Eksperymentalny szacunek polskiego PKB

Eksperymentalny szacunek polskiego PKB
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2013-05-14 (09:59)

Dzisiejszy dzień pomimo iż obfituje w duża ilość publikacji makroekonomicznych, to biorąc pod uwagę ich wagę nie powinien przynieść żadnych większych zaskoczeń ani zwiększonej zmienności. O godz. 10 tzw. szybki szacunek PKB w Polsce z I kwartał przedstawi GUS.

Godzinę później poznamy odczyt indeks instytutu ZEW, który wbrew pozorom jest słabym wskaźnikiem wyprzedzającym, albowiem opiera się na nastrojach analityków i inwestorów instytucjonalnych. W tym samym czasie dane o produkcji przemysłowej przedstawi Eurostat, lecz będą to dane za marzec, a więc dla rynków nie będą one miały większego znaczenia. Ciekawiej może być ok. godz. 18:00 gdy Jorg Asmussen, członek zarządu ECB, zacznie swoje wystąpienie podczas konferencji o bankowości w Berlinie, lecz trudno powiedzieć w jakim stopniu będzie nawiązywał do obecnych problemów ECB i sytuacji w strefie euro.

Eksperyment GUS-uPod koniec ubiegłego tygodnia GUS zapowiedział, że dziś o godz. 10 przedstawi odczyt tzw. flash PKB za I kwartał tego roku. Do końca nikt nie wie co będzie zawierała ta publikacja, lecz można oczekiwać, że chodzi jedynie o przedstawienie dynamiki samego PKB w pierwszych trzech miesiącach tego roku. Konsensus rynkowy zakłada dynamikę na poziomie 0,7% r/r. Nasza prognoza kształtuje się na poziomie 0,5% r/r. Dane te wraz z jutrzejszym odczytem inflacji mogą mieć spory wpływ na decyzję RPP w czerwcu.

Pomoc dla Cypru i Grecji zatwierdzona

Zgodnie z oczekiwaniami ministrowie finansów strefy euro zatwierdzili pomoc finansową dla Cypru oraz uzgodnili wypłacenie kolejnej transzy pomocowej dla Grecji. Informacje te oczywiście nie powinny niczego zmienić w percepcji inwestorów. Trudno oczekiwać także zaskoczeń podczas dzisiejszego spotkania ministrów finansów UE, podczas którego głównym tematem będzie budżet unijny, wokół którego przepychanki nigdy nie miały większego wpływu na nastroje na rynkach.

Dane o sprzedaży detalicznej neutralne

Wczorajszy odczyt danych o sprzedaży detalicznej w USA wbrew pozorom nie zmienia również nastawienia do gospodarki amerykańskiej. Sprzedaż z wyłączeniem samochodów spadła w kwietniu o 0,1% m/m, co odpowiadało konsensusowi rynkowemu. Natomiast dynamika roczna cały czas pozostaje na przyzwoitym poziomie: 3,7%.

Tanieją akcje chińskich deweloperów

Wczorajsze dane z chińskiego rynku nieruchomości, które pokazały bardzo silny wzrost cen w największych miastach w marcu, zapoczątkowały ponownie spekulacje o kolejnych działaniach rządu w Pekinie. Główny indeks giełdy w Szanghaju spadł dziś o ponad 1%, właśnie z powodu obaw o kondycje deweloperów, którzy najbardziej ucierpią w przypadku spadku cen nieruchomości, do czego usilnie dążą chińskie władze, zwiększając podatki od sprzedaży domów i mieszkań oraz podwyższając koszty kredytów hipotecznych.

Na wykresach:

EURPLN, D1 - Kurs pary EURPLN już od dłuższego czasu przebywa w konsolidacji. Jej główny przedział znajduje się pomiędzy poziomami 4,05-4,21, aczkolwiek wewnątrz tego zakresu też można znaleźć istotne miejsca wsparcia i oporu dla rynku. Są to przede wszystkim okolice 4,12 oraz 4,17, który to poziomy w ostatnim czasie skutecznie powstrzymywały obie strony, zarówno kupujących, jak i sprzedających złotego. Takie przedziały można wykorzystać do inwestycji w trendzie boczny, bądź po ich przełamaniu można oczekiwać, że kurs dotrze do kolejnej zarysowanej bariery.

US.500, D1 - Dynamika wzrostów na amerykańskiej giełdzie ostatnio zmalała. Obserwujemy to m.in. poprzez zatrzymanie się kontraktu na S&P500 w rejonie istotnego oporu. Mowa tutaj o górnym ograniczeniu głównego kanału wzrostowego, który tworzy się na tym rynku od końca ubiegłego roku. Zdaje się, że kupującym może zabraknąć siły na wyjście z kanału górą i dotarcie do ekspansji 261,8% mierzonej dla fali pierwszej (1661 pkt.). Z kolei pierwszym niedźwiedzim sygnałem świadczącym o możliwości powstanie większej korekty będzie stromej niebieskiej linii trendu wzrostowego. Dopiero wtedy notowania miałyby otwartą drogę przynajmniej w okolice 1595 pkt.

Źródło: Paweł Kordala, Daniel Kostecki, X-Trade Brokers DM S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku: