Sierpniowy dołek znów zagrożony

Sierpniowy dołek znów zagrożony
Komentarz Expandera
Data dodania: 2007-12-20 (09:32)

Wszystko wskazuje na to, że 2007 r. będziemy kończyć w minorowych nastrojach. Chodzi nie tylko o to, że rynek jest bardzo słaby, ale istnieje równocześnie poważne zagrożenie, że jeszcze w tym roku dostaniemy poważny sygnał ostrzegający przed kontynuacją zniżki w pierwszej części przyszłego roku.

Chodzi o groźbę przełamania sierpniowych dołków przez nasz WIG oraz amerykański S&P 500. Polski indeks stanął już teraz przed tym testem, w Ameryce jeszcze trochę do niego brakuje. Wtorkowa oraz środowa walka o obronę tego wsparcia potwierdza tylko jego znaczenie, choć trzeba mieć świadomość, że w pewnej części słabość rynku jest związana z działalnością arbitrażystów zamykających swoje pozycje. To generuje dodatkową podaż. Gdyby jednak rynek był silniejszy aktywność tej grupy inwestorów nie byłaby aż tak zauważalna. Nie wydaje się przy tym, żeby zakłócała ona w istotny sposób obraz rynku.

Taka diagnoza znajduje uzasadnienie w napływających informacjach na giełdy. Większość z nich ma negatywne zabarwienie. Wczoraj od rana nastroje w Europie były słabe, gdyż rozczarował grudniowy indeks Ifo. Na krajowym podwórku obyło się bez zaskoczeń, bo Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie, a wzrost produkcji przemysłowej w listopadzie niewiele odbiegał od prognoz. Potwierdziło się, że RPP widzi wciąż wyraźne zagrożenia inflacyjne, a produkcja rośnie w umiarkowanym tempie. Najbardziej spektakularne doniesienia napływały jednak z Ameryki. Zaczęło się od mocnego rozczarowania wynikami Morgan Stanley. Zanotował pierwszą w historii kwartalną stratę, która była pochodną 9,4 mld USD odpisów związanych z utratą wartości przez inwestycje połączone z rynkiem hipotecznym. Źle wypadły dane o liczbie nie spłacanych kredytów hipotecznych. W skali roku utrzymuje się bardzo wysoka dynamika wszczynanych procedur zajęć domów nie wywiązujących się z zobowiązań dłużników. Jednocześnie gwałtownie załamało się zainteresowanie kredytami hipotecznymi. Spadek w minionym tygodniu był największy od 2004 r. Znalazł tu odzwierciedlenie ostatni wzrost rentowności obligacji, który podniósł oprocentowanie kredytów. Standard&Poor’s obniżył perspektywę ratingów dwóm dużym emitentom obligacji. Powodem były pogarszające się oczekiwania dla papierów wartościowych powiązanych z rynkiem subprime. Ciekawe wnioski płynęły też z ankiety Merrill Lynch wśród zarządzających pieniędzmi. Aż o 60 pkt proc. większe było grono tych, którzy spodziewają się w ciągu 12 miesięcy pogorszenia wyników spółek na świecie, od tych którzy liczą na poprawę. To najgorszy wynik od 10 lat. Z dobrych wiadomości zwracał uwagę dalszy spadek stawek na rynkach międzybankowych. To wskazywało, że spektakularna interwencja banków centralnych, szczególnie Europejskiego Banku Centralnego, który zaoferował bankom komercyjnym równowartość pół biliona dolarów.

Przy natłoku złych wiadomości amerykańskie giełdy nie miały szans obronić się przed zniżką, choć w początkowej fazie środowej sesji przeważał umiarkowany optymizm. W sumie ruch w dół nie był jednak duży i raczej wskazywał, że inwestorzy powoli zaczynają żyć Świętami i Nowym Rokiem. To każe przypuszczać, że poważniejsze rozstrzygnięcia nie zapadną jednak w tym roku i indeksy dadzą radę utrzymać się w najbliższych dniach ponad sierpniowymi dołkami. Gdyby tak się nie stało otrzymalibyśmy jeszcze jeden sygnał słabości kupujących.

Najważniejsze wydarzenia z 19 grudnia 2007 r.:

* Listopadowa inflacja PPI w Niemczech wyniosła 2,5% wobec spodziewanych 2,1%
* Grudniowy indeks Ifo w Niemczech spadł do najniższego poziomu od dwóch lat. Wyniósł 103 pkt, co było wynikiem gorszym od spodziewanego
* RPP nie zmieniła stóp procentowych
* Listopadowa produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła o 8,3%, mniej niż się spodziewano, ceny producentów podniosły się o 2,6%, także mniej niż prognozowano

Dziś na rynkach
20 XII 2007 r.

* Bank Japonii pozostawił stopy procentowe na poziomie 0,5%, pierwszy raz od trzech lat przestrzegł przed spowolnieniem wzrostu gospodarki Kraju Kwitnącej Wiśni
* Ankieta Gfk w Niemczech pokazująca nastroje konsumentów na styczeń
* Wzrost PKB w Wielkiej Brytanii w III kwartale
* Cotygodniowy raport o liczbie nowych bezrobotnych w USA
* Amerykański PKB w III kwartale

Źródło: Katarzyna Siwek, Expander
Expander
Komentarz dostarczyła firma:
Expander
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku:
Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

2018-10-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej wciąż wyraźną przewagę ma strona popytowa. Notowania amerykańskiej ropy WTI zakończyły wrzesień silnym wzrostowym akcentem, docierając do okolic 73,50 USD za baryłkę i poruszając się w tych okolicach także dzisiaj rano. Tymczasem cena europejskiej ropy Brent dotarła do okolic 83 USD za baryłkę, tym samym wzbijając się na najwyższy poziom od 2014 roku.