Dziś decyzja RPP i dane o produkcji

Dziś decyzja RPP i dane o produkcji
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2007-12-19 (09:54)

WYDARZENIE DNIA: Rynek spodziewa się, że produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła w listopadzie o 8,9 proc. (wobec 10,6 proc. w październiku), a ceny produkcji wzrosły o 2,8 proc. (wobec 2,2 proc.). Najważniejszym pytaniem dnia jest jednak decyzja Rady Polityki Pieniężnej. Czy RPP może zmienić swoją tradycję pozostawiania bez zmian stóp procentowych w grudniu?

Zdania na ten temat są podzielone. Część ekonomistów uznała, że powaga sytuacji wymaga podwyżki już teraz, nie bacząc na obyczaje. Część jednak nie jest skłonna do pośpiechu, sądząc że podwyżka stóp z miesięcznym opóźnieniem nie zrobi większej różnicy, zresztą rynkowe stopy procentowe już i tak uwzględniły ją w cenach, zatem ruch RPP naprawdę nie ma i tak większego znaczenia, bo wyższe stopy - wynikające z grudniowej czy styczniowej podwyżki - są już dla uczestników rynku odczuwalne.

SYTUACJA NA GPW

Poziom emocji na wczorajszej sesji trudno opisać. Można go za to zmierzyć - skoro w ciągu godziny rynek spadł o 4 proc., by w natępne 60 minut tę stratę odrobić prawie w całości, świadczy to o dużym zaangażowaniu i kapitału i emocji właśnie. Obroty również dokumentują tę niespokojną sesję - podliczono je na 2,5 mld PLN, ale warto zauważyć, że spora ich część przypadła na akcje Pekao (683 mln PLN), co w pewnym sensie umniejsza wagę wtorkowej sesji.

Wczorajsza sesja nie daje żadnej odpowiedzi na pytanie, czy był to dzień odwrotu (w tym wypadku zakończenia spadków), choć tak właśnie powinien on wyglądać. Była to jednak wystarczająco mocna akcja popytu, by uniknąć wizji panicznej wyprzedaży na GPW, przynajmniej w najbliższym czasie.
Podrożały akcje 114. spółek, potaniały 179.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Amerykańskie indeksy wzrosły, lekko odreagowując dwie spadkowe sesje z początku tygodnia. S&P i Dow Jones zyskały odpowiednio 0,6 proc. i 0,5 proc. w wyniku decyzji ECB, który zasilił europejski system bankowy kwotą 500 mld EUR. Tak duża interwencja tej instytucji jest bezprecedensowa i świadczy o determinacji do zażegnania skutkom kryzysu kredytowego. Po tak pozytywnej informacji pół-procentowe wzrosty wyglądają dość skromnie, ale warto zauważyć, że miały miejsce przy wyższych obrotach niż na poprzednich dwóch notowaniach, są więc pewnym przejawem akumulacji. Najwięcej zyskały spółki energetyczne i odreagowująca wcześniejsze przeceny branża finansowa.

Poprawa nastrojów przyszła również na rynki wschodzące w Brazylii (Bovespa zyskał 2,1 proc.) i Azji (Hang Seng wzrósł 0,2 proc., Kospi o 1,2 proc.). Szósty dzień z rzędu traci natomiast japoński Nikkei.

OBSERWUJ AKCJE

Cersanit - przez trzy dni spółka została przeceniona o grubo ponad 10 proc., jednak na wczorajszej sesji po silnych spadkach na otwarciu udało się odrobić większość strat, a na wykresie świecowym powstała formacja młota. Jest to dosyć optymistyczny sygnał mogący sugerować odwrócenie trendu spadkowego, a wysokie obroty jedynie go potwierdzają. Wiele zależy od najbliższych sesji, kiedy kurs może bronić poziomu 62 proc. zniesienia poprzedniej fali wzrostów. Skuteczna obrona potwierdziłaby formację wspomnianego młota. Niemniej, źle wyglądają wskaźniki MACD i RSI, które wygenerowały sygnały sprzedaży, tak więc nadzieje akcjoariuszy mogą okazać się płonne.

KGHM - sytuacja wygląda bardzo podobnie jak w wypadku Cersanitu. Po silnych spadkach mieliśmy sesję odwrotu podczas wczorajszych notowań i utworzenie świecy w kształcie młota. Jest to pozytywny sygnał, dodatkowo potwierdzony przez obroty najwyższe od 5 miesięcy oraz dywergencję na RSI. Jeżeli dodamy do tego skuteczną obronę na wsparciu na 100 PLN, wydaje się, że najgorsze jest już za akcjonariuszami kombinatu.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

Lotos - otrzymał decyzję od Ministra Środowiska dotyczącą przedłużenia na okres 3-5 lat koncesji na poszukiwania złóż ropy i gazu ziemnego na obszarach morskich RP.

TVN - osoba z kierownictwa spółki sprzedała 10.000 akcji po średniej cenie 26,01 PLN.

Prokom - fundusze Pioneer Pekao Investment Management zwiększyły zaangażowanie w spółkę powyżej progu 5 proc.

ComArch - fundusze BZWBK AIB zwiększyły zaangażowanie w spółkę do 18,9 proc. (wcześniej 17,3 proc.).

IGroup - podniosła prognozy finansowe na 2007 rok. Przychody szacuje na 240 mln PLN (wcześniej 192 mln), a zysk netto na 9 mln PLN (wcześniej 8,4 mln).

KPPD - podała prognozy na 2008 rok. Przychody szacuje na 260 mln PLN, a zysk netto na 7,6 mln PLN.

ADS - członek rady nadzorczej kupił 30.000 akcji po cenie 0,75 PLN za jedną.

Stormm - poinformował o sprzedaży 440 kontraktów terminowych na indeks WIG20, co nastąpiło 17 grudnia 2007 roku. W związku z powyższą transakcją spółka nie posiada żadnych otwartych pozycji na tym instrumencie.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Tak jak i wczoraj - niczego nie można być pewnym na dzisiejszej sesji. Rynek obronił się wczoraj przed dużymi spadkami, ale nie wynika z tego jeszcze, że znajdzie się wystarczająco dużo chętnych do zakupów, żeby ciągnąć kursy w górę. Nawet gdyby tak się stało, to gwałtowny wzrost byłby tylko zachętą dla inwestorów, którzy chcą pozbyć się akcji, a tylko nie akceptują obecnych cen. Optymalne dla rynku byłoby uspokojenie nastrojów, choć na to akurat trudno liczyć, skoro za dwa dni wygasają grudniowe serie kontraktów terminowych, a za pięć sesji kończy się kalendarzowy rok.

Pozostaje obserwować rozwój wydarzeń. Prognozy wyjątkowo nie ma żadnej - nie byłaby bardziej prawdopodobna od wyniku rzutu monetą.

WALUTY

Wsparcie dla kursu euro utrzymuje się już czwarty dzień na poziomie 1,44 USD, choć dziś rano jest lekko naruszane (kurs spadł o kilkanaście punktów). Wskaźniki techniczne sugerują dalszy spadek euro, ale nie pierwszy już raz nie do końca można im ufać. Dziś rano poznamy nastroje niemieckich przedsiębiorców - być może to będzie języczek uwagi, który rozwiąże patową nieco sytuację.

Dziś rano jen nie zmienia wartości do dolara, za to drożeje o 0,2 proc. wobec euro.

Niewiele z tego wynika jednak, a przynajmniej nie dla złotego. Dolar kosztuje rano 2,512 PLN, euro 3,614 PLN, frank 2,175 PLN - zmiany do wczorajszego popołudnia są kosmetyczne.

SUROWCE

Cena ropy spadła o 2 proc. do poziomu 90 USD za londyńską baryłkę brent w wyniku obaw rynku o zapotrzebowanie na ten surowiec w związku z prognozą znacznego spowolnienia gospodarki amerykańskiej. Inwestorzy mogą mieć wątpliwości, czy cena na poziomie niespełna 7 proc. poniżej historycznych rekordów ma uzasadnienie fundamentalne. Wydaje się, że raczej nie, co pokazuje między innymi wykres miedzi.

Niemniej, ten surowiec wzrósł wczoraj w wyniku zwiększającego się popytu w Chinach, które najwidoczniej uznały, że po silnych przecenach z ostatnich miesięcy ceny są wystarczająco atrakcyjne, aby wypełniać magazyny. Wskazują na to malejące zapasy miedzi na giełdzie w Szanghaju, gdzie tona tego surowca podrożała o 1,3 proc.

Przy niewielkich ruchach eurodolara, złoto uspokoiło się po wczorajszym wzroście i pozostaje na poziomie 802 USD za uncję.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.