Wspólna akcja banków centralnych

Wspólna akcja banków centralnych
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2007-12-12 (23:05)

WYDARZENIE DNIA: Fed ma zamiar udostępnić europejskim bankom centralnym 24 mld dolarów by poprawić płynność dolara w Europie. Bank Anglii deklaruje pomoc dla banków komercyjnych. Ponadto amerykański bank rezerw federalnych zamierza przeprowadzić cztery aukcje pieniężne - w tym dwie jeszcze w tym roku - by zasilić dolarami rodzimy system bankowy.

Banki komercyjne mogą sięgnąć po 40 mld dolarów. Współpraca banków centralnych obejmuje FED, ECB, Narodowy Bank Szwajcarii, Bank Anglii i Bank Kanady. Celem działań jest poprawa płynności na rynku pieniężnym i odbudowa zaufania między bankami komercyjnymi, które teraz nie są chętne by wzajemnie pożyczać sobie pieniądze, co popchnęło w górę rynkowe stopy procentowe, mimo obniżenia głównych stóp przez banki centralne w USA, Kanadzie i Anglii. Rynki przyjęły te działania entuzjastycznie.

SYTUACJA NA GPW

Zgodnie z oczekiwaniami sesja zaczęła się od spadku. Zdawało się rano, że nie było innego wyjścia. Spadek jednak okazał się na tyle głęboki, że ceny akcji uznane zostały za na tyle atrakcyjne, by zacząć je kupować. Do końca dnia było już tylko lepiej, końcówka była już całkiem dobra - dzięki wiadomościom o akcji banków centralnych. Od porannego dołka WIG20 przewędrował dobre 100 punktów w górę. W mniejszym lub większym stopniu straty udało się także odrobić indeksom mWIG i sWIG, ale obydwa zakończyły dzień wyżej niż go zaczęły. Najważniejsze w tym wszystkim jest jednak potwierdzenie siły rynku przez obroty. Te podliczono na 2 mld PLN - więcej niż na wczorajszej spadkowej sesji. Są więc nadzieje na kontynuację wzrostów.

Dziś podrożały akcje 128 spółek, potaniały 167. Przewaga obrotów - to ważne - przy spółkach drożejących, jak dwa do jednego.

GIEŁDY W EUROPIE

Giełdy europejskie zaczęły dzień na ponad jednoprocentowych minusach po wczorajszej silnej przecenie w Stanach, jednak w ciągu dnia skutecznie odrabiały straty i kończą sesję na lekkich plusach. Bardzo szybka poprawa nastrojów jest wynikiem informacji o wspólnym działaniu FED-u, ECB, Banku Anglii (i jeszcze kilku mniejszych banków centralnych), mającym na celu zwiększenie płynności na rynku kredytowym. Po takim zapewnieniu inwestorzy najchętniej kupowali spółki z branży finansowej, jednak zainteresowaniem cieszyła się również branża paliwowa dzięki rosnącym cenom ropy.

Jeśli dodamy do tego silne umocnienie jena i otwarcie na Wall Street na półtoraprocentowych plusach, będziemy mieli wszelkie podstawy, aby rajd świętego Mikołaja trwał nadal.

WALUTY

Dolar umocnił się wobec euro w trakcie dnia, ale nie była to wielka zmiana. Z poziomu 1,47 euro zjechało o 0,2 centa. Można więc powiedzieć, że rynek jest zdumiewająco spokojny jak na emocje, które biją z serwisów informacyjnych. Wygląda na to, że obniżka stóp i komunikat Fed został już zdyskontowany w całości znacznie wcześniej, a rynek, czy w zasadzie ta para walut, znalazła wreszcie poziom względnej równowagi.

Nie można tego powiedzieć o jenie, który spadł o 1,4 proc. do dolara i o 1,6 proc. do euro. Wobec obu walut jen jest najtańszy od miesiąca.

U nas próby osłabienia złotego nie powiodły się specjalnie. Euro potaniało do 3,57 PLN, frank spadł do 2,14 PLN, tylko dolar utrzymał się powyżej 2,43 PLN.

SUROWCE

Ropa silnie podrożała po ogłoszeniu planów FED dotyczących zwiększenia płynności w sektorze bankowym. Aktywne działania przeciwko spowolnieniu w Stanach są przez rynek traktowane bardzo pozytywnie, bowiem wiązałoby się ono ze zmniejszeniem popytu na ropę i pociągnęło jej cenę niżej. W rezultacie, londyńska baryłka brent podrożała o 1,5 proc. do poziomu 91,40 USD.

Miedź rozpoczęła dzień dużo niżej, podążając za spadającymi cenami akcji na światowych parkietach. Ponieważ jednak od południa nastroje zaczęły się poprawiać, jej cena w ciągu dnia odrobiła znaczną część strat.

Złoto pozostaje w silnym trendzie wzrostowym i od porannych dołków zyskało już ponad 2 proc. Większy popyt na ten surowiec bierze się z oczekiwań inwestorów dotyczących wzrostu inflacji w Stanach. Wczorajsza decyzja FED w sprawie stóp procentowych może napędzić inflację, a inwestycja w złoto jest uważana za dobry sposób ochrony przed spadkiem wartości pieniądza.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.