Obniżka o 50bp możliwa w lutym

Obniżka o 50bp możliwa w lutym
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2013-01-29 (10:23)

Za nami kolejny specyficzny dzień na rynkach finansowych. Na wielu „pomniejszych” rynkach fasada optymizmu naznaczona jest coraz większą ilością rys. Widać to doskonale w Polsce – na rynku złotego i GPW. Z większych rynków pod presją jest funt brytyjski.

Pewną nerwowość przejawia także EURUSD, choć dobijający się do poziomu 1500 pkt. indeks S&P500 na razie nie pozwala na głębszą korektę. Dziś w Polsce dane o PKB, a w USA indeks Conference Board.

Polska gospodarka spowalnia, czy prezes przyłączy się do wniosku o 50?

Dziś poznamy wstępne dane o polskim PKB w minionym roku. Na ich podstawie będzie można w przybliżeniu oszacować, o ile PKB wzrósł w ostatnim kwartale. Nasza prognoza to odpowiednio 2 i 0,8%. Rynkowy konsensus zakłada wzrost w 2012 roku o 2,1%, co implikuje wzrost w ostatnim kwartale o co najmniej 1,1%. Odczyty dotyczące PKB cechują się sporą niepewnością, choćby z powodu dużej zmienności zapasów, jednak naszym zdaniem odczyt powyżej 1% byłby zaskoczeniem. Oczekujemy spadku dynamiki eksportu, nakładów inwestycyjnych oraz konsumpcji w sektorze publicznym. Wzrosnąć może nieco dynamika konsumpcji w sektorze prywatnym, ale to za mało aby powstrzymać spadek tempa wzrostu, które w trzecim kwartale wyniosło 1,4%.

Dane mogą przesądzić o decyzji ws. stóp procentowych na posiedzeniu w lutym, gdyż jak się okazuje, jest ona ciągle otwarta. Opublikowany wczoraj przez NBP rozkład głosowań w Radzie jest niezwykle ciekawy. Okazuje się, iż w grudniu, podobnie jak w listopadzie, padły 4 głosy za obniżką stóp o 50 bp. Jednak skład głosujących był inny! Do obozu gołębi dołączyła nieoczekiwanie Z.Gilowska, jednak wniosku (popartego także A.Bratkowskiego, A.Glapińskiego i E.Chojną-Duch) nie poparł prezes Marek Belka, który głosował za taką obniżką w listopadzie. Najwyraźniej były premier uznał w grudniu, iż skoro Rada nie obniżyła stóp wyraźniej na początku (często uważa się, iż większy ruch powinien mieć miejsce w pierwszej fazie cyklu aby uformować oczekiwania), nie należy tego robić na kolejnych posiedzeniach. Być może jednak profesor Belka zmieni zdanie pod wpływem fatalnych danych makro, które nie pozostawiają wątpliwości, iż spowolnienie w Polsce będzie głębsze niż wcześniej sądził bank centralny, a jednocześnie inflacja przez dłuższy okres nie będzie zagrożeniem. Teraz, gdy obóz „prezydencki” w RPP został rozbity do obniżki o 50 bp wystarczy głos prezesa. To zaś oznacza, że jeśli dane o PKB będą słabe (szczególnie, gdyby przy dynamice za czwarty kwartał pojawił się minus, co miałoby znaczenie psychologiczne), złoty może zareagować zauważalnym osłabieniem, zwłaszcza, że i na rynkach globalnych robi się nieco bardziej nerwowo.

Gafa francuskiego ministra

Mnister pracy Michel Sapin powiedział we francuskim radio, iż rząd musi kontynuować program oszczędności i podwyżek podatków, gdyż tak naprawdę państwo jest w stanie bankructwa. Intencje ministra być może były dobre, ale minister finansów musiał się mocno napocić, aby dementować negatywny przekaz z obozu rządowego. Wypowiedź Sapina jest jednak na czasie. Podczas, gdy w ubiegłym tygodniu rynek skupił się na lepszych danych z Niemiec, francuskie dane były fatalne, a program rządowy raczej koniunkturze nie pomoże. Jak na razie rynki tego problemu nie dostrzegają. Premia od francuskich 10-latek względem niemieckich bundów oscyluje wokół 60 bps, podczas gdy jesienią 2011 roku dochodziła do 200 bps, mimo, iż wtedy Francja miała AAA od wszystkich 3 agencji, a teraz pozostał jej już tylko najwyższy rating od Fitch. Również notowania CAC40 nie reagują na gorsze dane, a w ostatnich dniach wyglądają nawet lepiej niż niemiecki DAX30! (więcej w części technicznej).

Na wykresach:

EURUSD, H1 – po zdecydowanym wyjściu górą (z dwutygodniowej konsolidacji) w drugiej połowie ubiegłego tygodnia para EURUSD ponownie konsoliduje się – tym razem w węższej formacji trójkąta, dostrzegalnej dobrze na interwale H1; na moment obecny testujemy dolne ograniczenie tej formacji; jednak o zmianie kierunku (choćby krótkoterminowej) na parze będziemy mogli mówić dopiero w przypadku pokonania strefy wsparcia 1,3392-1,34

DAX30, CAC40, m15 – notowania najważniejszych indeksów niemieckiej i francuskiej giełdy (symbole DE.30 i FRA.40) są ze sobą bardzo ściśle powiązane i zależność tę widać wyraźnie na różnych interwałach; nie zdołała jej naruszyć nawet jaskrawa różnica w danych – korzystnych dla DAX i niekorzystnych dla CAC; paradoksalnie to indeks CAC40 zachowywał się ostatnio nieco lepiej; gdyby miała powtórzyć się sytuacja z września ubiegłego roku (kiedy również dane z Francji były wyraźnie gorsze), role powinny się w najbliższym czasie odwrócić

Źródło: dr Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.