Wall Street sobie, main street sobie

Wall Street sobie, main street sobie
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2013-01-30 (09:28)

Main street w dół, Wall Street w górę. Main street to potocznie amerykański konsument, który na razie zdaje sie nie wierzyć w ożywienie amerykańskiej gospodarki. To jednak nie przeszkadzało wczoraj amerykańskim indeksom ustanowić nowych maksimów, co w przypadku S&P500 oznaczało pokonanie poziomu 1500 pkt.

Wall Street ignoruje dane, ale co ciekawe, polski rynek coraz bardziej ignoruje Wall Street. Zarówno złoty jak i WIG20 są pod presją, tak jakby inwestorzy nie wierzyli w trwałość sielanki za oceanem.

Indeks Conference Board w dół, S&P500 w górę

Opublikowany wczoraj indeks Conference Board potwierdził, iż mimo wypracowania przejściowego kompromisu ws. klifu nastroje gospodarstw domowych pogarszają się. Wskaźnik odnotował wartość 58,6 pkt., która to jest najniższa od listopada 2011 roku. Jednocześnie jest to trzeci kolejny spadek wartości indeksu, co oznacza ryzyko dla popytu konsumpcyjnego w amerykańskiej gospodarce, szczególnie wobec (raczej mniejszego niż większego) zacieśnienia fiskalnego. Rynki akcji zareagowały na indeks spadkiem o niecałe 0,5%, który trwał… 10 minut. Zaraz po tym S&P500 zaczął znów rosnąć, pokonując wyraźnie poziom 1500 pkt., tak w przypadku indeksu, jak i kontraktu. To pokazuje skalę ignorancji na amerykańskim rynku akcji. Jednocześnie przypomina sytuacje z 2008 i 2011 roku, kiedy podobne rozbieżności poprzedzały silne dostosowania rynkowe (oczywiście w dół).

Czy zamówienia pomogą amerykańskiemu PKB?

Dziś najważniejszą publikacją będą wstępne dane prezentujące amerykański PKB w ostatnim kwartale minionego roku. Po wyraźnym wzroście (3,1%) w trzecim kwartale, tym razem rynek oczekuje dynamiki na poziomie 1,5% (w ujęciu anualizowanym, a zatem ok. 0,4% q/q). Jest jednak sporo niewiadomych. Z jednej strony, sprzedaż detaliczna w minionym kwartale nie wyglądała najlepiej, rosnąc jedynie o 0,5% w cenach bieżących. Po dwóch miesiącach kwartału nieciekawie wygląda też eksport (-2,5%). Natomiast dzięki silnemu wzrostowi w grudniu zamówienia na dobra trwałego użytku (stanowiące ok. 7% PKB) wzrosły w kwartale aż o 6,4%, choć są na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego. Ten czynnik może sprawić, iż wzrost będzie nieco wyższy niż zakładany przez rynek, a rynki ostatnio bardzo selektywnie reagują na informacje (wybierając tylko te dobre). Warto jednak odnotować, iż w ujęciu r/r (które dobrze obrazuje trend) większość komponentów PKB wygląda gorzej niż w poprzednich kwartałach, a to oznacza, iż nie powinniśmy przesadzać z optymizmem w odniesieniu do amerykańskiej gospodarki. Dane o 14.30, wcześniej (14.15) raport ADP.

Fed może tylko czekać

Wszystko wskazuje na to, iż dzisiejsze posiedzenie Fed będzie formalnością. Po zastąpieniu operacji Twist FOMC powinien utrzymać parametry polityki pieniężnej na niezmienionym poziomie przynajmniej przez kilka miesięcy. Do tego zachęcają dane: jakkolwiek poprawa sytuacji w amerykańskiej gospodarce notowana od jesieni ubiegłego roku jest zauważalna, ciągle jest wiele niejednoznacznych sygnałów (jak choćby opisany Conference Board, czy najgorsze od 2009 roku odczyty wskaźników regionalnych). W tej sytuacji o jakimikolwiek zacieśnieniu nie może być mowy. Z drugiej strony sytuacja rynkowa jest tak dobra, iż Ben Bernanke nie musi jej kreować. Zdaje sobie on zapewne sprawę z tego, iż korekta wisi w powietrzu, dlatego też będzie chciał uformować komunikat tak, aby nie stał się on dla takiej korekty pretekstem. Publikacja komunikatu o 20.15.

Na wykresach:

EURUSD, H4 – pokonanie poziomu 1,34 miało dla notowań pary kluczowe znaczenie; wczoraj obserwowaliśmy udaną obronę tego poziomu w wyniku czego nastąpiła zamiana z oporu we wsparcie; wzrosty można opisać także za pomocą kanału wzrostowego, który daje kupującym ciągle sporo miejsca; przed zejściem poniżej 1,34 niedźwiedzie dotykają tego rynku na własną odpowiedzialność

USDJPY, H4 – wzrosty na Wall Street i EURUSD pomogły zakończyć niewielką realizację zysków na parze USDJPY; warto odnotować, iż punktem zwrotnym jest szczyt sprzed posiedzenia BoJ, czyli poziom 90,28; obserwujemy tu zatem zamianę oporu we wsparcie i tak długo, jak to wsparcie będzie bronione, trend będzie bezpieczny; pomijając sytuację sprzed BoJ dobrym sygnałem ostrzegawczym dla kupujących było osiągnięcie poziomu 80 przez RSI, a na chwilę obecną jest tam jeszcze trochę miejsca

Źródło: dr Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.