7,5%, oficjalnie

7,5%, oficjalnie
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2013-07-15 (09:24)

Zgodnie z podanymi dziś danymi chińskiego rządu, wzrost gospodarczy w drugim kwartale roku wyniósł 7,5% w skali roku i 1,7% q/q. Chińskie statystyki cieszą się jednak na rynku coraz mniejszym zaufaniem. W tym tygodniu inwestorzy czekać będą na wystąpienia szefa Fed, który przyczynił się do sporych zmian cen w ubiegłym tygodniu. Na dobre rozkręca się też sezon wyników.

Wzrost zgodny z oczekiwaniami, jednak pytań coraz więcej

Wzrost na poziomie 7,5% jest o tyle podejrzany, iż właśnie taki jest cel rządu na ten rok. Pikanterii sprawie dodaje fakt, iż w ubiegłym tygodniu minister finansów powiedział, iż spodziewa się spowolnienia do poziomu 7% w tym roku. Jego słowa zostały szybko sprostowane przez rządową agencję Xinhua, która wydała komunikat, iż 7,5% w tym roku jest jak najbardziej realne do osiągnięcia. Mając na uwadze, iż chińskie dane o PKB to w ogromnym stopniu szacunek (Chiny, pomimo bardzo dużej gospodarki i raczej skromnych osiągnięć w dziedzinie statystyki publikują dane o PKB jako pierwszy duży kraj, w zaledwie 15 dni po zakończeniu kwartału), można mieć obawy, iż został on nagięty na potrzeby rządu. Dane absolutnie nie oznaczają, iż nie ma problemu spowolnienia, natomiast zmniejszają prawdopodobieństwo wdrożenia przez rząd działań mających przyspieszyć wzrost. Ewentualne efekty czerwcowego mini-kryzysu na rynku bankowym w Chinach powinniśmy zobaczyć w statystykach trzeciego kwartału.

Bernanke po raz drugi

W ubiegłym tygodniu największe ruchy – wzrosty na EURUSD i rynkach akcji, nastąpiły właśnie po wystąpieniu Bernanke, który zaznaczył, iż amerykańska gospodarka potrzebuje luźnej polityki pieniężnej. Szef Fed będzie miał okazję rozwinąć ten wątek podczas wystąpień przed komisjami Kongresu w środę oraz czwartek. Reakcja rynku w tym przypadku jest sporą niewiadomą. Bernanke będzie bowiem mówił o ograniczaniu QE3 (które naszym zdaniem nastąpi we wrześniu) i jednocześnie będzie podkreślał, iż nie oznacza to zacieśniania polityki. Warto zwrócić uwagę, iż rentowności po wypowiedzi Bernanke w ubiegłą środę spadły, ale nie na tyle, aby uzasadnić tak silną reakcję na rynku walutowym, czy na rynkach akcji.

Banki oraz techy zdominują tydzień

Na chwilę obecną wyniki spółek w USA, które generalnie są dobre, mają nieco mniejsze znaczenie, niż to co mówi szef Fed. Jednak nie zmienia to faktu, iż jesteśmy na początku kluczowego tygodnia sezonu, a indeks S&P500 dopukuje się do maksimów. Dziś o 14.00 poznamy wyniki Citigroup, jutro opublikuje je m.in. Yahoo, w środę Bank of America oraz Intel, w czwartek Google, Verizon i Morgan Stanley, zaś w piątek GE.

Sprzedaż, Asmussen, CPI

Poza raportem Citi dziś poznamy dane o sprzedaży detalicznej w USA (14.30, konsensus +0,8% m/m) oraz dane o aktywności w lipcu z rejonu Nowego Jorku. Ponadto czeka nas kolejne wystąpienie Asmussena (z EBC, 17.00), który w ubiegłym tygodniu „doprecyzował” znaczenie przedłużonego okresu, wprowadzając Bank w zakłopotanie (Bank prostował później jego słowa). Asmussen z pewnością będzie znów o to pytany, choć tym razem może wypowiadać się bardzie dyplomatycznie. W Polsce opublikowane będą dane o inflacji. Oczekujemy odczytu na poziomie 0,4% R/R, podczas gdy konsensus to 0,3%.

Na wykresach:

EURUSD, W1 – Notowania cofają się spod okrągłego poziomu 1,3200, który wraz z linią poprowadzoną po szczytach jest średnioterminowym oporem dla rynku. Co więcej, ostatni wzrost może być traktowany jako cześć korekcyjnej podfali drugiej „ii” oraz jako część prawego ramienia w kolejnej formacji RGR. W związku z tym nadal dość prawdopodobnym będzie ruch w kierunku wsparć wyznaczonych przez lokalne dołki oraz ekspansję 61,8% (ok. 1,2800-1,2746). Dopiero po ich pokonaniu będzie mogła rozwinąć się fala trzecia w fali trzeciej. Dalsze miejsce wsparcia to 1,2450, a bardziej odległy opór wypada przy 1,3415 i to dopiero jego pokonanie może zmienić układ sił na rynku.

S&P500 (kontrakt), D1 – kontrakt na amerykański indeks S&P500 zamknął się już na najwyższych poziomach w historii. Obecnie można zatem oczekiwać, że również zostanie pokonany ostatni szczyt „intraday”. W konsekwencji notowania, poruszając się wewnątrz niebieskiego kanału trendowego, będą mogły zmierzać nawet do ekspansji 100% mierzonej na podstawie wcześniejszej korekty prostej ABC – 1707 pkt. Dopiero wybicie dołem z kanału może prowadzić rynek w okolice 1648 pkt.

Źródło: dr Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.