Co oznacza mocny ZEW

Co oznacza mocny ZEW
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2013-02-20 (09:52)

W poniedziałkowym komentarzu pisaliśmy, iż po niewielkiej korekcie indeksy europejskie znalazły się w kluczowym miejscu i dane z Niemiec mogą przesądzić o dalszym rozwoju sytuacji. Wczorajszy odczyt ZEW pomógł w zdecydowanym odbiciu od wsparć.

W Polsce podane były też lepsze od oczekiwań rynku (choć zgodne z naszą prognozą) dane o produkcji. W obydwu przypadkach należy jednak być ostrożnym z wyciąganiem zbyt optymistycznych wniosków. Dziś publikacje minutes banków centralnych w USA i Wielkiej Brytanii.

ZEW początkiem (kolejnej) dobrej serii?

Niemiecki indeks ZEW odnotował w lutym trzeci kolejny wyraźny wzrost do poziomu 48,2 pkt. – najwyższego od kwietnia 2010 roku. W styczniu silny wzrost ZEW zapowiadał podobne zmiany ważniejszych indeksów PMI i Ifo, co przełożyło się na wzrosty EURUSD i cen akcji w Europie. Ważniejszych, gdyż ZEW jest jedynie indeksem nastrojów analityków i inwestorów, pozostałe wskaźniki powstają na bazie ankiet wśród przedsiębiorców i menadżerów. Pytanie zatem, jaką wartość prognostyczną ma ZEW? Bazując na roku ubiegłym można powiedzieć, iż niestety niewielką. W 2012 roku w pierwszych miesiącach roku mieliśmy podobną sytuację. ZEW wzrósł już mocno w grudniu 2011 roku, a także w każdym z miesięcy pierwszego kwartału. Wzrósł jeszcze nieznacznie w kwietniu. Podobnie jak ZEW zachował się Ifo, rosnąc od listopada 2011 do kwietnia 2012. Tymczasem PMI dla przemysłu wzrósł w styczniu 2012, ale od lutego już zaczął zniżkować. Jak się później okazało to ten indeks najlepiej wskazał, iż rok 2012 będzie słaby dla niemieckiej gospodarki i całej Europy. Dlatego też na ZEW należy patrzeć z odpowiedniej perspektywy – pomógł on chwilowo rynkom (również domknąć nieco dywergencję z amerykańskimi indeksami), ale do oceny koniunktury (i tym samym dłuższej perspektywy dla rynków) musimy posłużyć się PMI dla przemysłu. Ten zostanie opublikowany w czwartek.

Produkcja nieznacznie w górę, kolejne miesiące „pod kreską”

Tak jak się spodziewaliśmy produkcja przemysłowa odnotowała w styczniu nieznaczny wzrost. W ujęciu rocznym wzrost ten wyniósł 0,3% (prognozowaliśmy wzrost pomiędzy 0 a 1%). Jakkolwiek były to dane znacznie lepsze niż zakładał rynek (konsensus w zależności od źródła zakładał spadek od -2,8 do nawet -4%) z wyciąganiem optymistycznych wniosków należy się wstrzymać. Poprawa w danych (w grudniu produkcja spadła o ponad 10%) to głównie jednorazowy efekt kalendarza – w grudniu był negatywny, w styczniu pozytywny i większość ekonomistów musiała tego efektu nie oszacować. Tym samym dane nie są argumentem przeciwko obniżce stóp w marcu ani za umocnieniem złotego (szczególnie wobec innych danych za styczeń – niskiej inflacji, a pomimo tego nadal ujemnej dynamiki realnego funduszu płac).

Abe potwierdza słowa Aso

Wczoraj pisaliśmy o tym, iż minister finansów Japonii Taro Aso powiedział, iż nie ma planów powołania funduszu, który miałby kupować zagraniczny dług, mimo iż wcześniej premier Abe sugerował, iż taka opcja istnieje. Tę rozbieżność jednak wczoraj skorygował premier sugerując, iż w obecnych okolicznościach nie ma potrzeby powołania takiego funduszu. To dobra wiadomość dla jena i czynnik, który może dołożyć się do korekty na parach z JPY. Na większe cofnięcie nie pozwoliły jednak do tej pory wzrosty na rynkach akcji.

Dziś minutes FOMC i Banku Anglii

Dziś kluczowymi wydarzeniami będą publikacje protokołów z posiedzeń Fed i Banku Anglii. W obydwu przypadkach nie należy oczekiwać zaskakujących zmian, jednak mimo wszystko nie można wykluczyć wpływu na rynki. W USA jest jeszcze zbyt wcześnie (dla Bernanke) aby mówić o zacieśnieniu, ale ryzyko jest po stronie umocnienia dolara, gdyby w minutes znalazła się wzmianka o dłuższej dyskusji nt. exit strategy. Podobnie dużych zmian nie należy oczekiwać w przypadku BoE, ale mimo to publikacja minutes (10.30) często ma spory wpływ na GBP.

Na wykresach:

Eurostoxx50 (kontrakt), D1 – w poniedziałek pisaliśmy o kluczowym teście poziomu 2600 pkt. na kontrakcie na indeks Eurostoxx50 (symbol EU.50); bykom udało się ten bardzo ważny poziom (wcześniej były to lokalne szczyty z 2012 roku) obronić, w wyniku czego doszło do silnej fali zakupów; na moment obecny testujemy poziom 2667 pkt., który jest potencjalną linią szyi dla formacji podwójnego dna; realizacja tej formacji oznaczałaby powrót do trendu wzrostowego

USDJPY, H4 – kupujący na parze UJ wyraźnie stracili animusz; po wzrostach po komunikacie G20 para nie dotarła już do górnego ograniczenia kanału wzrostowego, a na moment obecny testujemy dolne ograniczenie; można też dostrzec potencjalną formację RGR, z linią szyi wypadającą w okolicach 92,70; natomiast nie należy zapominać, iż cały czas jesteśmy w trendzie wzrostowym; kupujący będą próbować bronić trendu przy poziomie 91,95 i przy 38 pkt. na RSI – dopiero pokonanie tych wsparć będzie sygnałem rozpoczęcia korekty

Źródło: dr Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.
Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.