Dolar najmocniejszy od czterech miesięcy

Dolar najmocniejszy od czterech miesięcy
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2013-03-14 (10:00)

Kolejne dobre dane z amerykańskiej gospodarki nie pozostawiają wątpliwości, iż koniunktura w USA w pierwszym kwartale wyraźnie się poprawiła. Co ciekawe jednak na ten moment odmiennie reagują na te publikacje. To zaś oznacza, iż posiedzenie Fed w przyszłym tygodniu będzie miało bardzo duży wpływ na notowania. Dziś natomiast czekają nas tygodniowe dane w USA, a w Polsce dane o inflacji za luty.

Świetne dane o sprzedaży, dolar zyskuje

Sprzedaż detaliczna w USA w cenach bieżących wzrosła o 1,1% w skali miesiąca i był to najsilniejszy wzrost od pięciu miesięcy. Jednocześnie wzrost był podobny również po wyeliminowaniu sprzedaży samochodów (1%), co świadczy o tym, iż popyt w lutym wyraźnie wzrósł. Trzeba co prawda odnotować, iż wzrost ten następuje po czterech bardzo słabych miesiącach i choć roczna dynamika przyspieszyła do 4,7% jest to nadal mniej niż w pierwszym kwartale 2012, kiedy w każdym miesiącu było to powyżej 6%. Tym niemniej poprawa popytu wraz z poprawą aktywności i szczególnie wzrostem zatrudnienia świadczą o stabilności ożywienia w USA. Nawet jeśli ożywienie nieco spowolni w drugim kwartale to i tak poprawa będzie ewidentna.

To rodzi naturalnie pytanie o odpowiedź ze strony Fed. Naszym zdaniem Fed zacieśni politykę szybciej niż oczekuje tego rynek, ALE Bernanke nie przyzna tego w przyszłym tygodniu, dając być może jeszcze okno dla wzrostów na rynkach akcji (i szansę na odreagowanie na EURUSD). Rynek podchodzi do tej kwestii bardzo specyficznie – dolar umacnia się, tak jakby dyskontował już możliwą zapowiedź szybszego ograniczenia QE3. Tymczasem na rynku akcji nie widać takich obaw, ale co więcej nie rosną też rentowności długu. Być może ten dysonans rozwiąże właśnie wystąpienie szefa Fed, które nastąpi po opublikowaniu komunikatu w przyszłą środę.

Ogromny wzrost zatrudnienia w Australii

Ogromnym zaskoczeniem okazały się dane z australijskiego rynku pracy. Wzrost zatrudnienia wyniósł tam aż 71,5 tys., podczas gdy oczekiwano jedynie wzrostu o 10 tys. Ogromna większość to wzrost zatrudnienia na niecały etat (prawie 54 tys.), co może sugerować, iż ten niezwykły odczyt zostanie w przyszłym miesiącu skorygowany. Tym niemniej jeśli poprawa choć w części okaże się trwała będzie oznaczać to koniec cyklu obniżek stóp w Australii, przynajmniej do momentu wyraźnego pogorszenia chińskiej koniunktury. Tym samym oznacza to szansę na większy wzrost notowań AUDUSD, gdzie dzięki publikacji udało się otworzyć drogę do 1,06.

Dane z USA, CPI w Polsce, SNB i biuletyn EBC

Dziś w USA kolejne publikacje danych, w tym tygodniowe dane o nowych bezrobotnych (13.30, konsensus 348 tys.) i PPI (13.30, konsensus +0,7% m/m). Gdyby tygodniówki ponownie okazały się pozytywnym zaskoczeniem, mogłyby umocnić tendencję spadkową na EURUSD. W Polsce dane o inflacji za luty (14.00). Oczekujemy odczytu na poziomie 1,8%, ale warto pamiętać, iż ze względu na zmianę systemu wag odczyt charakteryzuje się sporą niepewnością (zrewidowane zostaną także dane za styczeń). Szczególnie gdyby inflacja okazała się sporo niższa, mogłoby to sprawić, iż powrócą spekulacje o obniżkach stóp, co mogłoby zaszkodzić złotemu. Jednak należy pamiętać, iż kurs złotego na moment obecny zależy przede wszystkim od czynników globalnych. Już o 9.30 poznamy komunikat Banku Szwajcarii. Nie spodziewamy się tu istotnych zmian. Dziś także zostanie opublikowany miesięczny biuletyn EBC, w którym często można odnaleźć ciekawe spostrzeżenia, szczególnie w odniesieniu do polityki monetarnej w Europie.

Na wykresach:

AUDJPY, W1 – dane z Australii okazały się wodą na młyn dla byków na AJ; para ta jest w bardzo silnym trendzie wzrostowym; na początku roku doszło tu do pokonania szczytów z ostatnich lat, a jednocześnie notowania wybiły się górą z kanału wzrostowego – nie ma zatem wątpliwości, iż realizujemy tu falę 3; zasięg obecnych wzrostów to może być aż 107,88 – są to zarówno szczyty sprzed kryzysu (z 2007 roku), jak i zasięg wybicia z wcześniejszej kilkuletniej konsolidacji; wsparciem jest dołek z lutego – odległe 92,70

EURUSD, D1 – byki przegrały batalię o 1,2965 (bronione wcześniej kilkukrotnie), a to oznacza, iż dojdzie najpewniej do pełnej realizacji formacji RGR, o której wielokrotnie pisaliśmy (z zasięgiem nieco poniżej 1,29) – być może nawet z pewną nawiązką; natomiast warto zwrócić uwagę, iż dynamika spadków wyraźnie wyhamowała, a to oznacza szansę na odreagowanie; takich szans można upatrywać też w powiązaniach pomiędzy rynkami – ostatnie spadki ED nie były potwierdzone zmianami premii od obligacji Południa (ta relacja wskazywałaby na wzrost pary do 1,32), nie rosną też amerykańskie rentowności; warto jednak poczekać przynajmniej na jakąś pro wzrostową formację świecową

Źródło: dr Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.