BoJ wydarzeniem miesiąca

BoJ wydarzeniem miesiąca
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2013-01-21 (10:10)

Japońska waluta gwałtownie traci na wartości od ponad dwóch miesięcy. Zmiana polityczna i naciski nowego premiera na bank centralny przekonały inwestorów, iż trend na rynku jena może odwrócić się na dobre. Podczas wtorkowej sesji azjatyckiej zapadnie decyzja Banku, która może mieć istotny wpływ nie tylko na rynek jena.

W drugiej części tygodnia inwestorzy koncentrować się będą na wynikach spółek technologicznych, które mogą przesądzić o koniunkturze na Wall Street w kolejnych tygodniach. W tle słabnący złoty, który reaguje na fatalne dane z polskiej gospodarki. Dziś w USA dzień wolny – prezydent Obama zostanie zaprzysiężony na drugą kadencję.

USDJPY, EURJPY – BoJ podniesie cel inflacyjny

To już co prawda drugie posiedzenie BoJ od wyborów w Japonii, ale to tym razem ma dojść do kluczowych rozstrzygnięć. Oczekuje się, iż Bank nie tylko po raz kolejny zwiększy pulę programu skupu aktywów, ale zdecyduje się na podniesienie celu inflacyjnego z 1 do 2%. Nie jest też tajemnicą, iż Bank i rząd szykują wspólny komunikat po posiedzeniu. To jednak jest już w cenach – od połowy listopada jen stracił względem euro 20%. Kluczowe będą dwie kwestie: 1) czy Bank wyznaczy sobie termin zrealizowania celu inflacyjnego oraz 2) czy zamiast powiększać program skupu aktywów regularnie o 10 bln JPY zdecyduje się na nieograniczony skup. Ta pierwsza możliwość jest bardzo mało prawdopodobna, druga teoretycznie wchodzi w grę.

Jakkolwiek w nocy w Japonii dojdzie do istotnego poluzowania polityki monetarnej, nie musi to automatycznie oznaczać osłabienia jena. Warto przypomnieć jak rynek zachowywał się w momencie, gdy Fed ogłaszał QE2 i QE3. Dolar tracił wyraźnie na kilka tygodni przed decyzją (która podobnie jak teraz była powszechnie oczekiwana), tracił też zaraz po decyzji, ale w ciągu 24 godzin rozpoczynała się kilkutygodniowa korekta. Podobnie może być tym razem, szczególnie jeśli BoJ nie zdecyduje się na punkty 1 i 2. Gdyby zdecydował się na pkt. 2, osłabienie jena po decyzji może być znaczne, ale korekta i tak powinna nadejść w ciągu kilku dni.

Fatalny koniec roku w polskiej gospodarce

O ile rok 2012 przyniósł spowolnienie w polskiej gospodarce, o tyle grudzień był jego fatalnym podsumowaniem. Wiadomo było, iż dane za ten miesiąc będą słabe, gdyż ze względu na umiejscowienie Świąt w kalendarzu dni roboczych było mniej niż zazwyczaj. Dlatego też konsensus rynkowy, jak i nasza prognoza zakładały, iż produkcja będzie 6-7% niższa niż w grudniu 2011 roku. Była aż o 10,6% niższa – na efekt kalendarza nałożyło się kolejne silne hamowanie aktywności. Dane z rynku pracy potwierdziły, iż nie może być mowy o przypadku. Grudzień był piątym kolejnym miesiącem (po wyeliminowaniu czynników sezonowych) spadku zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw, a co więcej spadek ten jest coraz silniejszy.

Do tej pory dane krajowe miały niewielki wpływ na złotego, czy GPW. Teraz jednak ryzyko korekty na rynkach globalnych rośnie. Jeśli taka rzeczywiście zmaterializuje się, polskie dane będą dodatkowym argumentem za przeceną polskich aktywów.

Wyniki techów kluczowe dla sezonu

Sezon wyników kwartalnych w USA pozornie nie jest najgorszy. Za nami wyniki banków, które były generalnie niezłe ze względu na dobry czwarty kwartał na rynkach. W efekcie kontrakt na indeks S&P500 jest na 5-letnich maksimach. Jednak najważniejsza część sezonu dopiero przed nami. Do tej pory jedynie jedna spółka technologiczna opublikowała raport kwartalny. Był to Intel, który rozczarował inwestorów. W tym tygodniu tzw. techów będzie znacznie więcej, nie będzie za to już banków. Jutro raporty opublikują AMD, Google i IBM, w środę (kluczowy) Apple, w czwartek Microsoft. Jeśli spółki rozczarują, na Wall Street rozpocznie się korekta, szczególnie, iż publikowane w USA dane makro za styczeń również nie rozpieszczają.

PMI, Ifo o koniunkturze w Europie

Druga połowa tygodnia przyniesie pierwsze publikacje danych makro ze strefy euro. W czwartek poznamy indeksy PMI dla Niemiec, Francji i całej strefy, w piątek zaś niemiecki indeks Ifo. W ostatnich miesiącach dane pokazały stabilizację aktywności, jednak na niskich poziomach (na pograniczu recesji). Biorąc pod uwagę hossę na europejskich rynkach akcji i umocnienie euro, inwestorzy będą tym razem chcieli zobaczyć już nie stabilizację, a poprawę.

Na wykresach:

USDJPY, H4 – w ubiegłym tygodniu pisaliśmy o scenariuszu korekty pędzącej i rzeczywiście ma parze pojawiły się nowe szczyty; bieżący tydzień rozpoczynamy jednak od osłabienia jena; jest to już trzecia taka próba w ostatnim czasie, a to powinno zaniepokoić kupujących; szczególnie nieciekawym sygnałem dla popytu jest dywergencja z RSI – wcześniej do korekt dochodziło w momencie, gdy ten wskaźnik osiągał wartość 80, teraz mamy wyższy szczyt na wykresie ceny i niższy na oscylatorze; z technicznego punktu widzenia zatem realizacja zysków po decyzji BoJ wydaje się realnym scenariuszem; kluczowe wsparcie to 88,40

EURPLN, D1 – kurs EURPLN w ostatnich miesiącach charakteryzuje się wyjątkową stabilnością; obrazuje ją lekko zawężający się trójkąt na mocno oddalonym interwale dziennym; na chwilę obecną zbliżamy się do górnego ograniczenia tej formacji w okolicach 4,18, co powinno być silnym oporem dla rynku; aby doszło do wybicia górą potrzebny byłby bardzo silny impuls – taki jak korekta na rynkach globalnych

Gold, D1 – od września ubiegłego roku cena złota w miarę systematycznie spada; jednak jeśli zestawić ten spadek z wcześniejszym dynamicznym wzrostem, ciągle może być to jedynie korekta w ramach formacji flagi; najbliższe dni mogą przynieść rozstrzygnięcie, gdyż zbliżamy się do górnego ograniczenia kanału spadkowego, które dodatkowo wypada przy okrągłym poziomie 1700 USD; jeśli byki nie wykorzystają tej sytuacji, spadki pogłębią się

Źródło: dr Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.
Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.