Czekamy na rozwiązanie zagadek

Czekamy na rozwiązanie zagadek
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2013-01-31 (09:31)

Teoretycznie publikowane dziś dane w USA są mniej istotne niż choćby wczorajsze PKB. Wyjaśnią one jednak powstałe tydzień temu zagadki i odpowiedzą na pytania, czy aby na pewno koniunktura w przemyśle poprawia się, a spadek liczby zarejestrowań bezrobotnych to efekt poprawy sytuacji na rynku pracy.

Trudno powiedzieć, czy te dane przełożą sie na nastroje rynkowe. W ostatnim czasie rynek dostrzegał głównie korzystne publikacje, choć w pewnym momencie to będzie musiało się zmienić, tak jak nastroje zmieniły się w Warszawie, gdzie inwestorzy poważniej obawiają się następstw spowolnienia.

Fed nie zaskoczył, daje szansę innym…

Komunikat Fed po wczorajszym posiedzeniu nie mógł zaskoczyć – o jakiejkolwiek zmianie w polityce monetarnej na moment obecny nie może być mowy. Dodatkowo Komitet odnotował wyhamowanie wzrostu, przypisując to jednak czynnikom jednorazowym. Fed głosował w nowym składzie, w którym znalazł się jeden dysydent – Esther George. To zbyt mało aby zakłócić konsensus w FOMC. Do większych zmian może dojść w przyszłym roku, głosować będzie kilku bardziej jastrzębio nastawionych członków, a być może zmieni się też szef Fed. Rynki mogą zacząć żyć tym tematem w czwartym kwartale, ale tylko przy założeniu, że amerykańska gospodarka pozostanie na ścieżce ożywienia.

PKB negatywnie zaskoczył, dziś wyjaśnienie w kwestii tygodniówek

Ci, którzy snuli przed wyborami spiskowe teorie, iż administracja Obamy „podkręciła” wzrost gospodarczy w kluczowym trzecim kwartale zyskali właśnie nowy oręż. W czwartym kwartale PKB spadł o 0,1% (w ujęciu anualizowanym, czyli w ujęciu kwartalnym praktycznie nie zmienił się), po tym jak w trzecim wzrost wyniósł aż 3,1% (0,8% q/q). Rzeczywiście, w trzecim kwartale wzrostowi pomogły zdecydowanie wydatki federalne, szczególnie na obronę, podczas gdy ich spadek w ostatnim kwartale roku zabrał ze wzrostu ponad 1,2pp. Co więcej podobną negatywną kontrybucję miały zapasy. Ekonomiści często traktują te dwie składowe jako rezydualne i przykładają do nich mniejszą wagę – po ich wyeliminowaniu wzrost wyniósł 2,4% i był to drugi najlepszy kwartał w minionym roku (trzeci kwartał w tym ujęciu był najgorszy!). Pozostałe składowe były takie jak przewidywaliśmy – mocny wzrost wydatków na dobra trwałe, słaba konsumpcja prywatna i słaby eksport. Nie oznacza to jednak, iż można uznać, że amerykańska gospodarka rośnie bezpiecznie w tempie ok. 2,5%. Po pierwsze wydatki na dobra trwałego użytku zostały nieco „pożyczone” kosztem obecnego kwartału, po drugie zaś, dane pokazują, co czeka Amerykanów jeśli rząd w końcu zacznie oszczędzać, a konsumpcja prywatna do tego czasu nie wzrośnie.

Dziś natomiast czeka nas kolejna ciekawa publikacja – tygodniowe dane o nowych bezrobotnych, gdzie przez dwa tygodnie z rzędu widzieliśmy wyraźny spadek zarejestrowań. Wiele wskazuje na to, iż był to efekt czysto kalendarzowy i już dziś odczyt powróci w okolice 360-370 tys. Dane o 14.30. Być może kolejną zagadkę pomoże wyjaśnić Chicago PMI (15.45). Przypomnijmy, iż inne wskaźniki regionalne w styczniu były bardzo słabe, podczas gdy wskaźnik PMI markit (opublikowany w ubiegłym tygodniu) sugerował, iż koniunktura w przemyśle jest najlepsza od dwóch lat. Gdyby Chicago PMI to potwierdził, pomogłoby to podtrzymać dobre nastroje na rynkach.

EURUSD urwany ze smyczy, czy EBC zmieni zdanie?

Każdy pretekst jest w ostatnim czasie dobry dla kupujących na parze EURUSD. Wzrosty, które obserwujemy w styczniu to już nie tylko bezpośredni efekt zapowiedzi Draghiego, iż obniżki stóp są mało prawdopodobne. To skutek ogólnego przeświadczenia, iż EBC, próbując zachować ortodoksyjną postawę, przegrywa wojnę walutową. W sytuacji, gdy inwestorzy uciekają od jena, dolara, a ostatnio też funta i franka, euro pozostaje jedyną alternatywą spośród głównych walut. I choć to właśnie strefa euro potrzebuje relatywnie słabej waluty aby wydobyć się ze stagnacji, dzieje się dokładnie odwrotnie. Z obozów rządowych zaczynają płynąć narzekania na sytuację na rynku walut, ale to nie te głosy są kluczowe. Zdanie musi zmienić Rada EBC, której członkowie deklarując, iż nie komentują sytuacji na rynku walut, tak naprawdę zachęcali do kupowania euro. Zatem posiedzenie EBC w przyszłym tygodniu znów zapowiada się ciekawie…

Na wykresach:

EURUSD, H4 – na otwarciu rynków w Europie kurs EURUSD nieco zniżkuje, jednak nie zmienia to sytuacji technicznej na interwale H4, gdzie ciągle jesteśmy w agresywnym kanale wzrostowym; wsparcie wyznaczają okolice 1,35, gdzie mamy dolne ograniczenie tego kanału, jak i górne ograniczenie wcześniejszej konsolidacji – kupujący mogą próbować powrotu na rynek w tym miejscu; nawet jednak spadek poniżej 1,35 niczego nie przesądza – lokalny dołek w trendzie to 1,34 i dopiero jego pokonanie stworzyłoby zachęcającą sytuację dla sprzedających

WIG20, DAX30 (W.20, DE.30), H4 – na wykresach kontraktów na WIG20 i DAX30 pojawiła się ciekawa dywergencja; WIG20 zdecydowanie lepiej koreluje w ostatnim czasie z DAXem niż np. z S&P500; warto też zwrócić uwagę, iż na początku listopada to WIG20 pierwszy rozpoczął wzrosty, podczas, gdy na DAX trwała jeszcze korekta; być może teraz będzie na odwrót

Źródło: dr Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.