Inflacja wystraszyła inwestorów

Inflacja wystraszyła inwestorów
X-Trade Brokers Daily
Data dodania: 2007-12-17 (09:11)

Ceny rosną wszędzie i prawie wszędzie tempo ich wzrostu jest zaskoczeniem. Po tym jak dowiedzieliśmy się o wyższej inflacji w strefie euro i na krajowym podwórku, wyższą inflacją zaskoczyli też Amerykanie. Ceny wzrosły o 0,8% m/m, w dużej mierze w wyniku wzrostu cen żywności i paliw.

Ale nie tylko. Wzrost po wyeliminowaniu cen energii i żywności wyniósł 0,3% m/m. W skali roku CPI wynosi już 4,3%, zaś inflacja netto 2,3%. Inwestorzy obawiają się, że wzrost inflacji pokrzyżuje plany Zarządowi Rezerwy Federalnej, i ten nie spełni obecnych oczekiwań na dwa kolejne cięcia w pierwszym kwartale 2008r. Zaś scenariusz, w którym kulejącej gospodarce nie można pomóc obniżeniem kosztu pieniądza jest wyjątkowo niekorzystny dla posiadaczy akcji. W sytuacji narastającej presji inflacyjnej, wzrosty na giełdach mogą uratować jedynie dane sugerujące szybszy wzrost gospodarczy. Takiego przełomu z pewnością nie dostarczyły dane dotyczące produkcji przemysłowejw USA, która w minionym miesiącu wzrosła o 0,3% m/m. Było to co prawda więcej niż oczekiwał rynek (0,1% m/m), jednakże jednocześnie skorygowano w dół dane za poprzedni miesiąc.

W nadchodzącym tygodniu kluczowymi będą dane dotyczące rynku nieruchomości w USA, które opublikowane zostaną we wtorek. Inwestorzy oczekują spadku liczby nowych inwestycji mieszkaniowych z 1229 tys. w październiku do 1183 tys. w listopadzie, a także spadku pozwoleń na budowę o 20 tys. do 1150 tys.

W Polsce wydarzeniem tygodnia będzie środowa decyzja RPP w sprawie stóp procentowych. Ostatnie dane wskazują na rosnące prawdopodobieństwo pierwszej grudniowej podwyżki, choć uważamy, iż jest ono marginalnie niższe niż 50%. W tym kontekście ważne będą również dzisiejsze dane dotyczące rynku pracy za miniony miesiąc. Oczekujemy wzrostu wynagrodzeń o 11,5% r/r i zatrudnienia o 5,0% r/r.

Waluty – dolar coraz mocniejszy

Amerykańska waluta jest coraz silniejsza, jednak powody jej umocnienia się zmieniły. Pierwotnie odwrót ze szczytu na EURUSD (na poziomie 1,4965) motywowany był poprawą sentymentu na Wall Street. Tym razem inwestorzy zaczynają brać pod uwagę scenariusz, w którym Fed nie obniży stóp znacząco poniżej poziomu 4%. Tym samym powody, dla których euro miałoby kosztować powyżej 1,50 dolara się dezaktualizują, przynajmniej do czasu kiedy podwyżka stóp przez ECB nie będzie decyzją oczywistą. W piątek kurs EURUSD obniżał się przez cały dzień schodząc z poziomu 1,4650 do nawet 1,4415. Dziś w notowaniach azjatyckich oscylował wokół 1,4430, zaś najbliższe wsparcie to 1,4350.

Solidarnie z euro, choć w minimalnie mniejszej skali traciły również pozostałe główne waluty. Jen i frank są obecnie najtańsze (wobec USD) od niemal dwóch miesięcy. Kurs USDJPY wzrósł do 113,40 (choć w Azji obniżył się nieco, bo do ok.113,00), zaś USDCHF do 1,1530. Kurs GBPUSD przełamał wsparcie na poziomie 2,0245 (które zostało wyznaczone spadkiem po dość nieoczekiwanej obniżce stóp przez Bank Anglii) i znajduje się na poziomie najniższym od połowy września (2,0185). Na wszystkich powyższych parach widać wyraźnie ruchy korekcyjne, jednak zasięg ewentualnej korekty rozstrzygną – być może już w tym tygodniu – dane makroekonomiczne.

Tak silne ruchy na międzynarodowym foreksie nie mogły nie mieć wpływu na notowania złotego, zwłaszcza że w ostatnich tygodniach silnie zyskiwał on na wartości. Powody piątkowych zmian na EURUSD były wyjątkowo niekorzystne dla walut rynków wschodzących. Po pierwsze kombinacja rosnącego zagrożenia inflacyjnego i ciągle słabych perspektyw wzrostu powoduje oczywisty wzrost awersji do ryzyka. Po drugie, tak silny ruch na EURUSD sam w sobie przyczynia się do zamykania finansowanych w dolarze pozycji na rynkach takich jak polski. Nie jest zaskoczeniem więc wzrost USDPLN z poziomu 2,4550 do 2,50 i EURPLN z 3,5915 do 3,6090. Należy zwrócić uwagę, że silne dwudniowe osłabienie złotego – choć nie zwiastuje jeszcze dłuższej korekty – potwierdza opinię części członków RPP, iż ostatniego umocnienia złotego nie można w całości wliczać w projekcję inflacyjną. Jest to zatem argument przeciw grudniowej podwyżce.

Surowce – nadszedł czas testu

Spadek kursu EURUSD jest niewątpliwie testem siły popytu dla większości pozycji na rynku surowców. W piątek zmiany cen surowców nie były jednoznaczne, choć jedna sesja to za mało aby stwierdzić, że większość z nich byłaby odporna na silniejszy wzrost wartości dolara. Notowania ropy rosły tylko na początku dnia, zwyżkując do 93,30 USD za baryłkę w przypadku odmiany Brent. Później jednak spadek EURUSD przełożył się na prawie 2% zniżki i obecnie cena baryłki tylko nieznacznie przekracza 91,50 USD. Wśród surowców, które traciły było także srebro (-2%), złoto (-1%), cynk i aluminium (niecałe 0,5%). Zyskała natomiast miedź (1%), a także platyna i pallad (po 2%). W ostatnim przypadku motywem wzrostu jest rosnący popyt, głównie ze strony producentów części samochodowych.

Zmiany EURUSD nadal nie mają wielkiego przełożenia na ceny żywności. Umocnienie dolara nie przeszkodziło cenom pszenicy i soi w ustanowieniu nowych rekordów na poziomach odpowiednio 1008,95 USD (za 100 buszli, wzrost aż o 5%) i 1173 USD (+2%). Do pszenicy dołącza również kukurydza, której ceny w piątek wzrosły do prawie 442 USD, co w skali minionego tygodnia oznacza zwyżkę o ponad 10%.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.