Dolar najmocniejszy od czterech miesięcy

Dolar najmocniejszy od czterech miesięcy
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2013-03-14 (10:00)

Kolejne dobre dane z amerykańskiej gospodarki nie pozostawiają wątpliwości, iż koniunktura w USA w pierwszym kwartale wyraźnie się poprawiła. Co ciekawe jednak na ten moment odmiennie reagują na te publikacje. To zaś oznacza, iż posiedzenie Fed w przyszłym tygodniu będzie miało bardzo duży wpływ na notowania. Dziś natomiast czekają nas tygodniowe dane w USA, a w Polsce dane o inflacji za luty.

Świetne dane o sprzedaży, dolar zyskuje

Sprzedaż detaliczna w USA w cenach bieżących wzrosła o 1,1% w skali miesiąca i był to najsilniejszy wzrost od pięciu miesięcy. Jednocześnie wzrost był podobny również po wyeliminowaniu sprzedaży samochodów (1%), co świadczy o tym, iż popyt w lutym wyraźnie wzrósł. Trzeba co prawda odnotować, iż wzrost ten następuje po czterech bardzo słabych miesiącach i choć roczna dynamika przyspieszyła do 4,7% jest to nadal mniej niż w pierwszym kwartale 2012, kiedy w każdym miesiącu było to powyżej 6%. Tym niemniej poprawa popytu wraz z poprawą aktywności i szczególnie wzrostem zatrudnienia świadczą o stabilności ożywienia w USA. Nawet jeśli ożywienie nieco spowolni w drugim kwartale to i tak poprawa będzie ewidentna.

To rodzi naturalnie pytanie o odpowiedź ze strony Fed. Naszym zdaniem Fed zacieśni politykę szybciej niż oczekuje tego rynek, ALE Bernanke nie przyzna tego w przyszłym tygodniu, dając być może jeszcze okno dla wzrostów na rynkach akcji (i szansę na odreagowanie na EURUSD). Rynek podchodzi do tej kwestii bardzo specyficznie – dolar umacnia się, tak jakby dyskontował już możliwą zapowiedź szybszego ograniczenia QE3. Tymczasem na rynku akcji nie widać takich obaw, ale co więcej nie rosną też rentowności długu. Być może ten dysonans rozwiąże właśnie wystąpienie szefa Fed, które nastąpi po opublikowaniu komunikatu w przyszłą środę.

Ogromny wzrost zatrudnienia w Australii

Ogromnym zaskoczeniem okazały się dane z australijskiego rynku pracy. Wzrost zatrudnienia wyniósł tam aż 71,5 tys., podczas gdy oczekiwano jedynie wzrostu o 10 tys. Ogromna większość to wzrost zatrudnienia na niecały etat (prawie 54 tys.), co może sugerować, iż ten niezwykły odczyt zostanie w przyszłym miesiącu skorygowany. Tym niemniej jeśli poprawa choć w części okaże się trwała będzie oznaczać to koniec cyklu obniżek stóp w Australii, przynajmniej do momentu wyraźnego pogorszenia chińskiej koniunktury. Tym samym oznacza to szansę na większy wzrost notowań AUDUSD, gdzie dzięki publikacji udało się otworzyć drogę do 1,06.

Dane z USA, CPI w Polsce, SNB i biuletyn EBC

Dziś w USA kolejne publikacje danych, w tym tygodniowe dane o nowych bezrobotnych (13.30, konsensus 348 tys.) i PPI (13.30, konsensus +0,7% m/m). Gdyby tygodniówki ponownie okazały się pozytywnym zaskoczeniem, mogłyby umocnić tendencję spadkową na EURUSD. W Polsce dane o inflacji za luty (14.00). Oczekujemy odczytu na poziomie 1,8%, ale warto pamiętać, iż ze względu na zmianę systemu wag odczyt charakteryzuje się sporą niepewnością (zrewidowane zostaną także dane za styczeń). Szczególnie gdyby inflacja okazała się sporo niższa, mogłoby to sprawić, iż powrócą spekulacje o obniżkach stóp, co mogłoby zaszkodzić złotemu. Jednak należy pamiętać, iż kurs złotego na moment obecny zależy przede wszystkim od czynników globalnych. Już o 9.30 poznamy komunikat Banku Szwajcarii. Nie spodziewamy się tu istotnych zmian. Dziś także zostanie opublikowany miesięczny biuletyn EBC, w którym często można odnaleźć ciekawe spostrzeżenia, szczególnie w odniesieniu do polityki monetarnej w Europie.

Na wykresach:

AUDJPY, W1 – dane z Australii okazały się wodą na młyn dla byków na AJ; para ta jest w bardzo silnym trendzie wzrostowym; na początku roku doszło tu do pokonania szczytów z ostatnich lat, a jednocześnie notowania wybiły się górą z kanału wzrostowego – nie ma zatem wątpliwości, iż realizujemy tu falę 3; zasięg obecnych wzrostów to może być aż 107,88 – są to zarówno szczyty sprzed kryzysu (z 2007 roku), jak i zasięg wybicia z wcześniejszej kilkuletniej konsolidacji; wsparciem jest dołek z lutego – odległe 92,70

EURUSD, D1 – byki przegrały batalię o 1,2965 (bronione wcześniej kilkukrotnie), a to oznacza, iż dojdzie najpewniej do pełnej realizacji formacji RGR, o której wielokrotnie pisaliśmy (z zasięgiem nieco poniżej 1,29) – być może nawet z pewną nawiązką; natomiast warto zwrócić uwagę, iż dynamika spadków wyraźnie wyhamowała, a to oznacza szansę na odreagowanie; takich szans można upatrywać też w powiązaniach pomiędzy rynkami – ostatnie spadki ED nie były potwierdzone zmianami premii od obligacji Południa (ta relacja wskazywałaby na wzrost pary do 1,32), nie rosną też amerykańskie rentowności; warto jednak poczekać przynajmniej na jakąś pro wzrostową formację świecową

Źródło: dr Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

08:05 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.