie na jakiekolwiek nowe sugestie odnośnie QE3 rynek był najbardziej wyczulony, lecz właśnie ich brak wpłynął na niezdecydowanie inwestorów, które było widoczne w czasie wczorajszego handlu.

Zaskakujące minutki z Wysp

Protokół z ostatniego posiedzenia Banku Anglii przyniósł zaskakującą informację o poparciu wszystkich członków Komitetu Polityki Pieniężnej przy BOE dla utrzymania QE na poziomie 375 mld GBP. W reakcji na te informacje inwestorzy zaczęli kupować brytyjską walutę, lecz w późniejszych godzinach ruch ten został skorygowany pod wpływem wystąpienia szefa FED.

Dziwne dane z Polski

Jednym z najbardziej zaskakujących wczoraj dla polskich inwestorów odczytem były dane o produkcji przemysłowej w czerwcu, która nieoczekiwanie po odsezonowaniu wzrosła aż o 4,5% r/r. Naszym zdaniem wzrost ten mógł być spowodowany przez czynnik o charakterze jednorazowym i kolejne odczyty prawdopodobnie nie będą już tak pozytywne. Tym samym tak wysoka dynamika nie jest wcale potwierdzeniem oczekiwanego przez wielu inwestorów ożywienia w II połowie 2013 r.

Sezon wyników rozkręca się

Wyniki dwóch gigantów technologicznych były ważnym wydarzeniem wczorajszego dnia na rynkach w Ameryce. IBM pozytywnie zaskoczył inwestorów zyskiem na akcję oraz wyższymi prognozami dla kolejnych kwartałów. Wyniki Intela okazały się bliskie oczekiwaniom, lecz spółka obniżyła prognozy sprzedaży w kolejnych kwartałach z powodu malejącej sprzedaży pecetów, które wypierają tablety i smartphony. Podobnie jak wyniki Intela inwestorzy przyjęli raport American Express. Wyniki spółki okazały się lekko lepsze od oczekiwań, lecz informacje o wynikach w przyszłych kwartałach przestraszyły wielu inwestorów, przez co akcje producenta kart płatniczych traciły na wartości.

Na wykresach:

EURUSD, H4 – eurodolar nie był w stanie pokonać wczoraj kluczowego miejsca oporu, które rozciąga się pomiędzy poziomami 1,3172 – 1,3206. W konsekwencji została pokonana linia trendu wzrostowego poprowadzona po ostatnich minimach, co zwiększa szansę na wykreowanie ruchu spadkowego. Najbliższe wsparcie wypada w rejonie 1,2993, a kolejne dopiero w okolicach 1,2898, gdzie znajduje się lokalny wierzchołek. Przy obecnych poziomach można się również doszukiwać formacji podwójnego szczytu. Wydaje się, że jedynie wyjście nad 1,3206 może negować tę strukturę, co mogłoby prowadzić rynek w okolice FE 61,8% - 1,3271.

GBPUSD, H4 – po publikacji protokołu z ostatniego posiedzenia BoE para GBPUSD zwyżkowała do najwyższych poziomów od początku miesiąca. Wzrost ten jednak jest już korygowany, a wybicie 1,5221 okazuje się nietrwałe. Tym samym wiele będzie zależało od zachowania kursu przy głównej linii trendu wzrostowego. Jeśli zostanie ona pokonana, to kupujący funta skapitulują i kurs będzie mógł zniżkować do zarysowanych wsparć 1,5079-1,5044. Scenariuszowi wzrostowemu może sprzyjać jedynie ponowne wyjście nad 1,5221.

Źródło: Paweł Kordala, Daniel Kostecki, Mateusz Adamkiewicz, XTB SA
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.