kolejne komentarze do QE

kolejne komentarze do QE
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2013-05-21 (10:46)

Fisher o QE3: Richard Fischer jeden z jastrzębi w składzie FOMC (lecz nie głosujący w tym roku) w wywiadzie dla CNBC ponownie opowiedział się za rozważaniem wycofywania się ze skupywania tak dużej ilości papierów przez FED.

Zwrócił on jednak uwagę, że tempo dostosowywania w dół ilości skupowanych aktywów w ramach QE3 nie powinno być zbyt gwałtowne. Dla rynku nie jest żadnym zaskoczeniem, że szef z Dallas ponownie zachęca do zmniejszania rozmiarów QE3, lecz słowa o ryzyku jakie niesie za sobą zbyt gwałtowne dostosowanie zostały przyjęte z ulgą przez część inwestorów, doprowadzając do odreagowania na metalach szlachetnych (tutaj z pewnością doszedł jeszcze czynnik short-squeezu) oraz na parach walutowych z dolarem. Wczorajsze zachowanie rynków w drugiej części dnia daje nam przedsmak tego, co może mieć miejsce w środę, gdy przed Kongresem wystąpi Ben Bernanke, a kilka godzin później upublicznione zostaną minutes FED-u z majowego posiedzenia.

Produkcja przemysłowa w Polsce

Wczorajszy dane o spadku zatrudnienia w kwietniu o 1% r/r (konsensus: -0,9%) wraz z ubiegłotygodniowymi danymi o PKB w I kwartale czynią obniżkę stóp procentowych w czerwcu coraz bardziej prawdopodobną. Dziś GUS opublikuje dane o produkcji przemysłowej w kwietniu. My oczekujemy odczytu na poziomie 0%, konsensus rynkowy kształtuje się na poziomie +2,8% r/r. W przypadku gdyby dane okazały się dużym negatywnym zaskoczeniem, mogą wręcz przesądzić o obniżce stóp przez RPP już w czerwcu.

Dane z rynku nieruchomości w Chinach

Dane o cały czas rosnących cenach nieruchomości w największych miastach w Chinach pokazują, że rządowi w Pekinie cały nie udaje się zdusić koniunktury na rynku, który w naszej opinii jest dużym zagrożeniem dla wzrostu gospodarczego w przyszłości. W kwietniu wzrost cen nieruchomości w 5 największych miastach przyspieszył na rynku pierwotnym do 9,8% r/r z 7,9% miesiąc wcześniej, na rynku wtórnym dynamika wzrosła zaś do 8% r/r z 6,8% w marcu. Rząd ma świadomość zbyt dużego udziału inwestycji na rynku nieruchomości w PKB Chin (ponad 14%) oraz chce obniżenia cen dla przeciętnych obywateli a to sprawia, że kolejne restrykcje wobec pożyczkobiorców oraz inwestorów są bardzo prawdopodobne. Mogą one być dużo silniejsze niż w marcu, zwłaszcza że jak pokazują ostatnie dane, poprzednie rozwiązania nie okazały się skuteczne. Nowe regulacje mogą zaś bardzo szybko zakończyć odreagowanie na chińskiej giełdzie, które obserwujemy od początku maja.

Szef SNB we Frankfurcie

Dziś na spotkaniu z dziennikarzami szef Banku Szwajcarii Thomas Jordan może ponownie odnieść się do rynkowych plotek o obniżce stopy depozytowej w Szwajcarii do poniżej zera oraz o podwyższeniu limitu EURCHF do 1,25. W przypadku zdementowania owych plotek kurs franka może ponownie próbować zbliżyć się w rejon 1,20.

Na wykresach:

Copper, W1 - Cena miedzi od kilku tygodni koryguje ostatnią silną przecenę. Na ruch wzrostowy od strony technicznej wpływa m.in. zaznaczona formacja harmoniczna oraz realizacja zysków po fali trzeciej, która jest dodatkowo równa 161,8% fali pierwszej. Aktualnie kluczowy poziom to lokalne minimum przy 7485 USD za tonę. Zgodnie z Teorią Elliotta fala czwarta nie powinna trwale naruszyć końca fali pierwszej, więc poziom ten musi być broniony, aby mogła powstać jeszcze spadkowa fala piąta. Natomiast zdaje się, że korekta na fali czwartej może być bardzo rozbudowana, ponieważ powinna dotrzeć do górnego ograniczenia w kanale spadkowym, a to może zająć wiele tygodni. Z kolei jeśli doszłoby do wyjścia nad 7485 USD, rynek mógłby następnie wybić się górą z zarysowanego kanału i kupujący mieliby otwartą drogę w kierunku oporu 8260 USD.

DAX, D1 - Kontrakt na niemiecki indeks DAX pokonał w ostatnim czasie wszystkie możliwe opory. Rynek wybił się górą z kanału wzrostowego oraz przekroczył równość wobec impulsu poprzedzającego rozbudowaną korektę nieregularną (ekspansja 100%). W rezultacie silny trend wzrostowy jest tutaj kontynuowany, a kolejny potencjalny cel wyznacza ekspansja 161,8%, która znajduje się w rejonie 8807 pkt. Natomiast najbliższe miejsce wsparcia dla notowań wyznacza górne ograniczenie w pokonanym kanale trendowym oraz wierzchołek fali B przy 8081 pkt.

Źródło: Paweł Kordala, Daniel Kostecki, X-Trade Brokers
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.