Eksperymentalny szacunek polskiego PKB

Eksperymentalny szacunek polskiego PKB
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2013-05-14 (09:59)

Dzisiejszy dzień pomimo iż obfituje w duża ilość publikacji makroekonomicznych, to biorąc pod uwagę ich wagę nie powinien przynieść żadnych większych zaskoczeń ani zwiększonej zmienności. O godz. 10 tzw. szybki szacunek PKB w Polsce z I kwartał przedstawi GUS.

Godzinę później poznamy odczyt indeks instytutu ZEW, który wbrew pozorom jest słabym wskaźnikiem wyprzedzającym, albowiem opiera się na nastrojach analityków i inwestorów instytucjonalnych. W tym samym czasie dane o produkcji przemysłowej przedstawi Eurostat, lecz będą to dane za marzec, a więc dla rynków nie będą one miały większego znaczenia. Ciekawiej może być ok. godz. 18:00 gdy Jorg Asmussen, członek zarządu ECB, zacznie swoje wystąpienie podczas konferencji o bankowości w Berlinie, lecz trudno powiedzieć w jakim stopniu będzie nawiązywał do obecnych problemów ECB i sytuacji w strefie euro.

Eksperyment GUS-uPod koniec ubiegłego tygodnia GUS zapowiedział, że dziś o godz. 10 przedstawi odczyt tzw. flash PKB za I kwartał tego roku. Do końca nikt nie wie co będzie zawierała ta publikacja, lecz można oczekiwać, że chodzi jedynie o przedstawienie dynamiki samego PKB w pierwszych trzech miesiącach tego roku. Konsensus rynkowy zakłada dynamikę na poziomie 0,7% r/r. Nasza prognoza kształtuje się na poziomie 0,5% r/r. Dane te wraz z jutrzejszym odczytem inflacji mogą mieć spory wpływ na decyzję RPP w czerwcu.

Pomoc dla Cypru i Grecji zatwierdzona

Zgodnie z oczekiwaniami ministrowie finansów strefy euro zatwierdzili pomoc finansową dla Cypru oraz uzgodnili wypłacenie kolejnej transzy pomocowej dla Grecji. Informacje te oczywiście nie powinny niczego zmienić w percepcji inwestorów. Trudno oczekiwać także zaskoczeń podczas dzisiejszego spotkania ministrów finansów UE, podczas którego głównym tematem będzie budżet unijny, wokół którego przepychanki nigdy nie miały większego wpływu na nastroje na rynkach.

Dane o sprzedaży detalicznej neutralne

Wczorajszy odczyt danych o sprzedaży detalicznej w USA wbrew pozorom nie zmienia również nastawienia do gospodarki amerykańskiej. Sprzedaż z wyłączeniem samochodów spadła w kwietniu o 0,1% m/m, co odpowiadało konsensusowi rynkowemu. Natomiast dynamika roczna cały czas pozostaje na przyzwoitym poziomie: 3,7%.

Tanieją akcje chińskich deweloperów

Wczorajsze dane z chińskiego rynku nieruchomości, które pokazały bardzo silny wzrost cen w największych miastach w marcu, zapoczątkowały ponownie spekulacje o kolejnych działaniach rządu w Pekinie. Główny indeks giełdy w Szanghaju spadł dziś o ponad 1%, właśnie z powodu obaw o kondycje deweloperów, którzy najbardziej ucierpią w przypadku spadku cen nieruchomości, do czego usilnie dążą chińskie władze, zwiększając podatki od sprzedaży domów i mieszkań oraz podwyższając koszty kredytów hipotecznych.

Na wykresach:

EURPLN, D1 - Kurs pary EURPLN już od dłuższego czasu przebywa w konsolidacji. Jej główny przedział znajduje się pomiędzy poziomami 4,05-4,21, aczkolwiek wewnątrz tego zakresu też można znaleźć istotne miejsca wsparcia i oporu dla rynku. Są to przede wszystkim okolice 4,12 oraz 4,17, który to poziomy w ostatnim czasie skutecznie powstrzymywały obie strony, zarówno kupujących, jak i sprzedających złotego. Takie przedziały można wykorzystać do inwestycji w trendzie boczny, bądź po ich przełamaniu można oczekiwać, że kurs dotrze do kolejnej zarysowanej bariery.

US.500, D1 - Dynamika wzrostów na amerykańskiej giełdzie ostatnio zmalała. Obserwujemy to m.in. poprzez zatrzymanie się kontraktu na S&P500 w rejonie istotnego oporu. Mowa tutaj o górnym ograniczeniu głównego kanału wzrostowego, który tworzy się na tym rynku od końca ubiegłego roku. Zdaje się, że kupującym może zabraknąć siły na wyjście z kanału górą i dotarcie do ekspansji 261,8% mierzonej dla fali pierwszej (1661 pkt.). Z kolei pierwszym niedźwiedzim sygnałem świadczącym o możliwości powstanie większej korekty będzie stromej niebieskiej linii trendu wzrostowego. Dopiero wtedy notowania miałyby otwartą drogę przynajmniej w okolice 1595 pkt.

Źródło: Paweł Kordala, Daniel Kostecki, X-Trade Brokers DM S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.
Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.