Japoński indeks Tankan spadł bardziej niż oczekiwano

Japoński indeks Tankan spadł bardziej niż oczekiwano
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2007-12-14 (10:27)

Indeks Tankan, którym co miesiąc Bank Japonii mierzy nastroje wśród japońskich przedsiębiorców przy pomocy ankiety, spadł do 19 punktów z 23 punktów poprzednio. Ekonomiści i analitycy spodziewali się, że indeks spadnie, ale tylko do 21 punktów. Tymczasem japońskie firmy obawiają się bardziej skutków spowolnienia gospodarczego w USA, ale także narzekają na umacniającego się jena, który ogranicza marże eksporterów.

Już w III kwartale zyski dużych spółek wzrosły tylko o 1,3 proc., wobec wzrostu o 10 proc.w II kwartale. Zyski małych firm spadły o 4 proc. Przewidywania na najbliższe trzy miesiące zakładają dalsze pogorszenie nastrojów wśród przedsiębiorców, co może odłożyć oczekiwaną podwyżkę stóp procentowych w Japonii.

SYTUACJA NA GPW

To nie była udana sesja. Już na otwarciu WIG20 stracił około 1 proc. Do godz. 13 trwała konsolidacja, która dawała nadzieję na odbicie w dalszej części sesji. Ale zamiast niego nadeszło przyspieszenie spadków - motorem było zachowanie giełd europejskich, w tym spadek londyńskiego FTSE o niemal 3 proc. Inwestorzy i w Europie i na świecie, wystraszyli się, że akcja banków centralnych anonsowana w środę wieczorem, której celem miała być poprawa płynności na rynkach finansowych, nie powiedzie się, a jej skutkiem może być wzrost inflacji.

Jedynym jaśniejszym punktem wczorajszej sesji w Warszawie był spadek obrotów - podliczono je na 1,6 mld PLN, a więc mniej niż w czasie środowej - wzrostowej - sesji.

Podrożały akcje 63. spółek, potaniały 223.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Wczorajsza sesja na Wall Street zaczęła się od kontynuacji spadków w wyniku rozczarowania inwestorów niepowodzeniem planu zwiększenia płynności na rynku kredytowym przez FED i najważniejsze europejskie banki centralne. Najchętniej pozbywano się akcji spółek finansowych, dla których zła sytuacja na wspomnianym rynku oznacza większe straty na koniec roku. Niemniej, obóz byków wykorzystał niskie obroty aby zaatakować w drugiej części sesji i zakończyć ją na lekkich plusach indeksów S&P i Dow Jones. Warto jeszcze zauważyć, że rynek zignorował bardzo pozytywną informację dotyczącą sprzedaży detalicznej w listopadzie, która wzrosła znacznie bardziej od oczekiwań. Po wczorajszej wyprzedaży dalej tracą indeksy giełd azjatyckich, co szczególnie dotyka tamtejsze rynki wschodzące - Kospi spadł o 1 proc. Ale Nikkei zyskał 2,4 proc., choć dzień zaczął jeszcze wyżej.

OBSERWUJ AKCJE

Agora - na środowej sesji kurs spółki przebił poziom 56,00 PLN i utrzymując się powyżej niego do końca sesji ustanowił nowe maksimum lokalne. Wczoraj z kolei, mieliśmy udaną obronę na tym poziomie, który teraz jest wsparciem. Jeżeli uda się je utrzymać również na następnych sesjach, możemy zobaczyć wzrost kursu powyżej poziomu 60 PLN, gdzie znajdują się kolejne opory. Taki scenariusz jest tym bardziej prawdopodobny, że od ponad roku spółka porusza się w stabilnym trendzie wzrostowym i nic nie wskazuje, aby ta tendencja miała się odwrócić.

Bioton - po silnych wzrostach z początku grudnia kurs spółki doszedł do poziomu 1,11 PLN i obecnie buduje na nim bazę do drugiej fali wzrostów. Malejące obroty sugerują, że wybicie z niej może nastąpić już na najbliższych sesjach. Oczywiście, nikt nie zagwarantuje dalszych wzrotów (tym bardziej, że MACD pokazuje spore wykupienie walorów spółki), tak więc sygnałem kupna będzie dopiero pokonanie poziomu 1,17 PLN, natomiast sygnałem sprzedaży spadek poniżej 1,04 PLN.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

Hutmen - podpisał umowę z Mennicą Polską na dostarczenie krążków monetarnych przez podmiot zależny - Walcownię Metali Dziedzice. Wartość umowy ustalono na 47,6 mln PLN, a jej termin realizacji na grudzień 2008 roku.

Hawe - spółka Presto (jeden z głównych udziałowców) wycofała swój kapitał z Hawe sprzedając 1.036.513 akcji za łącznie 10,3 mln PLN, które stanowią 22 proc. kapitału zakładowego.

Arteria - prezes zarządu kupił 1.327 akcji spółki po cenie 23,50 PLN za jedną.

BRE Bank - osoba zobowiązana sprzedała 275 akcji banku po cenie 530 PLN.

Jago - w wyniku dokonanych transakcji jeden z głównych udziałowców spółki (Park Bronisze) zmniejszył zaangażowanie o 300.000 akcji wartych 0,75 mln PLN.

Qumak-Sekom - rozwiązał umowę na świadczenie usług brokerskich z Domem Maklerskim PKO BP i wycofał swoje środki ulokowane na rachunku inwestycyjnym w tym podmiocie.

Kopex - spłacił 3 pożyczki zaciągnięte od swojego podmiotu zależnego Zabrzańskie Zakłady Mechaniczne.

Stormm - nie będzie informował o zajętych pozycjach na kontraktach terminowych pod warunkiem, że ich wielkość nie przekroczy 2.500 kontraktów. Zarząd motywuje to wzrostem wielkości aktywów spółki.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Ostatnie dni giełowe, to prawdziwy przeplataniec - sesje wzrostowe, zastępowane są przez spadki. Zgodnie z tą logiką dziś powinniśmy zobaczyć odbicie. Widzieliśmy je dziś także na giełdach azjatyckich, choć trzeba zauważyć, że indeksy Kospi, Hang Seng i Nikkei zakończyły dzień niżej niż go zaczęły, co bynajmniej nie jest optymistycznym sygnałem.

Warto zauważyć, że po wczorajszym spadku WIG dotarł do swojego dziennego dołka z czwartku rano i tu nastąpiła obrona rynku w końcówce wczorajszej sesji. Warto też pamiętać, że w czasie spadkowych sesji (wtorek i czwartek), wartość obrotów zmalała wyraźnie, co nie potwierdza przewagi kupujących.
Dlatego dziś spodziewamy się próby odbicia na GPW, ale nie można w żaden sposób przesądzić, że zakończy się ona powodzeniem.

WALUTY

Notowania euro utrzymują się dziś rano powyżej 1,46 USD i nie wygląda na to, by akurat dziś inwestorzy mieli ochotę wybić kurs z konsolidacji między 1,46-1,47 USD. Gdyby do takiego wybicia miało dojść - dziś, czy w kolejnych dniach - to bardziej prawdopodobny jest jednak ruch w dół.

Jen osłabia się dziś rano o 0,1 proc. do dolara i o 0,3 proc. wobec euro, ale także są to ruchy o małym znaczeniu technicznym.

Spadający jen to jednak zawsze dobra wiadomość dla złotego. Dziś zaczynamy dzień od kursu 2,454 PLN za dolara, 3,59 PLN za euro i 2,15 za franka. Dla całej trójki są to kursy nieznacznie niższe niż wczoraj wieczorem.

SUROWCE

Po silnych wahaniach w ostatnich dwóch dniach wykres ropy uspokoił się. Cena londyńskiej baryłki brent otworzyła się dziś rano 0,6 proc, wyżej na poziomie 92,80 USD. Niemniej, spodziewamy się utrzymania sporych wahań w najbliższych tygodniach, które są pochodną dużej niepewności co do spowolnienia w Stanach Zjednoczonych i jego przełożenia na popyt na ten surowiec.

Obawy o kondycję amerykańskiej gospodarki przekładają się również na taniejącą miedź. Na giełdzie w Szanghaju jej tona potaniała o 2,7 proc., a na londyńskiej LME wzrosła o 0,6 proc. (do poziomu 6.550 USD) odreagowując wczorajszy spadek o 3,6 proc.

Złoto znów kosztuje powyżej 800 USD za uncję. Drożejący eurodolar przełożył się na jednoprocentowy wzrost ceny tego kruszcu, która podskoczyła do poziomu 803 USD.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.