Bernanke w Senacie i minutes z ostatniego posiedzenia

Bernanke w Senacie i minutes z ostatniego posiedzenia
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2013-05-22 (10:09)

Po całkiem spokojnej nocy na rynkach finansowych pomimo posiedzenia Banku Japonii oraz danych o handlu zagranicznym w Japonii, dziś inwestorzy z niecierpliwością będą czekać na zmienność, którą najprawdopodobniej przyniesie wystąpienie szefa FED przed Komitetem Ekonomicznym Senatu Stanów Zjednoczonych oraz publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC.

BOJ nic nie zmienia

Bank Japonii zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami nie zmienił swojej polityki monetarnej w stosunku do tego co obiecał w kwietniu. Bank utrzymał cel inflacyjny na poziomie 2% oraz chęć podwojenia bazy monetarnej w ciągu najbliższych dwóch lat. Przedstawiciele banku w komunikacie podkreślili, że ożywienie w gospodarce jest już widoczne i oczekują, że będzie ono nabierać tempa. Na rynku jena nie było widać żadnej reakcji na publikację komunikatu banku. Inwestorzy nie zareagowali także na słabe dane o handlu zagranicznym. Większy od oczekiwań deficyt wynikał ze słabości eksportu, którego mniejsza dynamika przypisywana jest czynnikom zewnętrznym.

Tak jak pisaliśmy już wielokrotnie w komentarzach słabość japońskiego jena to przede wszystkim zasługa cały czas krótkoterminowego kapitału spekulacyjnego. W fundamentalnych danych z japońskiego ministerstwa finansów cały czas nie widać silnego odpływu kapitału długoterminowego z kraju. To zaś sprawia, że hossa na USDJPY może w przyszłości skończyć się tąpnięciem podobnym do tego, jakie miało ostatnio miejsce na rynku metali szlachetnych. Zwłaszcza, że pro-inflacyjna polityka BOJ ma też swojego wady. Już wkrótce może ona zacząć coraz mocniej ciążyć budżetowi, który będzie musiał poradzić sobie z rosnącymi kosztami obsługi długu.

Co dalej z QE?

Wczoraj swoje stanowisko co do wielkości skupowania aktywów w ramach QE3 wyrazili szefowie FED z St. Louis (James Bullard) i z Nowego Jorku (William Dudley). Bullard ku zdziwieniu części inwestorów (widoczne po osłabieniu dolara ok. 17 wczoraj po południu) powiedział, że przy tak niskim ryzku wzrostu inflacji nie widzi na razie sensu w dostosowywaniu w dół QE3. Dudley zaś w swoim wystąpieniu powtórzył słowa z komunikatu FED, czyli nie wykluczył ani dostosowania w dół ani w górę. Dziś swoje trzy grosze dołoży Ben Bernanke, którego zachowanie może być zbliżone do postawy szefa FED z Nowego Jorku, zwłaszcza że ostatnie dane z USA nie wyglądają najlepiej. O 20 poznamy zaś minutes z majowego posiedzenia FOMC.

Wzrost produkcji w Polsce

Dane o produkcji przemysłowej w Polsce okazały się bliskie rynkowym oczekiwaniom. Produkcja wzrosła o 2,7% w ujęciu rocznym, najmocniej od października ubiegłego roku. Jednakże po wyeliminowaniu czynników sezonowych (większa ilość dni roboczych w kwietniu tego roku) produkcja była niższa o 0,3% r/r. Dane nie wyglądają najgorzej, lecz mogą lekko odsuwać perspektywę obniżki stóp w czerwcu, zwłaszcza że coraz więcej informacji z Europy (szczególnie z sektora motoryzacyjnego) wskazuje na lekkie ożywienie.

Na wykresach:

USDJPY, H4 - Dynamika osłabiania jena zmniejszyła się w ostatnim czasie. Rynek konsoliduje się, oscylując wokół poziomu 102,50. Dzięki temu na interwale H4 możemy zaobserwować potencjalną formację głowy z ramionami, gdzie obecnie powinno tworzyć się prawe ramię w tej strukturze. Dodatkowo jest ono na podobnej wysokości, co lewe ramię, a więc jest to struktura bardziej symetryczna. Klasycznym potwierdzeniem dla spadków będzie jednak dopiero przełamanie linii szyi, co wiązałoby się też z pokonaniem niebieskiej linii trendu, a to z kolei mogłoby prowadzić do testu poziomu 100,90 (modelowy zasięg dla RGRa). Alternatywnie na przedstawionym wykresie może tworzyć się formacja trójkąta symetrycznego.

EURUSD, H4 - Euro od początku tygodnia próbuje odrabiać straty. Kurs EURUSD po silnej zniżce, która doprowadziła rynek w okolice okrągłego poziomu 1,2800 zbliża się obecnie do miejsce oporu. Jest ono wyznaczone zarówno przez zniesienie 38,2% oraz przez górne ograniczenie w kanale trendowym, który wyznacza przeważnie cel dla fali czwartej. Stąd też można zakładać, że w okolicach 1,2950 zobaczymy ciekawą walkę o utrzymanie trendu spadkowego. Jeśli wspomniane miejsce oporu zostanie wybronione, to notowania powinny zacząć zmierzać na południe na fali piątej, kończąc cały układ spadkowy. W innym przypadku kolejne bariery dla kupujących euro są wyznaczone przez zarysowane zniesienia Fibonacciego.

Źródło: Paweł Kordala, Daniel Kostecki, X-Trade Brokers
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.
Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.