Teza o zmianie trendu znów nabiera mocy

Teza o zmianie trendu znów nabiera mocy
Komentarz Expandera
Data dodania: 2007-12-18 (10:39)

Nasz rynek na pierwszej sesji nowego tygodnia zaprezentował się gorzej od oczekiwań. Spadek był pokaźny i wyróżniał się na tle innych giełd. Z jednej strony można było go tłumaczyć oczekiwaniami na kontynuację zniżki na światowych parkietach, z drugiej stanowiła potwierdzenie negatywnego oddziaływania na koniunkturę kwestii związanych z odpływem środków z funduszy inwestycyjnych.

Nie ma znaczenia już teraz, czy rzeczywiście dalej one postępują, ale liczy się, jakie jest zapatrywanie na tę kwestię inwestorów. Skoro sądzą, że pogarszające się stopy zwrotu, mogą wpływać na decyzje osób wpłacających i wypłacających środki z funduszy inwestycyjnych, to nie pozostaje im nic innego, jak oczekiwać dalszych odpływów. To zaś negatywnie oddziałuje na koniunkturę giełdową.

Złym sygnałem jest to, że inwestorzy stali się bardzo wyczuleni na wszelkie obawy związane z przyszłą koniunkturą gospodarczą. Wczoraj od rana utrzymywało się negatywne nastawienie do bardziej ryzykownych inwestycji. Wpływ na to miały solidne spadki na azjatyckich rynkach, ale do optymizmu nie skłaniały równocześnie doniesienia z europejskiego rynku. W grudniu pogorszyła się znacznie sytuacja na rynku nieruchomości w Wielkiej Brytanii. Ceny domów znacznie spadły w porównaniu z poprzednim miesiącem. W skali roku jednak nadal utrzymuje się wzrost, co świadczy o znacznej skali wcześniejszej zwyżki. Znacznie spowolnił wzrost w sektorze usług w strefie euro, co wykazał grudniowy indeks PMI. Charakterystyczne też były obawy związane z pierwszą aukcją w ramach interwencji na rynku pieniężnym przygotowaną przez najważniejsze banki centralne. Rezerwa Federalna wpompowała w poniedziałek znaczne środki, ale w komentarzach przeważało przekonanie, że to nie uzdrowi sytuacji. Oprócz wielu innych negatywnych czynników, bardzo niekorzystnie na rynki oddziałuje teraz to, że są podejmowane działania, które jeszcze kilka tygodni temu były wykluczane. Mam na myśli zarówno aktywność banków centralnych, jak również na przykład przejmowanie wehikułów inwestycyjnych (SIV) w celu zapobieżenia ich bankructwu.

Po wczorajszej przecenie zarówno u nas, jak i na świecie, najbardziej realnym scenariuszem jest ponowne testowanie sierpniowych dołków. Koncepcja, której od jakiegoś czasu się trzymamy wydaje się słuszna. Wskazywaliśmy na silne wsparcie dla rynków w postaci minimum z sierpnia. Rzeczywiście indeksy obroniły się na tych poziomach. Wzrost, jaki po tym nastąpił, miał dać odpowiedź na pytanie o siłę kupujących. Poprawa koniunktury była dość skromna, odrabianie strat szło dość opornie, co wskazywało na korekcyjny charakter ruchu. Do tego nie zostały przełamane żadne ważniejsze opory, którymi dla WIG jest 12-miesięczna średnia krocząca, a dla sWIG80 oraz mWIG40 sierpniowe dołki. W tej sytuacji wyciągane w pierwszej połowie listopada wnioski, że mamy do czynienia ze zmianą trendu na zniżkowy przynajmniej w średnim terminie znów nabierają mocy.

Sesje w Azji były dziś spokojniejsze, co daje nadzieje na zatrzymanie spadku w Europie. Jednak będzie na rynkach zapewne nadal wyczuwalny niepokój, a wiązać się będzie z publikowanymi danymi z rynku nieruchomości w Ameryce. Przy obecnych nastrojach każde gorsze od spodziewanych wiadomości będą negatywnie wpływać na nastroje.

Najważniejsze wydarzenia z 17 grudnia 2007 r.:

* Grudniowy indeks cen domów w Wielkiej Brytanii odnotował spadek aż o 3,2% w porównaniu z listopadem, 12-miesięczna zmiana wyniosła 4,8%. To potwierdza pogarszanie się sytuacji na brytyjskim rynku i każe liczyć się z pojawieniem się w niedługiej perspektywie nowego ogniska kryzysu
* Indeks PMI sektora usług dla strefy euro za grudzień wypadł wyraźnie słabiej od oczekiwań (wyniósł 53,2 pkt), nieco lepiej wypadł PMI sektora przemysłowego (52,5 pkt)
* Listopadowy wzrost płac w Polsce był szybszy od prognozowanego i wyniósł 12%, zatrudnienie zwiększyło się o 5%
* Napływ środków z zagranicy do USA był w październiku znacznie większy niż się spodziewano i wyniósł 114 mld USD


Dziś na rynkach
18 XII 2007 r.

* Chiny rozważają dodatkowe obostrzenia kredytowe, by schłodzić gospodarkę, co źle wpływa na postrzeganie rynków azjatyckich i tworzy niekorzystny klimat wokół rynków towarów, szczególnie paliw i metali
* Listopadowa inflacja CPI w Wielkiej Brytanii
* Październikowy bilans handlowy strefy euro
* Listopadowa liczba pozwoleń na budowę i rozpoczętych budów w USA

Źródło: Katarzyna Siwek, Expander
Expander
Komentarz dostarczyła firma:
Expander
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.