Dziś dane o inflacji w Polsce

Dziś dane o inflacji w Polsce
X-Trade Brokers Daily
Data dodania: 2007-12-13 (09:05)

Dziś kluczowym wydarzeniem dla inwestorów zajmujących pozycje na polskim rynku będą dane dotyczące cen konsumenta w listopadzie. Naszym zdaniem indeks CPI w relacji rocznej wzrośnie do 3,5-3,6% w porównaniu z 3,0% w październiku.

Gdyby jednak inflacja wzrosła jeszcze silniej, oznaczałoby to zwiększenie szans na podwyżkę stóp 19 grudnia. Stanowiłoby to zatem nienajlepsze wieści dla posiadaczy akcji, natomiast mogłoby przyczynić się do dalszego umocnienia polskiej waluty.

W Stanach Zjednoczonych podane będą dane dotyczące cen producenta oraz sprzedaży detalicznej w listopadzie. W pierwszym przypadku oczekiwany jest wzrost cen o 1,5% m/m, wobec wzrostu o 0,1% m/m w październiku. Oczekiwany jest także wzrost sprzedaży, o 0,5% m/m wobec 0,2% miesiąc wcześniej. Nie należy jednak oczekiwać, iż dane te będą miały bardzo duży wpływ na rynek, tak jak niewielki wpływ miały wczorajsze dane dotyczące bilansu handlowego. Jak podał departament handlu, deficyt w październiku wzrósł do 57,8 mld USD, wynosząc o 0,8 mld USD więcej niż oczekiwał rynek. Dla inwestorów jednak kluczowe są informacje dotyczące działań banków centralnych i to one powinny mieć zasadniczy wpływ na globalny sentyment do końca przyszłego tygodnia.

Waluty – wahania nastrojów

Mimo iż w ostatnich dniach na rynkach walutowych naprawdę sporo się dzieje, końcówka roku nie przynosi żadnych rozstrzygnięć. Najlepiej widać to na przykładzie jena, gdzie naprzemiennie ostre wzrosty i spadki odzwierciedlają wahania nastrojów. Zaraz po wtorkowej decyzji Fed-u inwestorzy ruszyli do kupowania japońskiej waluty w obawie o wzrost awersji do ryzyka. Ta sytuacja nie trwała jednak długo i już podczas notowań w Europie kurs USDJPY rósł powoli z 110,60 do 110,90. Kluczową była zapowiedź banków centralnych, iż zwiększą one skalę operacji reverse repo, zdejmując z inwestorów ryzyko kryzysu bankowego przed końcem roku. Spowodowało to skok USDJPY do 112,40 jednak wczorajszego popołudnia kurs zdążył obniżyć się do 111,75, w obliczu ostatecznie nie tak dobrej sesji giełdowej w USA. Podobne wahania, choć nieco mniejszej skali obserwujemy na EURUSD, który obecnie jest notowany w okolicach 1,4710. W obliczu takiego rozwoju sytuacji niewielkie znacznie miały dane dotyczące bilansu handlowego USA i trudno sobie wyobrazić, aby publikowane w najbliższym czasie dane mogły zasadniczo zmienić obraz sytuacji na foreksie.

Wczorajsze notowania na rynku złotego zakończyły sie na poziomach zbliżonych do wtorkowego zamknięcia, i to chyba w najlepsze sposób podkreśla rychłą poprawę nastrojów w odniesieniu do rynków wschodzących. Po wtorkowej decyzji Fed-u istniały uzasadnione obawy o silną wyprzedaż złotego i rzeczywiście otwarcie było słabe – kurs USDPLN wzrósł o 150 pipsów do ok. 2,44, zaś EURPLN o ponad 100 pipsów do 3,58. Lekka poprawa nastąpiła jednak już po otwarciu giełd, kiedy okazało się, że sentyment w Europie jest znacznie lepszy niż dzień wcześniej w USA. Dane dotyczące rachunku obrotów bieżących w Polsce nieznacznie osłabiły złotego, jednak przestało to mieć znaczenie po tym jak ogłoszony został wspomniany plan skoordynowanych działań największych banków centralnych. W reakcji na tę informację drożały instrumenty o podwyższonym poziomie ryzyka, a więc zyskiwał także złoty.

Surowce – żywność ponownie gorąca

Poprawa sentymentu na giełdach oraz informacja o akcji banków centralnych sprzyjały notowaniom cen ropy, cen które tak dynamiczne zwyżki notowały ostatnio pod koniec października, kiedy ceny podążały w kierunku 100 USD za baryłkę. Wczoraj ropa podrożała nawet do 94,20 USD za baryłkę Brent (wzrost o prawie 6 USD!), głównie z powodu oczekiwań, że wzrost gospodarczy nie będzie tak słaby jak wcześniej sądzono. W nocy notowania nieznacznie spadły, ale nadal baryłka kosztuje ponad 93 USD. Z technicznego punktu widzenia istotnym dla ropy Brent byłoby szybkie pokonanie poziomu 95 USD, co otworzyłoby drogę do nowych maksimów. Spadki groziłyby utworzeniem formacji głowy i ramion, co w konsekwencji mogłoby oznaczać zejście poniżej 80 USD za baryłkę. Relatywnie niewielki wpływ na ceny miały dane dotyczące zapasów w USA. Zapasy ropy spadły o 0,7 mln baryłek, zapasy benzyny wzrosły o 1,6 mln, zaś destylatów obniżyły się o 0,8 mln baryłek.

Dalej bardzo gorąco jest na rynku pszenicy i soji. Wczoraj nowe spekulacje dotyczące spadku zapasów tych towarów przyczyniły się do kolejnego gwałtownego wzrostu cen. Ceny pszenicy wzrosły o ponad 5% w okolice tegorocznego maksimum (z początku października) na poziomie 950 USD, zaś ceny soi zwyżkowały z poziomu 1130 USD do 1153 USD.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.