Decyzja pod presją

Decyzja pod presją
X-Trade Brokers Daily
Data dodania: 2007-12-19 (09:22)

Dziś RPP kończy dwudniowe posiedzenie i z pewnością nie będzie to symboliczne powstrzymanie się od zmiany stóp. Nawet bowiem jeśli Rada nie zmieni stóp, będzie to następstwem dość burzliwej zapewne dyskusji. Argumenty za podwyżką są dość oczywiste.

Rosnąca inflacja jest co prawda wynikiem szoków podażowych, jednak rosnące w coraz szybszym tempie płace, a także zadłużenie gospodarstw domowych wskazują na istotne ryzyko wystąpienia efektów drugiej rundy, kiedy to wyraźniej wzrastać będą ceny także w innych kategoriach. Z drugiej strony na szali leży pewnego rodzaju przewidywalność prowadzenia polityki monetarnej – grudniowe posiedzenie zawsze traktowane było raczej jako podsumowujące. Ponadto niektórzy członkowie Rady zapewne nie chcieli by być posądzeni o zbyt emocjonalne reagowanie na bieżące dane. Wreszcie ostatnie dni pokazały, że umocnienie złotego w przypadku kryzysu na większą skalę mogłoby być bardzo chwiejne. Oceniamy prawdopodobieństwa podniesienia stóp o 25 bp i pozostawienia ich na niezmienionym poziomie jako porównywalne.

Już prawdopodobnie po decyzji Rady poznamy listopadowe dane dotyczące produkcji przemysłowej i cen produkcji przemysłowej. Oczekujemy wzrostu produkcji przemysłowej na poziomie 6,2% r/r (w ujęciu nieodsezonowanym) oraz wzrostu cen producenta o 2,9% r/r.

Dziś podany zostanie również najważniejszy indeks koniunktury w Niemczech – IFO. W minionym miesiącu zaskoczył on wzrostem do poziomu 104,2 pkt. Tym razem rynek oczekuje spadku indeksu do poziomu 104 pkt.

Waluty – Czekając na (noworoczny?) impuls

Powoli kończy się seria publikowanych w grudniu danych i informacji i rynek walutowy, po gwałtownym umocnieniu amerykańskiej waluty w minionym tygodniu, przechodzi w stan wyczekiwania. Obserwowaliśmy to podczas wczorajszych notowań, które cechowały się relatywnie niewielką zmiennością. Rynek nie zareagował na dane z rynku nieruchomości w USA i do końca tygodnia – o ile nie dojdzie do nieoczekiwanego zwrotu na rynkach akcji – powinno być już raczej spokojnie. Może się więc okazać, że impulsem dla EURUSD będą dopiero publikowane w styczniu dane z rynku pracy za grudzień. Ciągle widoczna jest jednak dalsza presja na umocnienie dolara. Należy zauważyć, że wtorek był kolejnym dniem kiedy euro traciło tuż po otwarciu zarówno w Europie i USA i później mozolnie odrabiało straty, co wyglądało tak, jakby część inwestorów na wypadek dalszej aprecjacji USD pozbywała się euro już na początku notowań. Podczas notowań w Azji wahania były jeszcze niższe, EURUSD oscylował wokół 1,4410. Podobnie sytuacja wyglądała na pozostałych parach dolarowych. USDCHF notowany był dość stabilnie powyżej 1,1500, zaś USDJPY w okolicach 113,20. Największej presji poddany jest funt, który zbliża się do minimum po tym jak niższe od oczekiwań dane dotyczące inflacji w Wielkiej Brytanii zwiększają prawdopodobieństwo kolejnej obniżki stóp. W tej chwili para GBPUSD notowana jest na poziomie 2,0129. Podstawowym scenariuszem na najbliższy okres pozostaje dalej umocnienie dolara z poziomem 1,40 dla EURUSD jako potencjalnie silnym wsparciem.

Uspokojenie się sytuacji na EURUSD i poprawa sentymentu na europejskich parkietach wydatnie pomogły złotemu, który we wtorek odrobił nieco strat z poprzednich sesji. Nieco, ponieważ kurczące się wzrosty na Wall Street po południu przełożyły się na wzrosty EURPLN i USDPLN na zamknięciu. W ciągu dnia USDPLN umocnił się nawet do 2,5030 (z 2,5175 na poniedziałkowym zamknięciu), dzień kończy zaś na poziomie 2,5125. EURPLN dzienne minimum zaliczyło w okolicach 3,6100, na zamknięciu wyniosło natomiast 3,6180. Dziś na czynniki globalne nałoży się jeszcze reakcja na decyzję RPP. Ewentualna podwyżka przełożyłaby się z pewnością na umocnienie złotego (oczywiście przy założeniu, że nie dojdzie do znaczącego pogorszenia sentymentu na giełdach europejskich), nie można jednak wykluczyć, że gra na podwyżkę rozpocznie się jeszcze przed decyzją.

Surowce – Platyna przyciąga coraz więcej uwagi

Wczoraj po raz kolejny rosły ceny platyny. Z 1480 USD za uncję podrożała ona nawet do 1520 USD, choć pod koniec dnia ceny spadły do 1507 USD. Powody zwyżki są ciągle te same: silny popyt ze strony producentów samochodów i jubilerów napotyka ograniczenia w podaży, głównie ze strony RPA, gdzie spada wydobycie. Dodatkowo, jak już pisaliśmy, niepewny jest termin wydania rosyjskich koncesji eksportowych. W rezultacie ceny platyny wzrosły o ponad 12% w niewiele więcej niż miesiąc. Wzrosty cen tego metalu pomagają również innym szlachetnym kruszcom. Złoto zyskało wczoraj 1% (do 801 USD), srebro 1,2% (13,96 USD), zaś pallad 0,8% (355,50 USD).

Pogarszające się perspektywy globalnej koniunktury przełożyły się wczoraj na spadki cen ropy. Cena baryłki typu Brent wzrastała co prawda podczas notowań w Europie (z 90,50 USD do 92,50 USD), korzystając z dobrego sentymentu na giełdach, jednak gwałtownie spadła po otwarciu się rynków w USA. Spadki cen poniżej 90 USD coraz bardziej przybliżają nas do formacji głowy i ramion (widocznej na wykresie godzinowym od ostatniego dnia października). Przełamanie wsparcia w okolicach 86,35 USD mogłoby poprowadzić spadki nawet w okolice 77 USD. Dziś podane będą dane dotyczące zapasów w USA. Rynki oczekują spadku zapasów ropy o 1,5 mln baryłek, wzrostu zapasów benzyny o 800 tys. baryłek i spadku zapasów destylatów o 810 tys. baryłek. Amerykańskie rafinerie obniżają zapasy pod koniec roku, aby uniknąć płacenia podatków w niektórych stanach.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.