Rynki się cieszą, ale czy słusznie

Rynki się cieszą, ale czy słusznie
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2013-03-25 (10:02)

Brak porozumienia z Cyprem owocujący opuszczeniem strefy euro przez ten kraj byłby oczywiście bardzo niepożądanym przez rynki scenariuszem. Nie dlatego, że niósłby za sobą bezpośrednie poważne konsekwencje dla europejskiego sektora bankowego, czy gospodarki, ale dlatego, iż oznaczałby niebezpieczny precedens, pokazujący, ...

... iż europejscy liderzy nie są gotowi ratować wspólnoty za wszelką cenę. To zaś oznaczałoby przywrócenie obaw o rozpad bloku, co jeszcze rok temu było po część przez rynki wyceniane. Jednak Europa nie ma specjalnie okazji do świętowania.

Zapłacą bogaci Rosjanie, prawdziwym przegranym jest Cypr

Według napływających informacji, osiągnięte dziś nad ranem porozumienie przewiduje likwidację drugiego największego banku na Cyprze (Laiki), z którego wyodrębnione zostaną dobre aktywa i depozyty do kwoty 100 tys. EUR i włączone do największego banku (BoC), który również zostanie zreformowany. Depozyty w Laiki powyżej 100 tys. EUR zostaną zamrożone do czasu zakończenia likwidacji, po czym pozostałe z nich środki zostaną wypłacone. Depozyty w BoC powyżej 100 tys. EUR również mają zostać obciążone, na razie nie wiadomo jednak w jakim stopniu. W zamian Cypr dostanie pomoc w kwocie 10 mld EUR. Na ten moment nie wiadomo kiedy otwarte zostaną cypryjskie banki. Z pewnością zastosowane będą kontrole kapitałowe, ograniczające wypływ środków z kraju, jak i wypłatę pieniędzy z banków. Na ten moment Cypryjczycy mogą wypłacać z bankomatów jedynie 120 EUR dziennie. Porozumienie nie musi być akceptowane przez cypryjski parlament, choć prawdopodobnie będzie potrzebowało aprobaty niemieckiego.

Rynki pozytywnie zareagowały na komunikat o porozumieniu, ale poza uniknięciem niekorzystnego precedensu, nie ma tu czego świętować. Europa przy okazji kryzysu cypryjskiego raz jeszcze zaprezentowała brak jednomyślności (przypominając, iż gdyby nie EBC, dziś moglibyśmy być w zupełnie innym miejscu), a jej problemy gospodarcze są dużo poważniejsze niż wpływ ekonomiczny kryzysu cypryjskiego na całą strefę (o czym poniżej). Największym przegranym kryzysu jest oczywiście Cypr. Kraj czeka kilka lat bolesnych oszczędności i niepewna przyszłość. Gospodarka Cypru oparta była o formułę raju podatkowego, która opiera się na wiarygodności rządu. Ta została utracona, przy znakomitej asyście krajów Europy Zachodniej. Nie będzie chyba nadużyciem stwierdzenie, iż kryzys cypryjski był na rękę liderom europejskim, którym zależało na zmianie statusu Cypru. Gdyby było inaczej, Cypr już dawno dostałby pomoc.

Europa ma poważniejsze problemy

Kryzys cypryjski przysłonił publikację danych z Europy, które tak naprawdę są dużo istotniejszą wiadomością dla inwestorów. W poprzednich miesiącach zwracaliśmy uwagę na to, iż poprawie danych z Niemiec nie towarzyszy podobna poprawa w innych krajach strefy, a we Francji sytuacja pogarsza się. W marcu francuskie dane były fatalne, sugerując, iż recesja w tym kraju pogłębia się. Do tego słabsze były też dane z Niemiec, wskazując, iż największa gospodarka Europy może nie poradzić sobie z zadaniem wyciągnięcia swoich partnerów z kryzysu. Problemy gospodarcze strefy mają liczne implikacje. Poza gorszymi perspektywami dla biznesu, rodzą się pytania o wiarygodność programów pomocowych, które fundują przecież nie tylko Niemcy. Europejskie rynki akcji otwierają się w poniedziałek blisko tegorocznych maksimów, prawda jest jednak taka, iż zasługują na głęboką korektę.

Wielki tydzień pod znakiem raportów z USA

Kalendarz w Wielkim Tygodniu na rynkach zdominowany zostanie przez publikacje danych z amerykańskiej gospodarki. Jutro poznamy odczyt najważniejszego indeksu nastrojów konsumenckich Conference Board, dane o zamówieniach dóbr trwałego użytku oraz dane o sprzedaży nowych domów. W czwartek poza cotygodniowym raportem o nowych bezrobotnych poznamy indeks Chicago PMI oraz finalne dane o PKB za czwarty kwartał. W piątek natomiast poznamy finalny odczyt marcowego wskaźnika nastrojów Uniwersytetu z Michigan. Lista ta jest długa, ale niekoniecznie musi zatrząść rynkami. Inwestorzy wiedzą, iż amerykańska gospodarka przyspieszyła i pytanie dotyczy nie tyle jak bardzo, co kiedy Fed zacznie wycofywać się z QE3. To zaś zależy w ogromnej mierze od rynku pracy, z którego raport poznamy już po świętach.

Na wykresach:

EURUSD, D1 – notowania pary EURUSD nadal pozostają w nietypowym kanale spadkowym; nietypowym, gdyż wyrysował się on po gwałtownej fali impulsu spadkowego (typowym byłby tu kanał nachylony wzrostowo); dlatego też nie można wykluczyć, iż para zrealizowała korektę nieregularną, po której nastąpi kolejny impuls spadkowy z celem 1,2658 (jako minimum); ten obraz może zostać zmieniony, jeśli kurs pokona górne ograniczenie kanału, w wyniku czego para mogłaby zwyżkować do 1,3164

S&P500 (kontrakt), D1 – cypryjski kryzys dla Wall Street skończył się jedynie konsolidacją; ważne rozstrzygnięcie na kontrakcie na S&P500 miało miejsce już w poniedziałek, kiedy wybronione zostało maksimum z lutego, w wyniku czego nastąpiła zamiana oporu we wsparcie; dzięki temu kontrakt uniknął większej przeceny, a dziś zaczyna notowania w pobliżu maksimów z tygodnia poprzedzającego; celem dla notowań jest górne ograniczenie kanału i kierunek wzrostowy pozostaje aktualny tak długo, jak wsparcie 1530 pkt. nie zostanie przełamane

WIG20 (kontrakt), D1 – warszawski rynek jest słaby na tle innych parkietów od początku roku, ale takiej sytuacji jak obecnie jeszcze nie było; podczas, gdy zachodnie parkiety otrząsnęły się z cypryjskiego zamieszania i próbują znów maksimów, kontrakt na WIG20 pozostaje na fali silnego impulsu spadkowego; potwierdza to bardzo konserwatywna reakcja na cypryjskie porozumienie; w tej sytuacji nasuwa się pytanie, jak wyglądać będzie nasz rynek, gdy na Zachodzie rozpocznie się prawdziwa korekta, która szczególnie w Europie jest więcej niż zasłużona; na ten moment zasięg dla realizowanej fali c/3 to minimum 2315 pkt.

Źródło: dr Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.