kolejne komentarze do QE

kolejne komentarze do QE
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2013-05-21 (10:46)

Fisher o QE3: Richard Fischer jeden z jastrzębi w składzie FOMC (lecz nie głosujący w tym roku) w wywiadzie dla CNBC ponownie opowiedział się za rozważaniem wycofywania się ze skupywania tak dużej ilości papierów przez FED.

Zwrócił on jednak uwagę, że tempo dostosowywania w dół ilości skupowanych aktywów w ramach QE3 nie powinno być zbyt gwałtowne. Dla rynku nie jest żadnym zaskoczeniem, że szef z Dallas ponownie zachęca do zmniejszania rozmiarów QE3, lecz słowa o ryzyku jakie niesie za sobą zbyt gwałtowne dostosowanie zostały przyjęte z ulgą przez część inwestorów, doprowadzając do odreagowania na metalach szlachetnych (tutaj z pewnością doszedł jeszcze czynnik short-squeezu) oraz na parach walutowych z dolarem. Wczorajsze zachowanie rynków w drugiej części dnia daje nam przedsmak tego, co może mieć miejsce w środę, gdy przed Kongresem wystąpi Ben Bernanke, a kilka godzin później upublicznione zostaną minutes FED-u z majowego posiedzenia.

Produkcja przemysłowa w Polsce

Wczorajszy dane o spadku zatrudnienia w kwietniu o 1% r/r (konsensus: -0,9%) wraz z ubiegłotygodniowymi danymi o PKB w I kwartale czynią obniżkę stóp procentowych w czerwcu coraz bardziej prawdopodobną. Dziś GUS opublikuje dane o produkcji przemysłowej w kwietniu. My oczekujemy odczytu na poziomie 0%, konsensus rynkowy kształtuje się na poziomie +2,8% r/r. W przypadku gdyby dane okazały się dużym negatywnym zaskoczeniem, mogą wręcz przesądzić o obniżce stóp przez RPP już w czerwcu.

Dane z rynku nieruchomości w Chinach

Dane o cały czas rosnących cenach nieruchomości w największych miastach w Chinach pokazują, że rządowi w Pekinie cały nie udaje się zdusić koniunktury na rynku, który w naszej opinii jest dużym zagrożeniem dla wzrostu gospodarczego w przyszłości. W kwietniu wzrost cen nieruchomości w 5 największych miastach przyspieszył na rynku pierwotnym do 9,8% r/r z 7,9% miesiąc wcześniej, na rynku wtórnym dynamika wzrosła zaś do 8% r/r z 6,8% w marcu. Rząd ma świadomość zbyt dużego udziału inwestycji na rynku nieruchomości w PKB Chin (ponad 14%) oraz chce obniżenia cen dla przeciętnych obywateli a to sprawia, że kolejne restrykcje wobec pożyczkobiorców oraz inwestorów są bardzo prawdopodobne. Mogą one być dużo silniejsze niż w marcu, zwłaszcza że jak pokazują ostatnie dane, poprzednie rozwiązania nie okazały się skuteczne. Nowe regulacje mogą zaś bardzo szybko zakończyć odreagowanie na chińskiej giełdzie, które obserwujemy od początku maja.

Szef SNB we Frankfurcie

Dziś na spotkaniu z dziennikarzami szef Banku Szwajcarii Thomas Jordan może ponownie odnieść się do rynkowych plotek o obniżce stopy depozytowej w Szwajcarii do poniżej zera oraz o podwyższeniu limitu EURCHF do 1,25. W przypadku zdementowania owych plotek kurs franka może ponownie próbować zbliżyć się w rejon 1,20.

Na wykresach:

Copper, W1 - Cena miedzi od kilku tygodni koryguje ostatnią silną przecenę. Na ruch wzrostowy od strony technicznej wpływa m.in. zaznaczona formacja harmoniczna oraz realizacja zysków po fali trzeciej, która jest dodatkowo równa 161,8% fali pierwszej. Aktualnie kluczowy poziom to lokalne minimum przy 7485 USD za tonę. Zgodnie z Teorią Elliotta fala czwarta nie powinna trwale naruszyć końca fali pierwszej, więc poziom ten musi być broniony, aby mogła powstać jeszcze spadkowa fala piąta. Natomiast zdaje się, że korekta na fali czwartej może być bardzo rozbudowana, ponieważ powinna dotrzeć do górnego ograniczenia w kanale spadkowym, a to może zająć wiele tygodni. Z kolei jeśli doszłoby do wyjścia nad 7485 USD, rynek mógłby następnie wybić się górą z zarysowanego kanału i kupujący mieliby otwartą drogę w kierunku oporu 8260 USD.

DAX, D1 - Kontrakt na niemiecki indeks DAX pokonał w ostatnim czasie wszystkie możliwe opory. Rynek wybił się górą z kanału wzrostowego oraz przekroczył równość wobec impulsu poprzedzającego rozbudowaną korektę nieregularną (ekspansja 100%). W rezultacie silny trend wzrostowy jest tutaj kontynuowany, a kolejny potencjalny cel wyznacza ekspansja 161,8%, która znajduje się w rejonie 8807 pkt. Natomiast najbliższe miejsce wsparcia dla notowań wyznacza górne ograniczenie w pokonanym kanale trendowym oraz wierzchołek fali B przy 8081 pkt.

Źródło: Paweł Kordala, Daniel Kostecki, X-Trade Brokers
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku: